Nyolcmilliárdos fürdőfejlesztés Egerszalókon

Az ezernégyszáz magyarországi forráskútból mindössze negyven helyen tör a felszínre gyógyvíz, s az észak-magyarországi térségben – a mezőkövesdi, valamint a bogácsi mellett – az egerszalókit tartják a legígéretesebbnek a szakemberek. A 17,5 hektáros területen – helyi önkormányzati közreműködéssel – mintegy nyolcmilliárd forint ráfordításával építi meg az új fürdőcentrumot a Szalók Holding Kft. Gazsó István ügyvezető igazgató tudatta: a nyolcszázmilliós állami támogatáson túli összeget saját erőből és banki kölcsönből finanszírozzák.

Tolcsvai L. László
2005. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tögyi Gábor polgármester szerint fényes jövő előtt áll Egerszalók, ugyanis az alig kétezer lelkes település idegenforgalmi jelentőségét immár Európa-szerte elismerik. Elmondta, 1961-ben kőolajat kerestek a hevesi falu határában, ám helyette termálvizet találtak. Az erősen gázos, sókiválásos víz hőmérséklete 68 Celsius-fok volt, s a hetvenes évek közepéig csak a spontán fürdőturizmus jellemezte az intézmény működését. Az első fúrás során 357 méter mélységig hatoltak le, majd a kutatók újabb fúrással 1987-ben találtak rá 426 méter mélyen a 2200 köbméter napi vízhozamú ágra. A rendszerváltás után, 1992-ben minősítették gyógyforrássá – fogalmazott Tögyi Gábor –, s akkor kezdődött el a falu idegenforgalmi fejlesztése. Az ízületi, gerinc-, csont- és izom-, idegrendszeri, anyagcsere-, kötőszöveti és bőrbetegségek gyógyítására alkalmas víz ráadásul javítja a tüdő oxigénfelvevő képességét. A polgármester felhívta a figyelmet, a napi 290 köbméter kapacitású kút feladata továbbra is az lesz, hogy kicsapódását követően az úgynevezett fehér sódomb méretét növelje, amely máris rendkívül érdekes látvány. Úgy véli, a 2004 nyarán megkezdett fejlesztés eredményeképpen valóban európai színvonalú fürdőkomplexumot hoznak létre, s a 17,5 hektáros területen építik meg az egészségügyi központot, egy 206 szobás, ötcsillagos szállodát, illetve a különálló üdülőfalut. A gyógy- és élményfürdő-komplexum teljes körű szolgáltatást nyújt majd az idelátogatóknak. Kiemelendők az orvosi rendelők, a balneo-, hidro- és sóterápiás részlegek, az iszapkezelő, a súlyfürdő, valamint a gyógymedencék. Belső medencékből 16-ot, míg kültériekből hetet terveztek különböző funkciókkal, s mintegy hárommilliárd forintot fordítanak ezek kivitelezésére. Várhatóan 2006 februárjában adják át a vendégeknek, ugyanakkor a további tervek megvalósítása érdekében felgyorsítják a munkát.
A fürdő közel tizenegyezer négyzetméteres épületének készültségi foka alapján elérték a látványos szintet, miközben a szálloda építésének talajmunkáinál tartanak – jegyezte meg Gazsó István, a Szalók Holding Kft. ügyvezető igazgatója. Felhívta a figyelmet, 2006. december 6-át jelölték meg az átadás határidejéül, ami annyit jelent, erre az időpontra minden beruházásnak el kell készülnie. Egy medence üzemel most, a következőt a jövő héten adják át. Számításaik szerint a fürdőépület, a szálloda és a strandmedencék teljes költsége eléri nyolcmilliárd forintot, a szintén a közelben épülő apartmanfalu további hárommilliárdos költségét más forrásokból teremtik elő. Gazsó István tájékoztatása szerint az építkezés kezdete igazából 2003, amikor kiderült, hogy a Széchenyi-terv pályázatán nyolcszázmillió forintot nyertek a kivitelezésre. Az ügyvezető igazgató elmondta: a megnyert pályázati pénzt utólagos lehívással használhatják fel, s előfinanszírozással kezdték meg a Széchenyi-terves gyógyfürdő építését. Számításai szerint egyharmad részt a pályázati támogatás, a második harmadot a hitel, a harmadikat pedig a saját erő tette ki. A többi beruházás esetében nincs állami támogatás, a költségek felét saját maguk állják, míg a másik felét banki kölcsönből fizetik.
Egy angol házaspár kerékpározott a strand felé falunéző túránk során, s kijelentették: ők bizony visszajáró vendégek, nyugdíjaskoruk ellenére egészen megerősödtek, amióta rendszeresen látogatják Szalók strandját. A vizet nem csupán fürdőzésre használják, hanem meg is isszák, mert lehűtve finom, s belsőleg is jót tesz. Az egyik helybeli férfi tudni véli, hogy a jelenlegi munkanélküliségi arány elég magas a faluban, tehát a százötven–kétszáz új munkahely óriási fejlődést jelent Egerszalók foglalkoztatási ügyeit illetően. Tögyi Gábor polgármester megerősítette az értesülést, s tudatta, minimum nyolcvan felsőfokú alkalmazott kaphat munkát a létesítmények átadása után, hiszen főleg egészségügyi szolgáltatásokról van szó. A strandon sem fukarkodtak a szavakkal, különösen nem a fürdőzők. Egy hölgy elmesélte, hogy három héttel ezelőtt komoly operáción esett át, s azt javasolták, kellene neki egy kis vízi terápia Egerszalókon. Megfogadta a tanácsot – immár másfél hete mindennap lubickol. Ezt a vizet issza, nem is rossz az íze, és gyógyítja a belső sebeket. Állítja, jót tett neki
a fürdőzés, illetve a szomjoltás – mintha újjászületett volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.