Érdemi kormányzati munkára van szükség folyamatos reklám helyett – reagált a jövő évi büdzsét népszerűsítő legújabb központi kampányra tegnap Varga Mihály. A Fidesz gazdasági kabinetvezetője hangsúlyozta: az emberek a propaganda helyett inkább arra kíváncsiak, hogy mi történik a gazdaságban, mennyibe kerül az üzemanyag, és hogy mire költi a kormány a befizetett adóforintokat. Varga Mihály kiemelte: az első nyolc hónapban felhalmozódott hiány úgy érte el a 996 milliárd forintot, hogy közben 300 milliárd forintot zárolt a kabinet. Az év hátralévő részében mindössze 26 milliárd forinttal növekedhet a deficit, ami az utóbbi évek költségvetési tapasztalatai alapján irreális feladatot jelent a minisztériumok számára.
A rekordot döntő üzemanyagárakat illetően a fideszes politikus megismételte pártja kérését, miszerint a kormány literenként 15-20 forinttal csökkentse az üzemanyagok adóját. Emlékeztetett: Lengyelországban is mérséklik az adót annak érdekében, hogy enyhítsék az autósokra nehezedő terheket. Az ellenzéki párt javaslatai között szerepel ezenkívül a munkahely-teremtési program mielőbbi megvalósítása is, mivel a friss statisztikai adatok szerint egy év alatt 38 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma.
Varga Mihály kitért a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch legutóbbi értékelésére is, amelyben az intézet munkatársai megállapították: a tíz új uniós tagállam közül Magyarország vezetheti be legkésőbb az eurót, mivel a feltételeket nem teljesíti. Varga szerint ez azt jelenti, hogy a gazdasági felkészülés szempontjából Magyarország az utolsó helyen áll. A hitelminősítő elmarasztalásával kapcsolatban egyébként Veres János pénzügyminiszter ma tárgyal a Fitch szakembereivel. A találkozóval kapcsolatban a miniszter úgy fogalmazott: szokatlan, hogy egy ilyen konzultációt megelőzően nyilvánítson véleményt egy hitelminősítő.
Kétkedő londoni elemzők. A nagy nemzetközi befektetőházak kétkedéssel fogadták a Pénzügyminisztérium legfrissebb államháztartási adatait. Ivailo Vesselinov, a Dresdner Kleinwort Wasserstein térségi elemzője a portfolio.hu portálnak úgy nyilatkozott: egyelőre nem lehet látni, hogy az utóbbi két hónap vártnál jobb teljesítményét a kiadások átmeneti elhalasztása okozta-e. A svájci UBS bankház tegnapi jelentése szerint továbbra is az várható, hogy a kormány jelentősen túl fogja lépni az idei hiánycélt, hasonlóan a 2002-es, 2003-as és 2004-es esztendők gyakorlatához.