Nyolc hektár. Másfél éve tart a huzavona egy ekkora földdarabról, amelyen a Ferencváros által használt állami tulajdonú Üllői úti ingatlan található. A Fotex távoztával és a Celladam meg sem érkeztével, egyéb tőkeerős magánbefektető híján ez a terület kulcsszerepet kapott a klubvezetés túlélési stratégiáiban. El kell adni, vagy valamiképp hasznosítani, s akkor lesz pénz. Ám nehéz eladni azt, ami nem a miénk. A klub elképzelése az volt, hogy zárt pályázaton az FTC által is akceptált amerikai ingatlanbefektető cég juthasson hozzá a területhez, pontosabban vagyonkezelői jogához. Ennek képviselőjével a tulajdonos állam nevében Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal elnöke is tárgyalt még június elején, de zajos siker nem történhetett, ugyanis érdeklődésünkre most az NSH-tól a következő választ kaptuk: „Mivel ez idáig a (…) befektetővel folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre, a Nemzeti Sporthivatal jóváhagyásával az FTC átmeneti likviditási helyzetének javítása érdekében a Sportfolió biztosítékot nyújtott az FTC hitelfelvételéhez.”
Jó, ha tudjuk, hogy ennek ára a következő: ha a klub október 30-ig nem fizeti vissza az OTP-től kapott 238 millió forintos kölcsönt, akkor az 1991-ben kapott 25 éves pályahasználati jog maradék 11 éve viszszaszáll a Sportfolióra, vagyis az államra. A sporthivatal, mivel egy kormánydöntés értelmében az Üllői úti pálya része a 2012-es Eb-rendezési projektnek, „továbbra is részt kíván venni az Üllői úti pálya jövőjét érintő tárgyalásokban.” Ám ezek a tárgyalások a jelek szerint egyáltalán nem sürgősek állami részről: „Még nincs kormánydöntés a terület hasznosításáról, így a pályázati kiírásról és befektetőkről is korai még beszélni.”
A klubnak viszont inkább késői, mint korai, és a jelek szerint Furulyás János többet tud, vagy inkább mond, mint a Nemzeti Sporthivatal illetékesei:
– Nem sikerült elérni célunkat, így pár tárgyalási jegyzőkönyvben szerepel, hogy zárt helyett nyílt pályázatot írnak ki a területre. Azt viszont hivatalos levelek tanúsítják, hogy az FTC 1,7 milliárd forintért lemond a 8 hektárt érintő 11 éves területhasználati jogáról. Ezt az összeget nem megálmodtam, korábban a befektetőjelöltekkel folytatott tárgyalásokon alakult ki. Természetesen a lemondás esetén sem sérülhetnének a klub érdekei, nem lehetne huszonötödik a sorban.
– Ez a 11 év ugyanaz, mint a hitelfelvétel biztosítéka? Ez esetben ugyanis az állam sokkal jobban járna, ha a Fradi nem tudná visszafizetni az OTP-hitelt, s akkor csupán 238 millióért jutna a területhasználathoz.
– Jogilag így van, de a Fradi nem adja ezt 238 millióért. Ajánlatok, szándéknyilatkozatok szerint viszsza tudjuk majd fizetni a hitelt, de már szó esett róla, hogy ellenkező esetben a sporthivatal meghoszszabbítaná a kezességet. Jelenleg három komoly partner érdeklődik a terület iránt, mások pedig a futball rt. részvényeiért.
– Rácz Gábor is, akit korábban a Vasas tulajdonlása kapcsán nem mindig dicsértek túl?
– Ő is.
– Mit jelenthet most a Ferencvárosnak, hogy a pálya benne van a 2012-es Eb-projektben?
– Semmi konkrétumot nem jelent, csak annyit, hogy ha az állam az UEFA-előírás szerint 35 ezres stadiont szeretne, akkor bele kell nyúlnia a zsebébe. A Fradinak jelenleg ez nem érdeke, mi csak 22-23 ezres létesítménnyel számolunk.
Ám hogy mennyi pénzzel, az még mindig rejtély, s ami a Ferencvárosnak sürgős, az az államnak igen ráérős.

Videón az öngyilkos manőver: így ne előzz, ha élni akarsz