Megosztottság a gátakon

2005. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hol vannak már azok az idők, amikor az amerikai nép szinte egy emberként (2001 októberében 92 százalékuk) sorakozott fel George W. Bush mögött egy nemzeti tragédiát követően! Az elnök munkáját a legutóbbi felmérések szerint már csak a társadalom 45 százaléka ismeri el, és az iraki háború miatt beállt állapoton nem javított, de nem is javíthatott Bush fellépése a Katrina hurrikán következményeinek enyhítésére, függetlenül attól, hogy az hatásos volt-e vagy sem. Bár a liberális Washington Post nemigen nevezhető objektív forrásnak, a tegnapi elemzésében leírtak alighanem fedik a valóságot: eszerint az amerikai társadalom rendkívül megosztottá vált, és ez a természeti katasztrófa nyomán is érezhető.
Függetlenül a washingtoni kormányzat és vezetője valós tevékenységétől, akik szimpatizálnak a republikánusokkal, úgy vélik, hogy Bush jól teszi a dolgát, míg a demokraták aligha mondanának róla jót, akármit is tenne. A lap szerint a megosztottság miatt az elnök teljesen elvesztette a túloldalon meglévő „jószándék-tartalékait”, amelyekre vészhelyzetekben egyébként számíthatna. A két párt holdudvarából megszólaltatott elemzők vehemenciájából is érződik a megosztottság: a demokraták a Katrina kapcsán egyértelmű kormányzati kudarcról beszélnek, míg a republikánusok szerint a demokraták saját politikai céljukra használják a katasztrófát ahelyett, hogy segítő kezet nyújtanának. A frontvonalaktól magukat távol tartók ugyanakkor úgy vélekednek, hogy Bushnak most meg kell próbálnia felülemelkednie a belpolitikai csatározásokon, és hasonlóan határozott vezetőként fellépnie, mint tette azt szeptember 11. kapcsán. Azt azonban ők is elismerik, hogy az események már alighanem meghaladták ezt az opciót, és egy ilyen kísérlet sem temethetné be a lövészárkokat.
Bár az egyéni választókörzetekkel szembeni felelősségre tekintettel republikánus törvényhozók is úgy nyilatkoznak, hogy „a kormányzat minden szinten hibázott”, végül mégis úgy döntöttek, hogy nem engednek teret a katasztrófával kapcsolatos – demokraták által szorgalmazott – azonnali kongresszusi meghallgatásoknak. Most egy majdani vegyes szenátusi-képviselőházi testület felállítását tartanák jó ötletnek, de csak akkor, ha a helyzet stabilizálódott. Kár, hogy egy friss közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 56 százaléka egyáltalán nem hisz New Orleans talpra állásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.