Lesz-e lakópark az elnöki rezidencia helyén?

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezetője a napokban felkereste a Magyar Fejlesztési Bank vezetőit, és szorgalmazta: minél előbb írják alá a Béla király úti volt államfői rezidencia adásvételi szerződését. A kormány csak ezután kaphatja meg az 1,4 milliárd forintos vételárat. Lehet azonban, hogy a XII. kerület új rendezési terve áthúzta a bank számításait, és mégsem lesz lakópark a hegyvidéken. Az új köztársasági elnök várhatóan hamarosan elköltözhet lakókocsiból őrzött társasházi lakásából.

2005. 08. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XII. kerületi önkormányzat július 28-án elfogadta a kerület rendezési tervét – a rendelet augusztus 20-án lép hatályba. Ezzel beépíthetővé válik a Béla király út 28. szám alatti volt államfői rezidencia telke. Nem biztos azonban, hogy olyan módon, ahogyan a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elképzelte. Emiatt kérdésessé vált, hogy a Magyar Fejlesztési Bank megköti-e a kincstárral a végleges adásvételi szerződést, és kifizet-e a kormánynak további 1,4 milliárd forintot. A 13 hektárnyi ingatlan eladásáról 2002 februárjában írt alá előszerződést a KVI és az MFB. A pénzintézet kétmilliárd forint előleget adott a KVI-nek a teljes 3,4 milliárdos vételárból. Az előszerződés azt tartalmazta, hogy a végleges megállapodásra akkor kerülhet sor, ha az önkormányzat beépíthetővé nyilvánítja a területet, s intézményi övezetből átsorolja a telepszerűen beépíthető L7 kategóriába. A másik feltétel a telekrendezés volt. A Béla király út vételárát új rezidencia kialakítására kellett volna fordítani. A kétmilliárdos előleg azonban elment anélkül, hogy annak szemmel látható nyoma lenne. Sólyom László államfő arra kényszerült, hogy régi társasházi lakásában éljen, amelynek biztonságára lakókocsiból vigyáz a rendőrség. Az államfő szóvivője szerint bíznak a közeli megoldásban.
Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója néhány napja felkereste az MFB vezetőit, és sürgette a végleges szerződés aláírását. A még ki nem fizetett 1,4 milliárd forintot csak a megállapodás megkötése után utalja át a bank az államkasszának.
A pénzintézettől úgy értesültünk: a KVI igazgatójának közléséből tudnak arról, hogy döntött az önkormányzat, s a feltételek teljesültek. Hozzátették azonban, az előszerződés szerint meg kell várni, hogy a városrendezési terv jogerőre emelkedjen. A telekalakítást szintén végre kell hajtani, s nemcsak fizikailag, hanem a jog szerint is – ehhez legalább telekkönyvi széljegy szükséges. Mindez arra utal, hogy a pénz átutalására legalábbis várnia kell a kormánynak. Zelles egyébként lapunknak is azt mondta, hogy az önkormányzat – amely egyébként nem részese a szerződésnek – minden feltételt teljesített. A késedelem okaként a vezérigazgató azt jelölte meg, hogy Mádl Ferenc az év végéig nem tud kiköltözni a Béla király útról, mert a társasházban, ahol lakást vettek a részére, éppen emeletráépítés zajlik. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy az előszerződés nem szól a rezidencia kiürítéséről.
A kerület augusztus 20-tól érvényes városrendezési terve felveti: vajon ez a rendezés megfelel-e az MFB elképzeléseinek? A képviselő-testület ugyanis nem L7-es, telepszerűen beépíthető kategóriába sorolta a 13 hektáros kormányzati rezidenciát. Sőt, mint Kosztolányi Dénes képviselő, a tulajdonosi és városrendezési bizottság elnöke elmondta, nem is sorolta át a területet. Az továbbra is intézményi zöldövezetben van, azzal a változással, hogy részben beépíthetővé vált: tízezer négyzetméterenként lehet rajta egy-egy ötemeletes házat emelni. A teljes 13,2 hektárból emellett lejön 7700 négyzetméter – ezt elkülönítik közparknak az önkormányzat javára. Itt helyezkedik el a Béla király kútjaként ismert középkori védett forrás. A maradék 12 hektáron tehát egy-egy épület helyezhető el hektáronként, önálló telkeken. Azonban mégsem építhető 12 épület, mert a kerület előírta a jelenleg ott található négy, jelenleg is védett kormányszálló megtartását. Csak maga az elnöki lakás és a gazdasági szárny bontható le.
Magyarán: további nyolc épület hozható még létre. Ha a terület L7-es övezetbe került volna – az ilyen átsorolás a főváros hatásköre –, az tízszer ekkora beépítést tett volna lehetővé. Az egyhektáros telkek helyett 300 négyzetméteres telkek kialakítására adott volna módot.
Kosztolányi Dénes szerint azt vették alapul, hogy a tulajdonos a magyar állam, függetlenül attól, milyen kormány dönt és intézkedik az ügyben. „Az önkormányzat megadta a választás lehetőségét a kormányzatnak” – hangsúlyozta Kosztolányi. Szerinte a terület rezidencia is lehet a mostani összesen öt épülettel. Másik verzióként fele-fele arányban hasznosíthatják, részben zöld és részben beépített területként. Végül: beépíthetik, de csak tíz százalékban: hektáronként emelhetnek egy-egy épületet, a meglévő négy figyelembevételével.
Bár a bank és a kincstár szerződéséhez semmi közük, nem szándékozunk akadályozni a terület optimális hasznosítását – mondta Kosztolányi Dénes, a Fidesz kerületi frakciójának vezetője. Úgy véli azonban, hogy a kerületi érdekek s a védett értékek tisztelete mindenkit kötelez. – Nem óhajtjuk viszonozni Lamperth Mónika döntését – hangsúlyozta, utalva arra, hogy a miniszter korábban visszavonta azt a 700 milliós összeget, amelyet az önkormányzat a Széchenyi-terv pályázatán nyert el tömbrehabilitáció céljaira. – Azóta is pereskedünk az ügyben – jegyezte meg a képviselő.
Kosztolányi szerint jelenleg semmilyen hivatalos eljárás nincs a kerületben az ingatlant érintően. A telekalakítás csak augusztus 20-a után indulhat, a rendezési terv hatályba lépését követően. Elvi építési engedélyt pedig csak az kaphat majd, akinek önálló, bejegyzett telke van, tulajdoni lappal igazoltan. Mindezek feltétele, hogy a Béla király kútját körülvevő 700 négyzetméteres terület bejegyeztessék az önkormányzat javára a kerület tulajdonaként – eddig ugyanis ez kincstári vagyon volt.
A városatya sajnálatosnak tartja, hogy a KVI nem kérdezte meg sem a Hegyvidék, sem a Rózsadomb vagy Óbuda polgármesterét, nem tudnak-e megfelelő helyet ajánlani államfői rezidencia céljaira. A XII. kerület felhívta volna például a figyelmet a Fácános, a Lóránt út vagy a Hegyhát út kivételes szépségű részeire – hangsúlyozta a képviselő. Szerinte így gyorsabban megoldódhatott volna az államfő elhelyezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.