Küzdelem a tengerészekért

Orosz, japán és amerikai hajók, valamint tengeralattjárók indultak a Berezovi-öbölbe, hogy megmentsék egy orosz mélytengeri kutatóhajó héttagú legénységét. A Priz típusú mini-tengeralattjáró csütörtökön gyakorlatozás közben 190 méteres mélységben megfeneklett, miután beleakadt egy halászhálóba vagy kábelbe.

MN-összeállítás
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drámai versenyfutás kezdődött az idővel tegnap annak a hét orosz matróznak az életéért, akik egy mélytengeri kutatóhajóval 190 méteres mélységben a tenger fenekén rekedtek csütörtökön a Berezovi-öbölben. Az orosz hatóságok feltételezése szerint a Petropavlovszk-Kamcsatszkijtól 75 kilométerre szerencsétlenül járt tengeralattjáró hajócsavarjára halászháló vagy kábel tekeredhetett. Okulva a Kurszk szinte napra pontosan öt évvel ezelőtti tragédiájából, Oroszország útnak indított kilenc mentőjárművet, és azonnali segítséget kért Japántól és az Egyesült Államoktól.
Emlékezetes: a Barents-tenger mélyén hajózó Kurszkot 2000. augusztus 12-én a fedélzetén felrobbant torpedó rongálta meg. Oroszország akkor nem kért a külföldi segítségből – hiába ajánlották fel –, mondván, fölösleges a sietség, úgy sincs túlélő. Később azonban kiderült, hogy néhány matróz húsz órával túlélte a robbanást, és tán megmenthették volna őket. A Kurszkon 118-an vesztek oda.
Igor Digalo, az orosz tengerészet szóvivője 120 órányi, azaz öt napra elgendő levegőtartalékról beszélt. Más, a vezérkartól származó információk viszont arról szólnak, hogy a hajóban csak negyvennyolc órára elég az oxigén.
A legénység megmentésére a Tokió közeli Yokosuka kikötőből egy tengeralattjárók mentésére szakosodott hajó, Hokkaido szigetéről pedig két aknaszedő indult útnak. A Jiji japán hírügynökség szerint a három hadihajó hétfőn ér a szerencsétlenség helyszínére.
Az orosz tengerészet csendes-óceáni flottájától tucatnyi hajót vezényeltek a Berezovi-öbölbe, a tengerészek azon igyekeztek, hogy horgonyokat dobjanak a vízbe, és kiemeljék az életveszélyes akadályt, vagy netán magát a foglyul ejtett tengeralattjárót. Egy, a szerencsétlenül járthoz hasonló mélytengeri hajó tegnap szintén megérkezett a helyszínre, és a mentéshez készülődött. A felszínen lévőknek nincs telefonos kapcsolatuk a legénységgel. Hangjelzésekkel viszont tudnak kommunikálni velük. A flotta szóvivője szerint a matrózok állapota tegnap jó volt, a fedélzeten 5 Celsius-fokra hűlt a hőmérséklet, de van meleg ruhájuk, és hét légzőkészülékkel is rendelkeznek.



A Priz. A tizenhárom méter hosszú és öt méter széles, AS–28-as, Priz típusú mélytengeri hajót főleg bajba került tengeralattjárók megsegítésére alkalmazzák, ezer méter mélységig képes leereszkedni. A baleset nem mentés, hanem rutingyakorlat közben történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.