Tavaly májusban megkötötte együttműködési megállapodását a Fidesz a Kereszténydemokrata Néppárttal (KDNP), amelynek értelmében a 2006-os országgyűlési választásokon közös jelölteket indítanak. A Fidesz partnerszervezetei – a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség, a Fidelitas, a Kisgazda Polgári Egyesület és a Lungo Drom – szintén részei a legnagyobb ellenzéki erő vezette választási szövetségnek: összehangolt kampányt folytatnak, és befutó parlamenti helyekre számíthatnak a Fidesz országos listáján. A Dávid Ibolya által irányított MDF-ből kizárt vagy kivált képviselők alkotta Nemzeti Fórum Egyesület tavasszal állapodott meg a Fidesszel arról, hogy a két politikai erő közös választási programot dolgoz ki, együtt állít jelölteket valamennyi egyéni választókerületben, területi és országos listán a 2006-os országgyűlési választásokon. Rögzítették, hogy a Nemzeti Fórum adja majd a jelöltet legalább 11 választókerületben.
Nyakó István szocialista szóvivő kifejtette: az MSZP az első forduló előtt nem készül választási együttműködést kötni sem parlamenten kívüli, sem parlamenten belüli politikai erővel. A politikus hangsúlyozta, hogy nem matematikai képlet, hanem a választási programok értékazonossága alapján képzelhető el együttműködés. Nyakó véleménye szerint a „Fidesz által hangoztatott kétpárti parlament” nem reprezentálná teljes egészében az ország lakosságának politikai szimpátiáját. – A liberális és hagyományos jobboldali értékek is szerepet kell kapjanak, erről azonban a választóknak kell dönteni – mondta a képviselő.
Az SZDSZ ismét önállóan méreti meg magát a választásokon, ám az elképzelhető, hogy egyes választókerületekben – az államfőválasztásnál elmaradt koalíciós egyezség ellenére is – közös szabad demokrata–szocialista jelölt induljon.
Az MDF önállóan indul a jövő évi választásokon, jelenleg erre készül a párt – nyilatkozta lapunknak Hock Zoltán. A demokrata fórum elnökhelyettese közölte: nincsenek komoly tárgyalások egyik erővel sem a választási együttműködésről. Hock Zoltán szerint az MDF egyértelmű célja, hogy a mostani kormányt egy jobb, konzervatív kabinet váltsa fel. Az esetleges koalíciókötésről úgy fogalmazott: igényt tartanak arra, hogy az MDF választási programját releváns mértékben vegyék figyelembe az új kormány célkitűzéseinek elfogadásánál.
Bosánszky Lajos, a Kupa Mihály vezette Centrum párt elnökségi tagja kifejtette, hogy a céljuk az ötszázalékos parlamentbe jutási küszöb átlépése, de „kormányváltásra is készülnek”. A 2002-ben 3,9 százalékot elérő párt tárgyalásokat folytat az MDF-fel és a Magyar Nyugdíjasok Pártjával is, ennek ellenére Bosánszky biztosra veszi, hogy 2006-os választáson külön fognak indulni. Szerinte a Centrum jelöltjei nem lépnek vissza egyik párt javára sem a második fordulóra, bár az előző választásokon Kupa a baloldal támogatására szólította fel szavazóit. – Ha a Centrumon múlik egy nagy párt kormányalakítása, akkor vállalni fogjuk a koalícióra lépés felelősségét – közölte.
Taktikát vált a Munkáspárt, hiszen a korábbiakkal szemben az első és a második forduló előtt sem fogják szavazóikat egy másik párt támogatására buzdítani – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Thürmer Gyula. A pártelnök úgy véli, hogy a 2006-os választás lesz az, amikor kifejezetten az általuk kínált politikára igény mutatkozhat a két nagy pártból való kiábrándulás miatt. Ennek ellenére visszafogottan nyilatkozott a kilátásokról, mert szerinte ősszel az MSZP „szét akarja verni” pártját. Kérdésünkre az elnök kifejtette, hogy a szocialisták „megveszik” képviselőjelöltjeiket, Pécsett és a nógrádi Bátonyterenyén is tapasztalta, önkormányzati képviselőséget ígérve győzködik a munkáspártiakat.
A MIÉP teljesen önállóan készül a választásokra, senkivel nem szövetkezik, mind a 176 körzetben állít jelöltet – nyilatkozta lapunknak Győri Béla szóvivő. Esetleges parlamentbe jutásuk esetén a szóvivő szerint egyik párttal sem készülnek koalíciókötésre, kiváltképpen a mostani kormánypártokkal.
A Jobbik szintén önállóan indul a választásokon, saját országos listát kíván állítani. Nagy Ervin, az országos választmány elnöke kifejtette: a választási szövetség és az esetleges visszalépések kérdése csak a második fordulóban merülhet fel a konzervatív pártok javára. Megjegyezte: sokáig törekedtek a MIÉP-pel való összefogásra, amely ez idáig a MIÉP vezetése miatt meghiúsult, ám továbbra is bíznak abban, hogy a jobboldalon egy nemzeti radikális párt indul a választásokon.
Az FKGP mind a 176 egyéni körzetben képviselőjelöltet állít. Megjegyezte: a kisgazdák nevükhöz méltóan függetlenül indulnak. 2006-ban.
MDF-es segítség Gyeneseinek? Nem kizárt, hogy az MDF nem indít képviselőjelöltet Somogyban a 6. számú választókörzetben, ahol Gyenesei István, a Somogyért Egyesület vezetője méreti meg magát várhatóan. Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese szerint még semmi sem kizárt, az is egy lehetőség, hogy Gyenesei körzetében nem indul a demokrata fórum. Erről végleges döntést az ősz folyamán hoz az MDF – tette hozzá. Ismeretes, a Somogyért Egyesület elnöke kitűnő szocialista kapcsolatokkal rendelkezik, már csak azért is, mert ő volt a megye utolsó MSZMP-s tanácselnöke, ráadásul az általa vezetett civil szervezet jelenleg is az MSZP-vel áll koalícióban a megyei önkormányzati testületben. Gyenesei korábban a Harmadik Oldal Magyarország nevű szervezet révén annak a Centrum Pártnak volt az alapítója, amely 2002-ben a legtöbb választókörzetben a jelenlegi kormánykoalíció jelöltjei javára lépett vissza.