Ódor Ferenc kijelentette: a menedzsmentváltást követően szándékosan okoztak veszteséget 2002 végén, s nyilván a cég tönkretétele, majd értékesítése volt a cél. A fideszes képviselő megkérdőjelezte Török Zsolt, Szabó Zoltán, illetve Molnár László – a volt miniszterelnök vagyongyarapodását vizsgáló parlamenti bizottság tagjainak – szavahihetőségét. Úgy véli, a szocialisták részéről nem az igazság kiderítése, hanem a Tokaj Kereskedőház Rt. múltjának vizsgálata mögé bújva a közvélemény félrevezetése a cél.
– Török Zsolt diplomát füllentett magának, holott csak egy érettségije van, Szabó Zoltán az elhíresült szondaügyben kompromittálta magát és Molnár László szintén összeütközésbe került a törvénnyel okirat-hamisítás miatt. A tokaj-hegyaljai bor presztízsét rontja mindhárom szocialista képviselő, holott helyenként semmilyen valóságtartalma nincs kijelentéseiknek – hangsúlyozta Ódor. Felhívta a figyelmet, a Tokaj Kereskedőház Rt. másfél, illetve 2,5 milliárd forintos támogatása az előző ciklusban nem tűnt el, hanem a hegyaljai gazdák által termelt kiváló minőségű szőlő felvásárlására fordították. Ez a négymilliárd forint segítette hozzá a százszázalékos állami tulajdonú kereskedőházat a tőkeemeléshez, s éppen ennek köszönhetően nem sikerült értékesítenie a mostani kormánynak a társaságot. A képviselő elmondta: Török Zsolt szavaival ellentétben 2000-ben kiemelkedően jó minőségű szőlő termett, az üstökösnek nevezett évjáratból 109 ezer hektoliter mustot állítottak elő a felvásárlás után. Hozzátette, amikor az előző menedzsmentet 2002 októberében leváltották, 41 ezer hektoliter bort hagytak az utódokra, ezzel szemben azt állították a szocialisták, hogy 180 ezer hektoliter maradt az új vezetés nyakán.
Koncz Ferenc megyei Fidesz-alelnök rámutatott: a szőlészeti támogatásokat minden borvidék igénybe vehette, a lepárlási támogatást azonban mind közül csak a Tokaj Kereskedőház Rt. nem kaphatta meg 2001-ben. A törvény értelmében ugyanis a társaságnak abból a juttatásból kellett megoldani a természetes lepárlást, amit a tőkeemelésből fordíthattak erre a célra. – Az aktuális feladatok mellett az 1995-ös, 97-es és 98-as évből származó 23 000 hektoliter bort is le kellett párolni 2001-ben, ám erről a szocialisták mélyen hallgatnak – fűzte hozzá. Koncz úgy véli, Török Zsolt a mai gondokat leplezi a múlt felidézésével, mert a felvásárlási árak reálértéke most messze elmarad az előző ciklushoz képest. A képviselő elmondta, 117 ezer mázsa szőlőt vett meg a társaság kifejezetten magas áron 2000-ben, továbbá az aszú mennyisége elérte a 3720 mázsát. Jelezte, az idei termés felvásárlása miatt máris aggódnak a gazdák, szerinte most kezdődik a tokaji borvidék valódi vesszőfutása.
Kövér László: A magyar szabadságharcos nemzet
