Országhatár-zsákutca

Egyetlen éjszaka húzták meg 1944 novemberében Szelmenc főutcáján az országhatárt, aztán párhuzamos deszkafalat építettek, s még a rokona temetésére is különleges engedéllyel mehetett át a szlovák–ukrán határon az ember. Ha átmehetett. Majd zsákutca végi fészerekből kiáltottak át egymásnak a rokonok, azokat viszont lebontatták. Később eltűnt a deszkafal, s valami megújuló ideológia miatt szögesdrót és sorompó épült helyette. Így telt el hatvan év. Már kihunyt a remény is, hogy az egymást évtizedek óta nem látott leszármazottak találkozhatnak. És lőn világosság, néhány hete eltűnt a szögesdrót, a napokban pedig földre kerültek az ukrán oldali, majd a Szlovákia felőli sorompók is. Néhány napja indultak neki a markolók, hogy talán elmondhassuk a szocialista nemzetközi szlogent: s „a két nép megbonthatatlan, örök és sérthetetlen barátsága” teljes legyen. A történelmi tragédia az, hogy itt nem két nép fiai laknak, hanem szinte színtisztán magyarok.

Varga Attila
2005. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földre eresztett sorompó és egy mellette díszelgő májas konzerv, valamint egy nyitott bicska árulkodik arról, hogy a szlovákiai Szelmencen, a hatvan éve lezárt szlovák– ukrán határon valami rendkívüli történik. Aztán Omaska Alexander, a markológép lengyel határnál lakó vezetője kis gázfröccsöt ad, s megindul Ukrajna felé. Köveket hord, földet terít a leendő átkelő útjára. A szelmenciek Trianon után még egy faluként kerültek a csehszlovák államhoz. Csehszlovákia széthullása után, 1938-ban újra magyar fennhatóságú lett Szelmenc. 1944-ben a Vörös Hadsereg a leendő szovjet–csehszlovák határt a településen húzta meg. „Az ősi ukrán földek, a Kárpátalja és a Szovjetunió újraegyesítése” nyomán a Szovjetunió új nyugati határának megrajzolásakor a falut az egyik utcájánál kettévágták. Egyetlen éjszaka húzták meg az államhatárt, s volt olyan porta, amelynek gazdája reggel már nem meríthetett vizet a saját kútjából, mert az már a Szovjetunióban volt. A Szlovákia és Ukrajna jelenlegi határa által kettészelt település esete a második világháború végórái óta egyedülálló Európában.
A második világháborút követően két hosszú, párhuzamos fakerítést vontak a határra a szögesdrót mellé. A május elsejék különleges napnak számítottak, amikor hozhatták a létráikat az ukrán és a szlovák oldaliak is, nekitámaszthatták a határkerítésnek a lajtorjákat, s a géppisztolyos határőrök felügyelete mellett felmászhattak azokra és integethettek egymásnak. A határban egyébként tilos volt sétálni, szólni, jelzéseket adni. Börtön és olyan mértékű pénzbüntetés járt érte, hogy belerokkant az ember. A deszkafalon kiskapu is volt a különleges esetekre. Ha valaki testvért, szülőt vagy gyermeket temetett, különleges engedélyek birtokában átmehetett. Orosz katona vigyázott géppisztollyal az ajtónál, s a gyászoló ott állt koszorúval a kezében némán, zokogva vagy jajveszékelve. Onnét hallgatta a temetést, s csak akkor intett a határátlépésre az őr, amikor már engedték le a sírba a koporsót. Később, amikor eltűntek a fakerítések, a bátrabb emberek kiültek a hídra, háttal a határnak, s úgy beszélgettek egymással. A rokonok, ha látták egymást a határzónában, nem mertek beszélni, csak csöndben megemelték a kalapjukat.
A hajdan egy települést alkotó község közösségének tagjai, közvetlen családtagok több mint fél évszázada élnek egymástól elszakítva, egymástól mégis szinte karnyújtásnyi távolságra: a kisszelmenciek Ukrajnában, a nagyszelmenciek Szlovákiában. A kommunizmus évtizedeiben tabunak számító – mondhatni eltitkolt – falu esete, lakóinak megalázó sorsa semmilyen nyilvánosságot nem kaphatott.
Szlovákia uniós csatlakozása lökést adott a határnyitási kezdeményezésnek, a polgármesterek, közírók és politikusok rendre lobbiztak Brüsszelben az Európai Parlamentben és Washingtonban a kongresszusban azért, hogy átkelőhely nyílhasson a két falu között. A helyiek, hogy felhívják magukra a figyelmet, még egy kettévágott székely kaput is emeltek a határon. Többéves küzdelmük után idén szeptember 10-re hirdették meg, hogy végre megnyílik egy határállomás Kisszelmenc és Nagyszelmenc között, azonban ez nem történt meg.
– Nem változott meg a politikai akarat Szelmenc összekötésére, mindössze technikai problémák adódtak. Az ukrán fél egyoldalúan jelölte meg a dátumot, s az erről szóló diplomáciai iratokat nem kézbesítette időben a szlovákoknak. A szlovákiai Nagyszelmencen szeptember végére készülnek el a munkálatokkal. Ukrán oldalon a bekötőút már elkészült, felállították a határőrök és a vámosok bódéit – tudtam meg ottjártamkor.
A szlovák kormány 2,2 millió koronát szán a tervek szerint reggel nyolc órától esti nyolcig a gyalogos- és kerékpáros-forgalmat mindkét irányban átereszteni hivatott átkelő létesítésére. A határőrök és vámosok szolgálati épületének az elkészítésére a kijevi kabinet 600 ezer hrivnyát (mintegy 120 ezer dollárt), az út korszerűsítésére pedig kétmillió hrivnyát utalt ki.
Szeptember 16-án egyre többen siettek a ledöntött sorompóhoz, hogy a markológép „határnyitását” megnézzék. Gilányi János 1924-ben született a faluban, Csehországban, Lizák Péter pedig 1940-ben, szintén a faluban, de már Magyarországon. Gilányit 1945-ben elvitték háromnapos málenkij robotra, amelyből két év lett. – Egy Dombasz nevű város széntelepén dolgoztam asztalosként. Mikor elengedtek, onnét három napig utaztam vonaton Kijevig, majd Szelmencig – elevenít fel egy szomorú epizódot az életéből.
Várják már, hogy megnézhessék, mi épült a túloldalon, az egykori szülői ház helyén.
Közben a markológép végzett a kövek terítésével. A vezetője, Omaska Alexander a lengyel határnál található Svidnikből érkezett. Munkája végeztével átérzi a történelmi pillanatot, s a fényképezőt látva kezemben, megkér, hogy örökítsem meg, ahogy a kettévágott székely kapu mellett áll. Közben egy brigád érkezik, ők építik tovább az utat és a laktanyát, s a határőrbódék elhelyezését is segítik majd.
„Egy Szelmencből lett a kettő, egyesítse a Teremtő!” – olvasható a lassan két éve állított nagyszelmenci fél székely kapun, amelytől 20 méterre, a kisszelmenci oldalon áll a másik fél kapu. Ez a 20 méter jelenti a szlovák–ukrán határt, amely itt hatvan éve le van zárva. A markológép most egy pillanatig áthidaló megoldást jelentett ugyan, s szerencsére már nem kell sokat várni a határnyitásig sem.
Szelmenc ikerfaluban nyolcszáz ember lakik, akiknek családjait ízekre tépte a XX. század. Némileg gyógyír lehet számukra, hogy már sohasem kell viszszatenni helyére a néhány napja levett sorompót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.