Szegregáció és etnobiznisz?

Munkatársunktól
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az „elcigányosodott”, egyiskolás aprófalvakat kivéve azt várja el az Oktatási Minisztérium (OM) az érintett önkormányzatoktól, hogy iskoláikban bizonyos arányszámokat megvalósítva keverjék a romákat és a nem romákat – adta a települések értésére Kadét Ernő, a tárca szakértője az Összetartó Társadalomért Szalon háttérbeszélgetésén. A végrehajtás iskolák államilag támogatott ösz-szevonásával, iskolabuszok használatával is történhet; a lényeg, hogy többé tilos kibújni az integráció követelménye alól a szabad iskolaválasztásra való hivatkozással. Megjegyezte, a renitens helyhatóságok perekre is számíthatnak. Kadét indoklásul közölte, Magyarországon kirívó a különbség a szegény és nem szegény gyermekek tanulmányi teljesítménye között.
– Arra kell hathatós program, hogy a spontánul szegregálódott iskoláknak is esélyük legyen a minőségi oktatásra – vetette közbe Báder Iván, a főváros VIII. kerületi, Erdélyi utcai általános iskola cigány származású tanára. Felrótta a tárcának, hogy iskolája semmiféle többletnormatívában nem részesül, felszámolandó nagyvárosi gettóiskolaként bélyegzik meg, holott nincs és nem is lehet statisztika arról, hogy a tanulók között ki a cigány.
– Etnobizniszelnek a romagyerekekkel, fél ország felépítésére elég lett volna az a pénz, amit feleslegesen költöttek el koncepciók gyártására és pályázatokra, de a cigány pedagógusok képzését nem teremtette meg egyik kormány sem – mondta Debre Istvánné, a csepeli Kovács Zoltán Alapítványi Óvoda igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.