Júliushoz képest 876-tal, az előző évhez viszonyítva pedig 38 613 fővel nőtt a regisztrált munkanélküliek száma augusztusban – tette közzé az Állami Foglalkoztatási Hivatal (ÁFH). Ezzel 399 987 főre emelkedett hazánkban a munkanélküliek száma, ami körülbelül annyi, mint Miskolc, Győr és Eger teljes lakossága. Az egy évvel korábbihoz képest legerőteljesebben, 23,1 százalékkal a Nyugat-Dunántúlon emelkedett a regisztrált munkanélküliek száma, ugyanakkor e régióban még így is „csak” 6,9 százalékos rátát mértek. A maga 3,5 százalékos munkanélküliségi rátájával ennél csak Közép-Magyarországon jobb a helyzet, a többi régióban magasabb szintről számolhatott be az ÁFSZ. Észak-Magyarországon például 16,1 százalékos, Észak-Alföldön 14,8, Dél-Dunántúlon pedig 12,7 százalékos munkanélküliségi rátát mértek. A legnagyobb értéket Borsodban mutatták ki, itt 18,3 százalékos volt augusztusban a munkanélküliség, de hasonlóan magas volt az arány Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is.
A regisztrált munkanélküliek 24,9 százaléka egy éve vagy annál régebben nem tud elhelyezkedni, számuk az előző évhez képest csaknem 15 százalékkal emelkedett. Tovább nőtt a pályakezdők és a 25 év alatti fiatalok körében is a munkanélküliség. Az ÁFH adatai szerint számuk immár meghaladja a 120 ezret, vagyis egy év alatt 26 százalékkal emelkedett a pályakezdők és 14,2 százalékkal a 25 évesnél fiatalabb állástalanok aránya.
Féltjük az állásunkat. A magyarok többsége szerint az uniós csatlakozás nem növelte sem a politikai, sem a gazdasági stabilitást – derül ki az Eurobarometer új felméréséből. Honfitársaink csaknem fele a munkanélküliséget jelölte meg az ország legnagyobb problémájaként, és 33 százalékuk gondolta azt, hogy elsősorban a gazdasági helyzetünkön kellene változtatni. A felmérés érdekessége, hogy éppen a fiatalok mondták azt, hogy az unióba való belépéssel biztonságosabbá vált a helyzetük. A magyarok 81 százaléka egyébként elsősorban munkahelye megszűnésétől fél, illetve attól tart, hogy azt más országokba telepíthetik át. A korábbi felmérés során a többség a gazdák helyzetét jelölte meg az EU-tagsággal kapcsolatos legfontosabb félelmeként.
Nyugaton jobb a helyzet. Bár valamelyest nőtt az osztrák munkanélküliségi ráta, a sógorék mutatója még így is kedvezőbb, mint a magyar. Augusztusban 6,2 százalékot ért el a munkanélküliségi ráta Ausztriában, míg egy évvel ezelőtt 5,9 százalékon állt – jelentette az osztrák munkaerő-piaci szolgálat (AMS). Az összesítés szerint a nemzeti módszerrel mért adat egyébként most a legmagasabb 1970 óta. A kimutatások szerint a 8,14 milliós országban az év nyolcadik hónapjában mintegy 260 ezer volt a munkát keresők száma. (Ebből 219 ezer regisztrált munkanélküli, 40 ezer pedig képzési programokra beiratkozott álláskereső.) (Sz. Cs.)