Az egész évre tervezett deficit 91 százalékát teszi ki az idei év első hét hónapjában keletkezett államháztartási hiány – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) legfrissebb jelentéséből, amely szerint július végén a hiány 936,4 milliárd forint volt. A múlt hónapban ugyanakkor az államháztartásban 51,7 milliárd forintos többlet keletkezett. Mivel a teljes idei évre előirányzott hiány 1022 milliárd forint, a fennmaradó öt hónapban igen szűk pályán mozoghat az államháztartás. A pénzügyi tárca előrejelzése értelmében decemberre mintegy százmilliárd forintos többlet, míg a többi hónapban mérsékelt deficit várható.
Kedvezőtlenebb képet mutat a központi költségvetés helyzete: az egész éves hiányt 699 milliárd forintban határozta meg a pénzügyi tárca, ám az első hét hónapban ennél több, összesen 741 milliárd forintos mínuszban volt a büdzsé egyenlege.
Az államháztartási hiányt megfékező intézkedések következtében a minisztériumokhoz tartozó gazdasági társaságok arra kényszerülhetnek, hogy kiadásaik egy részét a tárcák támogatása helyett hitelfelvételből teremtsék elő. Minderre azért van szükség, mert a deficit csökkentése érdekében a költségvetési vésztartalék nagyobb részét a Pénzügyminisztérium befagyasztotta, a minisztériumok tartalékképzési kötelezettségét pedig ötvenmilliárd forinttal megemelte. A Világgazdaság információi szerint a hitelfelvételre kényszerülő központi szervek példája lehet a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, elképzelhető ugyanis, hogy a tárca az idei évben nem utalja át a tulajdonában lévő gazdasági társaságok számára a szervezetek utolsó negyedéves, költségvetésben meghatározott működési költségét. A szaktárca közleményben hangsúlyozta, hogy a tulajdonában álló gazdasági társaságok maradéktalanul megkapják az idei büdzsében meghatározott támogatási összeget, a napilap azonban úgy tudja: a támogatás egy részéhez csak jövőre juthatnak hozzá.
A hitelfelvétel csupán opcionális lehetőségként szerepel az egyes állami intézmények gazdálkodásában – reagált a megszorításokra vonatkozó kérdésünkre Kőszegi Márk, a pénzügyi tárca sajtóosztályának helyettes vezetője, aki közölte: minden minisztériumnak meghatározták, hogy milyen módon kell kigazdálkodnia az adott tartalékot. Mint fogalmazott, azoknak a tárcáknak, amelyek mégsem tudnak eleget tenni maradványképzési kötelezettségüknek, egyeztetniük kell a PM-mel a gazdálkodásukra vonatkozóan.
A költségvetés helyzete továbbra is aggodalomra ad okot, a külföldi és a hazai elemzők egyetértenek abban, hogy az egész évre tervezett költségvetési hiány mértéke nem tartható a jelenlegi folyamatok mellett – reagált a pénzügyminisztériumi adatokra a Fidesz. Az ellenzéki párt közleménye hangsúlyozza: a kormány nem hajlandó szembenézni a tényekkel, hanem áfatrükközésekkel és év közbeni járulékemelésekkel próbálja kozmetikázni az államháztartási adatokat.
Váratlanul lemondta fellépését a mai főzenekar a Rockmaratonon
