A felsőoktatási törvényt vizsgálják

Az Alkotmánybíróság (AB) a jövő hét elején folytatja a felsőoktatási törvény vizsgálatát – tudtuk meg a testület titkárságán. Még Mádl Ferenc köztársasági elnök nem írta alá a május 23-án megszavazott jogszabályt, bár Szili Katalin házelnök sürgős aláírást kért, hogy a törvény szeptemberben hatályba léphessen. Ez nem történt meg, az új rendelkezések nem létezőnek minősülnek.

2005. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkotmánybírák az augusztus 30-i, első tárgyaláson a vizsgálandó kérdéseket körvonalazták – értesült lapunk. A következő alkalommal, a jövő hét elején már a részleteket elemzik. Az eljárás sürgős, hiszen a köztársasági elnök előzetes normakontroll-kérelmeit soron kívül bírálja el a testület.
Mádl Ferenc úgy látta, a felsőoktatási törvény sérti a tudományos élet szabadságát és a művelődéshez való jogot. Az egyetemek és a főiskolák élére ugyanis olyan irányító testületeket állítanának, amelyek nagyrészt függetlenek a felsőoktatási intézményektől. Tagjaik többségét például a minisztérium fizetné, s a megfelelő tudományos fokozat, végzettség sem követelmény az esetükben. A volt államfő szerint mindez megkérdőjelezi az egyetemek, főiskolák autonómiáját. Ugyanakkor a szellemi élet szabadsága, a tudományos kutatás és oktatás függetlensége alkotmányos alapérték, s az AB korábbi döntései értelmében is része a véleménynyilvánítás szabadságának. A tudomány és az oktatás egyik feladata ugyanis az, hogy kutassa, kinyilvánítsa, mit tekint az általa megismerhető és megismert igazságnak.
Mádl Ferenc szerint az is megkérdőjelezi a felsőoktatás autonómiáját, hogy a kormány előírhatná, milyen tudományágakban indulhat doktori képzés. Végül kifogásolhatónak találta, hogy a felsőoktatási intézmények nem fordulhatnak bírósághoz a miniszter egyetemi, főiskolai képzés átalakítását, megszüntetését érintő döntései ellen. Gazdaságossági érvek alapján hozhatná meg döntését a tárca vezetője, a jogszabályban viszont nincs meghatározva a gazdaságosság fogalma. A jogorvoslat ezért lenne indokolt. Az alkotmánybírák még az idén döntenek az ügyben. A kormány először rendelettel próbálta átformálni a felsőoktatás rendszerét. A „többciklusú lineáris felsőoktatási képzési szerkezet” kialakításáról tavaly augusztus 30-án elfogadott rendeletet azonban az AB múlt év december 6-án megsemmisítette. Felhívta a figyelmet, hogy a tudomány, az oktatás szabadságát és a művelődéshez való alkotmányos alapjogot csak törvényben lehet szabályozni. Ezért iktatták a rendelkezéseket májusban törvénybe – ez van most az alkotmánybírák előtt. Közben július 12-én a testület alkotmánysértő mulasztást és az esélyegyenlőség sérelmének veszélyét állapította meg egy 2004-es kormányrendelet miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.