Folytatódik a per a cementgyárért

Jogszerűen szerezte meg magyar partnerei részvényeit a hejőcsabai cementgyárat privatizáló Holcim Hungária Rt. – nagyjából így foglalható össze a svájci hátterű társaság tegnap ismertetett álláspontja. Az évtizede húzódó ügy a hazai magánosítás másfél évtizedének egyik legellentmondásosabb története.

Munkatársunktól
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan kiderül, megvehe-ti-e az általa már mintegy tíz esztendeje használt miskolci gyárépületeket a svájci hátterű Holcim Hungária Rt. A társaság tegnap sajtótájékoztatót tartott, ahol Richard Skene elnök-vezérigazgató arról számolt be, hogy a Fővárosi Bíróság szeptember 15-én másodfokon is tárgyalja a Holcim, valamint az épületek jelenlegi tulajdonosa, a Kálmán-konzorcium között húzódó pert, amit első fokon a svájciak nyertek meg. A Holcim elővételi jogára hivatkozva tart igényt a szóban forgó ingatlanokra, és ha a bíróság igazat ad a társaságnak, négyszázmillió forintért juthat hozzájuk.
Az épületek tulajdonjoga csak egy, a Holcim és a Kálmán-konzorcium között folyó évtizedes persorozatnak. Mint arról korábban már beszámoltunk, a két társaság, illetve társaságcsoport a kilencvenes évek elején közösen akart indulni a hejőcsabai cementgyár privatizációjának második körében, ám 1994-ben jogvita támadt közöttük. A Kálmán-konzorcium kölcsönből szerezte meg a pénzt a ráeső részvények megvásárlásához, ezek azonban – vitatott módon – a Holcim anyacégének másik leányvállalatához, majd onnan különféle külföldi – panamai, New Yersey-i, malajziai – társaságokhoz kerültek. Az ügyben több per is indult, amit Richard Skene tájékoztatása szerint rendre a Holcim nyert meg.
A Kálmán-konzorcium feje, Kálmán János még mindig bízik abban, hogy visszaszerezheti részvényeit. Az üzletember szerint a Holcim jogsértő eszközökkel akadályozta meg, hogy tulajdonukat birtokba vegyék, részvényesi jogaikat gyakorolhassák, a gyár vezető testületeibe képviselőket delegálhassanak. Kálmán János kifogásolja továbbá, hogy a részvények után a konzorcium tagjainak járó osztalékot a svájci hátterű társaság a fent említett off-shore cégekbe mentette ki. Kálmán János Zürichben, a társaságcsoport svájci székháza előtt demonstrál.
Richard Skene szerint Kálmán állításai között számos csúsztatás, valótlanság akad. A vállalatvezető kijelentette: jogszerűen, kényszerűségből vették át a részvényeket és a vele járó adósságot, ellenkező esetben fel is számolhatták volna a cementgyárat. Az ügylet jogszerűségét a bíróság is megerősítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.