Berlin–Moszkva-gázpaktum

Villámlátogatásra érkezett Berlinbe Vlagyimir Putyin. A parlamenti választás előtt az orosz államelnök Schröder kancellár utolsó külföldi vendége. Találkozásuk meghatározó témája a két ország között építendő gázvezeték szerződésének aláírása.

Stefan Lázár
2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Putyin – tekintettel a kilenc nap múlva lebonyolítandó szavazás várható alakulására – találkozott Angela Merkellel, a kereszténydemokraták kancellárjelöltjével is. A kormánykoalíció pártjai mindent elkövetnek, hogy Putyin látogatása ne a kancellár esélyeit támogató kampányeseménynek tűnjön fel. Müntefering SPD-elnök szerint csupán régóta folyó tárgyalások befejező epizódjáról van szó. A Szentpétervár közeléből induló vezeték a Keleti-tenger alatt fut majd végig, és a brandenburgi Greifswaldban ér német területre. A négymilliárd eurós költségvetésű terv az orosz– német gazdasági együttműködés első számú presztízsprojektjének számít, három vállalkozás – Gazprom, E.On, BASF – részvételével. A német cégek a kötvények negyvenkilenc százalékával rendelkeznek, az értékpapírok ötvenegy százaléka a Gazpromé. Az új vezetéken keresztül 2010-ben harmincmilliárd köbméter gáz érkezne, e kapacitást fokozatosan ötvenmilliárdra emelik majd.
A Berlin–Moszkva együttműködés azonban külpolitikai feszültséget is eredményezett. A lengyelek, ukránok, sőt a balti államok is hátrányos helyzetbe kerülnek. Eddig ugyanis az ő felségterületeiken keresztül jutott az orosz gáz Nyugatra, természetesen megfelelő anyagi ellenszolgáltatás ellenében. Ez a bevételi forrás öt esztendő múlva megszűnik. Az olajvezetékről aláírt szerződés – ha nem is közvetlenül – további értékes gazdasági előnyt biztosít a németeknek. A BASF cég leányvállalata, a Winwintershall, kivételes megkülönböztetésnek örvend, és első külföldi vállalkozásként lehetőséget kap arra, hogy a Gazprom mellett óriási területű gázforrást tárjon fel Szibériában, a kitermelés tetemes részét saját fennhatósága alatt végezze, és az így nyert gázt maga forgalmazza. Angela Merkel igen fontos stratégiai projektnek nevezte a gázvezetéket, és biztosította Putyint, hogy hatalomra kerülve kiáll mellette.
Az elnök látogatása kapcsán és a kancellárhoz fűződő barátság ellenére a Szövetségi Hírszolgálat (BND) attól tart, hogy az orosz titkosszolgálatnak sikerült olyan volt szovjet katonatiszt nyomára bukkannia, aki a németek számára kémkedett, és akinek a BND merőben új identitást adott, hogy zavartalanul élhessen. A Münchenben megjelenő Focus hírmagazin szerint a Küstennebel (Parti köd) fedőnév alatt az NDK-ban dolgozó, majd a Vörös Hadsereggel hazatért ügynököt a 90-es években a leleplezés veszélye fenyegette. A német titkosszolgálatnak sikerült őt a kijevi nagykövetségen keresztül megmentenie. Vaszilij L. német állampolgárságot, új papírokat, lakást és munkahelyet kapott. A lap arról ad hírt, hogy egy ma magándetektívként dolgozó hajdani Stasi-tisztnek (Jochen T.), az orosz titkosszolgálat, az FSB megbízásából sikerült felkutatnia a volt kémet. Márpedig Moszkva és a hajdani KGB-tiszt Putyin az ilyen személyeket még ma is hazaárulónak tartja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.