Bárándy leszögezte, hogy az utóbbi napokban nyilvánosságot kapott politikai támadásokkal ellentétben továbbra sem tartja aggályosnak, hogy ellássa a K&H-ügy Amerikából hétfőn hazatért gyanúsítottjának védelmét. Mint mondta, ugyanakkor ügyvédként ügyfele érdekét kell szem előtt tartania. „Nagyon sajnálatosnak tartom, hogy a pártpolitika betolakodott egy büntetőeljárásba, és korlátozza egy gyanúsított szabad védőválasztáshoz fűződő jogát” – tett hozzá.
Az aggályok ugyanakkor szakmai és politikai berkekben abban a pillanatban felvetődtek, amikor köztudomású lett, hogy a volt igazságügy-miniszter elvállalta Schönthal védelmét. Ügyvédek etikai ellenvetéseket tettek, Répássy Róbert, a Fidesz képviselője pedig kedden sajtótájékoztatón kérte Petrétei Józsefet, hozza nyilvánosságra a kiadatási eljárás dokumentumait. Szerinte ellenőrizhetőnek kell lennie, mit tett a kiadatásért Bárándy Péter. Répássy szerint etikai és jogi öszszeférhetetlenségről van szó, hiszen Bárándy miniszterként vagy nem tett meg mindent, vagy ha megfelelően intézkedett, akkor nem láthatja el Schönthal Henrik védelmét.
A brókerügy egyik főszereplőjének tartott Schönthalt egyébként hétfőn vették őrizetbe a Ferihegyi repülőtéren, miután önként hazatért az Amerikai Egyesült Államokból. Több mint egy esztendeig az egész bűnüldözés és igazságszolgáltatás kereste. Az ügyészség múlt év márciusa óta köröztette.
*
Múlt év július 30-án a Fővárosi Bíróság (FB) – a főügyészség indítványára – nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene. Az erről szóló dokumentum augusztus 4-én érkezett meg az Igazságügyi Minisztériumba (IM), hogy a miniszter – akkor még Bárándy Péter – kérje a férfi kiadatását. Augusztus 13-án az IM hiánypótlásra visszaadta az ügyet a bíróságnak. Frech Ágnes, az FB büntetőkollégiumának vezetője azt mondta, a bírói tanács tanúkat hallgatott ki, az amerikai kívánalmak szerint fényképről azonosíttatta Schönthalt, és okiratot hitelesíttetett. A hiányok pótlása után november 3-án küldte meg az FB az iratokat a tárcának. Petrétei József, az IM új vezetője 5-én aláírta a kiadatási kérelmet, és továbbította a Külügyminisztériumnak. A külügy 2005. januárban adta át a kérelmet az amerikai diplomácia vezetőinek. Az FB ez év június 30-án európai elfogatóparancsot is kiadott az ügyben.
Schönthal ezek után Bárándy közlése szerint „együttműködés eredményeként”, önként jött haza. Az ügyvéd – egy televíziós nyilatkozata szerint – telefonon került kapcsolatba védencével, hogy hogyan, az ügyvédi titok – válaszolta a védő.
Schönthalt pénzmosással, bűnsegédként elkövetett sikkasztással és magánokirat-hamisítással gyanúsítja a rendőrség. A vállalkozó még nem tett vallomást. Előzetes letartóztatásáról tegnap döntött volna a Budai Központi Kerületi Bíróság, de a bíró nem tudott felkészülni a tárgyalásra. Az ügy iratait későn kapta meg, s „a bizonyítási eszközök csak részben álltak rendelkezésére”. Az őrizet hetvenkét órás időtartama ma délben jár le. A bíróság – az ügyészség indítványára – addig eldönti, elrendelje-e az előzetes letartóztatást, vagy szabadlábra helyezze a vállalkozót. Ehhez azonban az kell, hogy védő is jelen legyen a mai tárgyaláson. Az ilyen súlyos ügyekben ugyanis kötelező a védelem, akárhogyan határoz is a bíróság.
Bárándy Pétert nem tudtuk elérni, de Bárándy György elmondta: fia lemondása tegnaptól érvényes. Hozzátette: a szabály szerint tizenöt napig a korábbi ügyvédnek még el kell látnia a feladatát, ha a gyanúsított nem talált új védőt, vagy nincs rá idő, hogy ügyvédet rendeljenek ki a részére. Ez azért érdekes, mert ha ma délig a bíróság nem rendeli el a letartóztatást, Schönthalt szabadlábra kell helyezni.

Hallgat a drag queen, aki meggyalázta a magyar nemzeti jelképet a Pride-on – videó!