Sürgető a koszovói rendezés

Ibrahim Rugova koszovói elnök halálos betegségének bejelentése több szempontból is befolyásolja a tartomány státusának rendezésére irányuló folyamatokat. Egyrészt a karizmatikus vezető részbeni hiányával máris meggyengült a pristinai csúcsvezetésből álló delegáció, másrészt felgyorsulhatnak a rendezési erőfeszítések.

2005. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ibrahim Rugova németországi gyógykezeléséről hazatérve jelentette be tévébeszédében Koszovó lakosságának, hogy a Landstuhl amerikai támaszpont kórházában végzett vizsgálatok szerint tüdőrákban szenved, ám halálos betegsége ellenére sem mond le elnöki tisztségéről, tovább dolgozik életcéljának elérése érdekében. E cél pedig Koszovó függetlensége.
A 61 éves politikus azt is elmondta, hogy orvosai intenzív gyógykezelést írtak elő számára. „Hiszem, hogy Isten segítségével ezt a csatát is megnyerem”, mondta a sápadtnak, megtörtnek látszó ember, akinek neve összeforrt Koszovó függetlenségi harcával, ám aki mindig az erőszakmentes küzdelemnek adott előnyt.
Soren Jessen-Petersen, a koszovói ENSZ-közigazgatás (UNMIK) vezetője és Kai Eide, az ENSZ-főtitkár koszovói különmegbízottja aggodalmuknak adtak hangot az elnök betegsége miatt. Jessen-Petersen egyúttal felszólította Koszovó lakosságát, legyenek egységesek, s járuljanak hozzá a béke, a stabilitás, a demokrácia, a multietnikusság és a fejlett társadalom megerősödéséhez.
Eide szerdán Pristinából Belgrádba utazott kétnapos látogatásra, hogy találkozzon Szerbia és az államközösség vezetőivel. Ezek az utolsó konzultációi, mielőtt jelentést adna a világszervezetnek, hogy a nemzetközi mércék érvényesülése lehetővé teszi a tárgyalások megindítását Koszovó státusáról. Minden jel szerint a norvég ENSZ-diplomata a Koszovó-tárgyalások megkezdését javasolja, ám ebben a véleményében keményen szembe találta magát a koszovói szerbekkel.
Kai Eide szeptember 20-án New Yorkban számol be missziójának eredményeiről a hathatalmi összekötő csoportnak, s csak ezután ismerteti Kofi Annan ENSZ-főtitkárral, aki a jelentést a Biztonsági Tanács elé terjeszti. Ezé a testületé a végső döntés. Az összekötő csoport és az Európai Unió azonos nézeteket vall a koszovói kérdésről. Ezt bizonyította képviselőiknek hét végi nagy-britanniai megbeszélése is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.