Tovább növekedett a munkanélküliség

Dénes Zoltán
2005. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Júliushoz képest 876-tal, az előző évhez viszonyítva pedig 38 613 fővel nőtt a regisztrált munkanélküliek száma augusztusban – tette közzé az Állami Foglalkoztatási Hivatal (ÁFH). Ezzel 399 987 főre emelkedett hazánkban a munkanélküliek száma, ami körülbelül annyi, mint Miskolc, Győr és Eger teljes lakossága. Az egy évvel korábbihoz képest legerőteljesebben, 23,1 százalékkal a Nyugat-Dunántúlon emelkedett a regisztrált munkanélküliek száma, ugyanakkor e régióban még így is „csak” 6,9 százalékos rátát mértek. A maga 3,5 százalékos munkanélküliségi rátájával ennél csak Közép-Magyarországon jobb a helyzet, a többi régióban magasabb szintről számolhatott be az ÁFSZ. Észak-Magyarországon például 16,1 százalékos, Észak-Alföldön 14,8, Dél-Dunántúlon pedig 12,7 százalékos munkanélküliségi rátát mértek. A legnagyobb értéket Borsodban mutatták ki, itt 18,3 százalékos volt augusztusban a munkanélküliség, de hasonlóan magas volt az arány Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is.
A regisztrált munkanélküliek 24,9 százaléka egy éve vagy annál régebben nem tud elhelyezkedni, számuk az előző évhez képest csaknem 15 százalékkal emelkedett. Tovább nőtt a pályakezdők és a 25 év alatti fiatalok körében is a munkanélküliség. Az ÁFH adatai szerint számuk immár meghaladja a 120 ezret, vagyis egy év alatt 26 százalékkal emelkedett a pályakezdők és 14,2 százalékkal a 25 évesnél fiatalabb állástalanok aránya.

Féltjük az állásunkat. A magyarok többsége szerint az uniós csatlakozás nem növelte sem a politikai, sem a gazdasági stabilitást – derül ki az Eurobarometer új felméréséből. Honfitársaink csaknem fele a munkanélküliséget jelölte meg az ország legnagyobb problémájaként, és 33 százalékuk gondolta azt, hogy elsősorban a gazdasági helyzetünkön kellene változtatni. A felmérés érdekessége, hogy éppen a fiatalok mondták azt, hogy az unióba való belépéssel biztonságosabbá vált a helyzetük. A magyarok 81 százaléka egyébként elsősorban munkahelye megszűnésétől fél, illetve attól tart, hogy azt más országokba telepíthetik át. A korábbi felmérés során a többség a gazdák helyzetét jelölte meg az EU-tagsággal kapcsolatos legfontosabb félelmeként.



Nyugaton jobb a helyzet. Bár valamelyest nőtt az osztrák munkanélküliségi ráta, a sógorék mutatója még így is kedvezőbb, mint a magyar. Augusztusban 6,2 százalékot ért el a munkanélküliségi ráta Ausztriában, míg egy évvel ezelőtt 5,9 százalékon állt – jelentette az osztrák munkaerő-piaci szolgálat (AMS). Az összesítés szerint a nemzeti módszerrel mért adat egyébként most a legmagasabb 1970 óta. A kimutatások szerint a 8,14 milliós országban az év nyolcadik hónapjában mintegy 260 ezer volt a munkát keresők száma. (Ebből 219 ezer regisztrált munkanélküli, 40 ezer pedig képzési programokra beiratkozott álláskereső.) (Sz. Cs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.