MI A MAGYAR?

MN
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tátrai turistaéletre vonatkozó adatok visszanyúlnak a XVI. századba; a legrégibb nyomot a késmárki Genersich K. 1807-ben megjelent egyik műve (Denkwürdigkeiten der Stadt Kesmark) szolgáltatja, megemlékezvén Laszky Jeromos késmárki várkapitány feleségének 1565-ben a hegyek közé tett társas kirándulásáról. Az eperjesi Bocatius professzor 1596-ban azzal a kéréssel fordult a késmárki rektorhoz, Kunisch Ádámhoz, hogy tanítványaival a Tátrába teendő kirándulása alkalmával őket kalauzolja – a tátrai kirándulások tehát akkoriban már nem lehettek rendkívüli események.
A késmárki Frölich Dávid (1600–1646) szerint „a hegységet csupán a természetért rajongók látogatják, azok is ritkán”; 1615-i, általa leírt kirándulása célpontjául ma már általánosságban nem a Lomnici-, hanem a Késmárki-csúcsot tartják, de semmiképpen sem volt annak első megmászója, mert leírása az utat már ismertnek tételezi fel. Egyik tanítványának („Simplicissimus hungaricus seu dacianus”) a XVII. század közepéről való leírása szerint Rókusz tátraalji község tanítója akkoriban már rendszeres vezetést vállalt; előírja a felszerelést, s azt szükség esetén kölcsönadja; a hegynek több útvonalát ismeri, az éjjelt a „szokásos helyen” töltik, neveiket a csúcson (a Késmárki-csúcson?) kőgúla alá, dobozba rejtett pergamenre írják, lemenetelkor „könyvecske után” igazodnak. Mindez már éppúgy kialakult turistaéletre mutat, mint a késmárki líceum 1703-ból való iskolai szabályzata, mely a hegyekbe való kirándulást csupán tanári felügyelet mellett engedi meg. […]
1797-ben Csáky J. gr. a Szalóki-csúcs lába alatti erdőségben, a „nagyszalóki savanyúvízforrás” körül 3 házat s kis kápolnát épít, megvetvén ezzel „Schmeks”, a későbbi (1846) Tátrafüred alapját s új lendületet adván a turistaságnak. Nem egy kirándulás leírását ismerjük már ez időkből: Bredetzky művében (1802) Berzeviczy G. a Tar-pataki-völgyet, Asbóth J. a Zöld-tó völgyét, a Tudományos Gyűjtemény 1820. és 1821. évfolyamaiban F. S. 1818–20 között tett kirándulásait írja le, melyek során megtekintik a Tar-pataki vízeséseket, a Nagy-Tar-pataki-, Felkai-völgyeket, Kőpataki- és Zöld-tavat, s megmásszák a Szalóki-csúcsot (kőgúlája alatt már akkor doboz őrzi a látogatók feljegyzéseit). És míg Berzeviczy szerint a Tar-pataki völgyben „csupán zergevadászok és gyógyfűkeresők fordulnak meg, különben minden puszta és elhagyatott” addig, F. S. Tátrafüredről a Tar-pataki- és Felkai-völgyekbe már elég jó utakat, a Tar-patakon hidat, a Felkai-völgyben pedig gyalogösvényt talál. Mindez kétségtelenül már „Schmeks” hatása. […]
1865-ben Rainer, Tátrafüred bérlője a Tar-pataki-völgyben (a mai Zerge szálló közelében) megépíti a déli oldal legelső menedékházát: a Rainer-kunyhót. Tátrafüred bérletében Rainert két bécsi szepesi: Schwarz és Rebel váltják fel (1868), s munkájuk nyomán a fürdőtelep gyors fejlődésnek indul, melynek az 1871-ben kiépült kassa–oderbergi vasút ad döntő lökést. 1873-ban, az MKE alapításakor a fürdőtelep már 12 épületből állott. Poprádon Husz Dávid 1868-ban kis vendéglőjéhez 24 szobás turistaházat és éttermet építtet, s megveti alapját a Husz-parknak, a tátrai turistaélet évtizedeken át volt barátságos központjának. 1871-ben – valószínűleg ugyancsak Tátrafüred jóvoltából – a Felkai-tó északkeleti partján is menedékkunyhó épül (1874-ig áll fenn). Szakmáry Donát 24 szobás épület emelésével megteremti Lucsivna-fürdő magját (1873); Szentiványi József a Csorba-tó partján villát épít a maga számára, északon pedig dr. T. Chalubinski megalapítja Zakopáne fürdőt. Mindez legnagyobbrészt már a vasút hatása, mely gyökeresen megváltoztatta a Tátra aljának gazdasági helyzetét és élete folyását. De amint az új idők szele lerombolni készül megmerevedett gazdasági formákat, s sietteti például a szepesi bányaipar és kisipar hanyatlását, úgy másrészt módot nyújtott a szepesi föld szépségeiben rejlő értékek kifejlesztésére és hasznosítására is. Százados tradíciók s az új helyzet átértése így együttesen érlelték meg 1873-ban az MKE, majd ennek példájára fél év múlva a Galíciai (Lengyel) Tátra Egyesület alapítását, amellyel a Tátra életében új fejezet kezdődik. Így lett a Kárpátok gyöngye, turisták ősi földje, a Magas-Tátra egyben a szervezett magyar turistaélet bölcsője, természetes gócpontja, a turistagondolat első nagy hódításának, sikereinek színhelye s ki nem apadó, örök erőforrása.
Szemelvények Schermann Szilárd Szögescipők nyomai a Kárpátok bércein című könyvéből (1937)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.