Rádiós botrány az ügyészség előtt

A Magyar Rádióban kialakult helyzetről tájékoztatta tegnap Szili Katalin házelnököt Gellért Kis Gábor, a rádiót felügyelő közalapítvány (MRKA) MSZP-s kuratóriumi elnöke. Eközben a kuratórium ellenőrző testülete úgy döntött, ügyészségi vizsgálatot indítványoz annak érdekében, hogy a vádhatóság mondja ki: Gellért Kis jogtalanul rekesztette be a kuratórium múlt hétfői ülését.

Bodacz Balázs
2005. 08. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a Gellért Kis Gáborral való tegnapi találkozója után úgy fogalmazott: azt kérte a kuratóriumi elnöktől, hogy mindvégig a társadalom pártatlan tájékoztatáshoz való jogát, valamint a rádióban dolgozók jogát tartsa szem előtt, amikor lépéseket tesz a közmédiummal kapcsolatban. Mandur László, a parlament ugyancsak szocialista alelnöke a tegnapi Nap-keltében már nem fogalmazott ilyen finoman: mint mondta, a kuratóriumi elnök intézkedései eltúlzottak.
A parlament és a kuratórium elnöke egyetértettek abban, hogy a rádióban kialakult helyzetre az jelentene megoldást, ha végre sikerülne elnököt választani az intézmény élére. A Magyar Rádió sajtóosztálya által kiadott közlemény ezzel egybehangzóan fogalmaz, valamint üdvözli Szili Katalinnak a rádió dolgozóira, azok jogaira történő utalását.
Ismert: Gellért Kis Gábor szocialista főkurátor múlt héten úgy döntött, addig nem utalja át a költségvetésből a közmédiumnak járó havi 580 millió forintot, amíg Hollós János át nem adja az intézmény irányítását Szíjártó Istvánnak. Az utóbbi napokban Gellért Kis finomított álláspontján, mint mondta, nem döntött a pénzek visszatartásáról, csupán nem utal addig, míg az elnökség erre fel nem hatalmazza. Erre a döntésre holnap kerülhet sor, a testület ugyanis ekkor tárgyalja meg a kérdést.
Az ügyben Gellért Kis Gábor jogértelmezést kér a parlament jogi és alkotmányügyi, valamint kulturális és sajtóbizottságától. Lapunk megkeresésére több jogász is úgy vélte: a parlament mint tulajdonos természetesen vizsgálhatja a jogi helyzetet, annak eredménye azonban nem kötelező érvényű senkire nézve sem. Mészáros László, a kuratóriumot felügyelő ellenőrző testület vezetője tudatta: nem kívánnak politikai erők által irányított testülethez fordulni, hanem az ügyészség állásfoglalását kérik, amiért Gellért Kis Gábor „szándékosan ellehetetlenítette és akadályozta a kuratórium működését”. Szadai Károly, a közrádió kuratóriumi elnökségének fideszes alelnöke is úgy fogalmazott, szükséges az ügyészség állásfoglalását kérni Gellért Kis viselkedéséről. Siklósi Beatrixtől, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének alelnökétől megtudtuk, a szövetség holnapi elnökségi ülésén határoznak a szakma érdekében meghozandó lépésekről. Matúz Gábor, a Közszolgálati Műsorkészítők Szakszervezetének elnöke lapunknak úgy fogalmazott: „meg kívánjuk várni, hogy a zsarolásízű ötletből tény lesz-e szerdán, vagy sem”.
Gellért Kis Gábor egyébként úgy véli: a rádió fideszes, jobboldali, Kondor-féle megszállás alatt áll, melynek következtében az intézmény hírműsorai súlyosan elfogultak és kiegyensúlyozatlanok. Felvetésünkre, hogy a kiegyensúlyozottságot vizsgálni hivatott ORTT jelentései rendre kiegyensúlyozottnak minősítik a rádió híradásait, Gellért Kis elmondta: „Nem kell ORTT-jelentés ahhoz, hogy megállapítsam a kiegyensúlyozatlanságot.”



A Dunánál nem ment. A közalapítvány elnöksége nem jelölhet ki ügyvezetőt – derül ki a Legfőbb Ügyészségnek a Duna Televízió ügyében ez év márciusában hozott állásfoglalásából. Az ügyészség jogsértőnek ítélte, hogy a közmédium kuratóriumi elnöksége – a televízió elnökének megválasztásáig – tavaly szeptemberben a gazdasági igazgatót jelölte meg ügyvezető alelnöknek. Eszerint a kuratórium elnöksége túllépte a hatáskörét. A cégbíróság egyébként nem jegyezte be az elnökség által kijelölt gazdasági vezetőt. Ha a bejegyzés megtörtént volna, a vádhatóság pert indíthatott volna a bejegyzés törléséért – derül ki az ügyészi állásfoglalásból. A törvényességi felügyeletet ellátó ügyészi szervezet felhívta a figyelmet, hogy a Duna TV vezetési gondja – az átmeneti időben – az 1996-os médiatörvény hiányosságaiból eredt. Ilyen esetben csak úgy állítható helyre a jogszerű állapot, ha a kuratórium megválasztja az új elnököt – tartalmazta az irat. (K. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.