Belső égés

Balavány György
2005. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ország szellemi tőkéjét, innovációs potenciálját abból lehet megbecsülni, hogy adott időszakban egymillió lakosból hányan tesznek szabadalmi bejelentést. Ez az arány növekszik; csökkenés főleg háborús, labilis viszonyok között élő népeknél figyelhető meg. És Magyarországon.
Feltaláló bárki lehet; munkás, paraszt, értelmiségi, sőt néha tudós is – mondja Vedres András. A kémiaprofesszor a Magyar Feltalálók Szövetségének főtitkára, huszonhárom szabadalom tulajdonosa – nevéről olyan újításokra asszociálhatunk, mint az ökojacht és a légmotoros kerékpár.
– A tudós többnyire ismert dolgokat vizsgál és magyaráz, s csak kitaposott ösvényeken képes haladni. Nem így a feltaláló, aki rendszerint meglepően új alkotást hoz létre, s a tudomány csak alap számára, amelyről el kell rugaszkodni. Persze ennek az alapnak van gravitációja, egy idő után visszaránt.
Magyarország szellemi tőkéje – az egymillió lakosra eső találmányi bejelentések száma szerint – a két világháború közötti időszakban volt a legbőségesebb. Az utána következő legjobb évtized a nyolcvanas évekre esett, mikor a világranglista első tíz országában szerepeltünk, évente négyszáz szabadalommal. Jelenleg egymillió lakosonként körülbelül nyolcvan találmány születik évente; az erős hanyatlás a rendszerváltozás óta tart. E tekintetben a fejlődő országok sorába, a huszonhetedik helyre kerültünk. Ha pedig nem születnek nagy számban találmányok, az exponenciálisan növekvő emberi szükségleteket nem lehet kielégíteni, s ennek Vedres szerint tragikus következményei lehetnek.
– Vettem egy új autót, amelyben a váltó, a világítás, az ablaktörlő, az ABS, az ESP, a klíma, a radarok és minden számítógép-vezérlésű. Már az első két évben ötször tönkrement a komputer, úgyhogy minden funkció leállt. Nemrég emiatt vonattal kellett hazajönnöm külföldről. Ez mutatja az innováció helyzetét a globalizált autógyártásban: egy új típust azelőtt rendesen kifejlesztettek, több időt és pénzt szántak rá. Mostanában hamar kihozzák az új konstrukciót, és a kuncsaftokra bízzák a tesztelést – mondja Vedres András.
Magai István gépészmérnöki doktorátussal, jó néhány saját szabadalommal a háta mögött, multinacionális cégnél dolgozik. Tavaly alkotta meg az úgynevezett termodinamikus gázmotort, mely elmondása szerint alkalmas lehet arra, hogy idővel leváltsa a hagyományos belső égésű motorokat – ugyanis környezetkímélőnek, könnyűnek és jó hatásfokúnak ígérkezik.
A mérnök a munkaadójával kötött szerződéssel – mint kesernyés-viccesen fogalmaz – „eladta a lelkét”, hiszen minden szellemi termékkel, amelyet előállít, a vállalat rendelkezik. A cég csak akkor engedélyezi, hogy a kötelékébe tartozó feltaláló saját nevén szabadalmaztassa ötletét, ha azt nem találja profiljába illőnek. Így a kérelem beadása után közel öt hónap elteltével jelenthette be a szabadalmi hivatalnál a gázmotort.
Az általánosan elterjedt négyütemű belső égésű motorok – a legmodernebbek is – sok káros anyagot pufognak ki, főként a tökéletlen, gyenge hatásfokú égés miatt. A károsanyag-kibocsátást paradox módon az égést segíteni és a füstképződést korlátozni hivatott adalékanyagok is fokozzák, amelyek ráadásul drágítják az üzemanyagot. A termodinamikus gázmotornak viszont nem lenne szüksége adalékanyagokra. Hidrogéngáz felhasználása esetén vízgőzt pufogna ki, ezért zárt térben (például raktárban üzemelő targoncákban) is lehetne használni őket – nem okoznának nagyobb légszennyezést, mint a gáztűzhely a konyhában.
Belvárosi forgalomban egy kétezer köbcentis motor hatásfoka nem megy tizenöt százalék fölé, megugrik viszont a fogyasztása. Névleges terhelésnél – ha tehát országúton, egyenletesen, ötödik sebességben „húzatja” az ember – a hatásfok csupán harminc–harmincöt százalékig emelkedik. A mérnök állítja: találmánya „részterhelésnél” is képes legalább olyan hatásfokra, mint a belső égésű motorok névleges terhelésnél.
– Magyarázni kezdtem a gyerekeknek, főleg a két nagyobbnak, Hannának és Miklósnak, milyen elven is működne ez a szerkezet – idézi fel az ötlet születését a mérnök. – Most azt mondják, ők nem érzik, hogy feltalálók lennének, pedig segítettek gondolkodni. A koncepció egyes lényeges részletei épp a kérdéseik nyomán alakultak ki. A bejelentéshez szükséges dokumentáció elkészítésében is hasznukat tudtam venni. Miki az egyik rajznál segített számítógéppel, Hanna volt a fotós.
Amerikai szociológiai vizsgálatok mutatják, hogy ötven évvel ezelőtt Amerikában a feltalálókat szinte istenítették, ma pedig vicces Don Quijote-figurának, flúgos alaknak tartják őket. Mikor az Egyesült Államokban vizsgálták a korszakalkotó találmányok eredetét, meglepő eredményre jutottak: a legtöbb iparágban – ide értve az olajipart, a fémipart és az elektronikát is – a nagy jelentőségű találmányok alkotói mind a független feltalálók. (Kivétel a gyógyszeripar, ahol a korszakos alkotásokat vállalati vagy kutatóintézeti kollégiumok hozzák létre.) A felmérés adatai szerint a független feltalálók aránya Amerikában huszonöt százalék. Ez a szám jelenleg Magyarországon a legmagasabb: hetvenöt százalék az egyéni feltalálók aránya. A magyar szabadalmak száma azonban az utóbbi időben drámai csökkenést mutat.
Hazánkra Vedres András szerint nem annyira a sokat emlegetett agyelszívás, inkább a szellemi abortusz jellemző; sok a kihordatlan, elvetélt ötlet. A kreatív gondolatok itthon tartásával és itthoni hasznosításával kapcsolatban Vedres András úgy véli: egy találmánynak ott kell hasznosulnia, ahol a legjobbak a feltételek. Adott esetben a magyar találmányok külföldi oltalmazását kell segíteni, s ez nagyon költséges dolog. Miután a hazai műszaki alkotás portfóliók kezében van, itt komoly állami támogatásra van szükség, azaz át kell vállalni a külföldi szabadalmaztatás költségeit. Erre a jelenlegi keret kevés, a támogatási rendszer sem alkalmas.
– A Magyar Szabadalmi Hivatalhoz évente nyolcvanezer szabadalmi kérelem érkezik külföldről és csupán nyolcszáz belföldről. A külföldiek ilyen arányban blokkolják a hazai ipart és kereskedelmet, azaz a mi mozgásterünk itthon csupán egyszázalékos. Egyébként ez a szám az unió országaiban öt és huszonöt százalék között mozog; Japánban már ötvenszázalékos a belföldi találmányok aránya. Ha ez így megy tovább, biztosan gyarmattá válunk. Pedig vannak példák a kitörésre: Kína és a kistigrisek, valamint Finnország és Dánia e téren 1980-ban még mögöttünk volt, ma már messze előttünk járnak.
A jelenlegi kormányzati ciklusban születettek innovációs törvények, amelyekben viszont nem szerepel a találmány szó. Bevezették az innovációs járulékot, amelyet a vállalkozásoknak kell fizetniük, hogy az újítások folyamata gyorsabb legyen; ám miután e törvények alapfogalmai tisztázatlanok, félő, hogy az összegyűjtött járulékból cégautók és villák lesznek, nem pedig hasznot hajtó, megvalósított találmányok, mutat rá Vedres András.
Amennyiben a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal a rendelkezésre álló ötmilliárd forintot ténylegesen a magyar találmányokra és azok hasznosítására költi, a főtitkár szerint sikerpályára állítható a hazai innovációs gazdaság.
Magai István úgy véli: három–öt éves fejlesztésre lenne szükség ahhoz, hogy piacérett termék legyen a találmányából. A feltaláló először olyan fejlesztőket keres, akik kis kockázatú területeken mozognak. A Magai család – házi pénztáruk terhére – megpróbál legyártani és tesztelni egy termodinamikus gázmotort. Hannával közösen tervezett honlapjukon, ahol a találmány műszaki leírása is szerepel, a „küldetésünk” cím alatt ez áll: „A kreatív gondolatok nem emberi teljesítmény eredményei; mindez a teremtő Istentől van, ajándék.”
– A feltalálóélet: egyszer fönn, egyszer lenn – mondja Magai István. – Ha az ember Istennek tetsző életet akar élni, számolhat azzal, hogy a Mindenható irányítja az eseményeket. A jó gondolatokért hálás lehetek, ha pedig megvalósulnak, azért még inkább. Nem mindegy, milyen eszközökhöz nyúl az ember; a mindenáron való előmenetelnél többet ér számomra a tudat, hogy áldás van a munkámon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.