Szeptember végén várható valamilyen kormányzati megnyilvánulás a kémügyben, amikor a Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár által államtitoksértés ügyében indított vizsgálat lezárul – mondta László Boglár kormányszóvivő. – A miniszterelnök áttanulmányozta az ügyről készült jelentést – tette hozzá. Azt nem tartotta valószínűnek, hogy ennek részleteiről a nyilvánosságot tájékoztassák, mivel államtitkokról van szó. A szaporodó lapinformációk ellenére tagadta azt, hogy lett volna olyan háttér-tájékoztató, amelyen Gyurcsány Ferenc akár csak utalt volna az ügyre. Lapunknak és a hirszerzo.hu-nak különböző források elmondták, a kormányfő már hónapokkal ezelőtt, általánosságban beszélt a román hírszerzők lebukásáról a baloldali sajtó munkatársainak tartott szokásos eligazításán.
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke szerint „elsődlegesen az NBH vezetésének feladata annak kivizsgálása, hogy miként kerülhettek ki információk a történetről”. A képviselő elvárja Tóth András nemzetbiztonsági államtitkártól, hogy tájékoztassa a testületet a tényfeltárás eredményéről. – Ha a bizottság nem fogadná el a jelentést, további vizsgálat lefolytatásáról is dönthetnének – közölte Tóth Károly.
Az SZDSZ számára nem kínos Magyar Bálint oktatási miniszter személye – ezt Kuncze Gábor jelentette ki a TV2 reggeli műsorában. A szabad demokrata pártelnök azonban botrányosnak tartotta, hogy a szakminiszter telefonbeszélgetéseiről készült lehallgatási jegyzőkönyvek kikerülhettek a sajtóba. Az Indexen, a romániai Transindex nevű hírportálon, valamint a szintén romániai Cotidianul napilapban jelentek meg részletek a magyar Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által rögzített anyagok alapján, amelyek állítólag egy hosszabb sorozat részei. A 2004 májusában készített jelentések szerint Magyar Bálint visszafogottan erotikus hangnemben társalog egy a titkosszolgálatok gyanúja szerint a román hírszerzésnek dolgozó hölggyel.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatója, Radu Timofte is cáfolta, hogy bármi közük lenne a Szatmári házaspár ügyéhez. A hírszerzés vezetői a román titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság tagjaival találkoztak, ahol – ahogy azt Verestóy Attila szenátor, a testület alelnöke elmondta – „érintőlegesen” kitértek az ügyre. Verestóy az erdélyi Krónikának elmondta azt is, hogy a Külföldi Hírszerző Szolgálatnak (SIE) sem volt része ebben a történetben. – Meggyőződésem, hogy hamis célpontok után lövöldözött a sajtó, szándékosan felfújt kémtörténetekkel etette a közvéleményt – nyilatkozta az RMDSZ szenátora.
Szatmári Ildikó férje, a szintén kémgyanúba keveredett Szatmári Tibor – aki részt vehetett a Magyar Állandó Értekezlet legbizalmasabb ülésein is – egyébként közeli kapcsolatban állt Verestóyval is, akinek cégtársa volt. A hvg.hu felhívta a figyelmet arra, hogy az SRI-t felügyelő bizottság alelnökének „nem feltétlenül kellett tudnia a házaspár beszervezéséről”, ugyanis a hivatalosan ismert hét román titkosszolgálat közül a külföldi kémkedés a SIE-hez tartozik, amire Verestóynak nincs rálátása.
A hirszerzo.hu tegnap közölte, hogy csak az SZDSZ-es vezetésű informatikai tárcától egymilliárd forint körüli összeg áramlott a magyarországi adófizetők pénzéből Erdélybe Szatmári Tibor közvetítésével, aki kulcsszerepet játszott a Medgyessy-kormány határon túli támogatásainak célba juttatásában. Szatmári Tibor egyébként perre készül azok ellen, akiknél „látható a rosszhiszeműség, és nem adták meg a lehetőséget, hogy elmondják a véleményüket”. A véleményük pedig az, hogy ők nem kémek, az ügy mögött pedig politikai csatározások állnak.

Videón az öngyilkos manőver: így ne előzz, ha élni akarsz