Stratégiai érdek is hajtja a Galileót

Az EU stratégiai mozgástere szempontjából nélkülözhetetlen infrastrukturális döntést hoztak Brüsszelben Barsiné Pataky Etelka képviselő előterjesztésére. A Galileo névre hallgató műholdas navigációs komplexum egyenrangúsítja Európát az Egyesült Államokkal és Oroszországgal a globális helymeghatározás terén.

2005. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az európai politikai környezetben nem célszerű hangsúlyozni a Galileo stratégiai és katonai jelentőségét, elemzők nem hagynak kétséget afelől, hogy a rendszer kiépítésének és majdani üzemeltetésének PPP jellege ellenére legfőbb jelentősége a kontinens biztonságpolitikai értelemben vett függetlenségének megteremtésében rejlik. A globális helymeghatározásban úttörő amerikai GPS-rendszer ugyanis lényegében már biztosítja azokat a szolgáltatásokat az élet minden területén, amelyeket a Galileo is fog, üzemeltetése azonban kizárólag a Pentagon kezében van, s ez hosszú távon megbéklyózhatja az EU-t.
Hogy Brüsszel Európa bimbózó védelmi identitását és ambícióit is figyelembe vette a fejlesztésről szóló végleges, 2002. márciusi döntés előtt, arra egy néhány hónappal korábban kelt dokumentum is rávilágít, melyet a bizottság szállítás- és energiaügyi igazgatósága (DG-TREN) készített el. „Ha felhagyunk a Galileóval, akkor az elkövetkező 20-30 évben elveszítjük védelmi önállóságunkat” – fogalmaz az állásfoglalás, melyet egy későbbi tanulmány is megerősít. „Ha az EU úgy dönt, hogy olyan katonai miszszióba kezd, mely nem áll az Egyesült Államok érdekében, akkor a ma már nélkülözhetetlen műholdas navigációs technológia hiányában tehetetlen lesz. Bár civil felhasználásra tervezték, a Galileo katonai képességhez is juttatja az EU-t” – szögezte le a DG-TREN.
A kérdés biztonságpolitikai aspektusának fontossága felől az a konfliktus is bizonyossággal szolgálhat, ami az EU és Washington között a Galileo legpontosabb és legmegbízhatóbb korlátozott hozzáférésű szolgáltatása, a PRS kapcsán alakult ki. Az európai rendszer tervezői ennek frekvenciáját ugyanis kezdetben oda tervezték, ahová a Pentagon a GPS legújabb, katonai célú M sávját, ami interferenciával fenyegetett, vagy adott esetben azzal, hogy katonai konfliktus során az amerikaiak az ellenség Galileo-vevőivel együtt saját jeleiket is zavarták volna. Aligha véletlen, hogy a két fél közös szervezete, a NATO tavaly júniusban megnyugvással vette tudomásul a probléma – majd háromévnyi egyezkedést követő – politikai és technikai megoldását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.