A tetőkön a semmire várva

A Fekete kefe olyan, mint a klasszikus magyar népmese: érkezik a film, meg nem is, köszön nekünk, meg nem is, kapunk ajándékot, meg nem is. Mindez magasan a tetőkön, szürke kémények, lepusztult utcák és üres telkek, füstös kiskocsmák, szűk lakóterek és kiégett emberek között. Egy keserédes mese a négy kéményseprőről, a nagy nihilről és a bűvös kecskéről.

Nedbál Miklós
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az, hogy Vranik Roland rendező első nagyjátékfilmjével nem a multiplexeket célozta meg, már az első pár percből olyan világos, mint a film főszereplőjének, a biokecskének a szőre. Az állat különleges körülmények közt él – egy panellakásban –, különleges – hasisolajjal megbolondított – növényeket kap, és a bogyója állítólag nagyon bejön. A kecskés pólók az elkövetkezendő napokban valószínűleg megháromszorozódnak a budapesti utcákon, amelyeknek elsődleges felbukkanási helye a romkertekben várható.
A kecske mindennek elindítója, mozgatórugója és kulcsa, a Fekete kefe című film antihőseinek, a négy álkéményseprőnek és kéménybélelőnek csodaállata, ami volt is, meg nem is.
A négy főszereplő (Bánki Gergő, Hernádi Csaba, Réthelyi András, Hajduk Károly) egy napja pereg le előttünk, de mintha velük minden csak történne, várnak valamire, amitől hátha jobb lesz, de a tett elmarad, a holnap törölve, sőt a következő perc is. Négyen próbálnak túlélni valamit, de még azt sem tudják, mit is kellene átvészelni. A lét elviselhetetlen gyönyörét. Most éppen egy menő terepjárós vállalkozónak szedik, illetve szednék be a kéménytisztításért az átalánydíjat, de természetesen nem sikerül, a rájuk bízott pénz is elmegy a kakasviadalon. Csapódnak ide-oda, egyik tetőről a másikra anélkül, hogy bármit is tennének. Amihez pedig mégis hozzáfognak, azután csak fekete korom marad. S ha ez még nem elég, a nyertes lottószelvényüket is megeszi a nagy szektától lopott kecske. A nap során mindegyikük csak lúzerekkel, valamitől, valakitől függőkkel találkozik: panellakókkal, a tévé előtt ülő apukával és lányával, az apját megrugdosó netfüggővel, az egyedül élő öreg bácsival, aki folyamatosan valamilyen kisállatát keresi a szexképekkel kitapétázott garzonjában, a határon beijedt dílerrel, szektásokkal, amelynek vezetőinek Audijai a garázsban sorakoznak, csupán politikusokat megfestő, álmoralizáló művésznővel. Mindenki megkapja a magáét, a rendező és a forgatókönyvíró mindenkinek bemos egyet, nekünk is, de úgy, hogy ez szinte fel sem tűnik. S lassan mi is elkezdjük állni a pofonokat.
Itt mindenkivel csak úgy megtörténnek a dolgok a semmire várva. A filmből a nihil árad: üres párbeszédek („Szerintetek a nap sugarai tényleg károsak?”), felesleges szavak, tőmondatok, lelassult mozdulatok, szinte faarcú színészi játék, minimalista zene, gyönyörű, az elmúlást, a semmit sugalló képek (operatőr: Pohárnok Gergely) egy fiktív, pusztuló városban. A remény egy aprócska pillanatra mindig felbukkan, de ahogyan hőseink a tettek mezejére lépnének, minden kizökken. „Tényleg csinálni kéne valamit” – mondják, de csak ülnek a parton, nem mozdulnak, várnak, s azon tépelődnek, vajon mennyivel folyik a Duna.
(Fekete kefe, fekete-fehér, magyar film, 80 perc. Rendezte: Vranik Roland. Forgalmazza a Budapest Film.)



Siker. A Fekete kefe, Vranik Roland első nagyjátékfilmje lett a 36. Magyar Filmszemle fődíjasa. Az alkotók a fődíjat újszerű filmnyelvi megoldásaikért és az alkotói célokat kivételes pontossággal szolgáló csapatmunkáért vehették át. A legjobb operatőrnek járó elismerést Pohárnok Gergely kapta, valamint a film elnyerte a FilmJus által felajánlott produceri díjat is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.