Vírust rejt a csatornarendszer

Még mindig nem sikerült kiirtani a Földről a paralízist okozó poliovírust – ismerte el az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Szlovák kutatók úgy találták, hogy a betegség elleni legyengített vírust tartalmazó védőoltás kórokozója visszaváltozhat fertőzővé. Az ilyen készítmény hazánkban januárig volt forgalomban.

MNO-összeállítás
2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azután, hogy Dzsakartában újra elterjedt a gyermekbénulás, a WHO elismerte: nem sikerült kiirtani a poliovírust. Szlovák kutatók legutóbbi felfedezése pedig további gondot jelenthet. Északi szomszédunknál hosszú ideig nem elölt, hanem legyengített vírust tartalmazó vakcinával oltottak (a népesség kilencvenhét százaléka kapta meg a védőoltást). Így előfordulhat, hogy a beoltott emberek ürülékével az emésztőkbe kerül a vírus, ahol fennmarad, és akár vissza is változhat fertőzővé – jelentette a Magyar Rádió. Eddig azt tartották, hogy ennek nagyon kicsi az esélye. A szlovák népegészségügyi hatóság szakemberei azonban arról számoltak be, hogy a csatornarendszerből vett mintákban a védőoltás mutált kórokozójának hetvenkét különböző változatát találták meg, és ezek közül némelyik csaknem azonos volt a vad poliovírussal. Egyelőre nem jelentettek sehonnan gyermekbénulásos megbetegedést, és sehol nem találták meg a forrást, ahonnan a vírusok származhattak. Ennek ellenére Szlovákiában a biztonság kedvéért áttértek az elölt vírust tartalmazó védőoltásra.
Ismeretes: Indonéziában az egészségügyi hatóságok augusztus végén közölték, hogy több mint húszmillió csecsemőt és gyereket oltanak be gyermekbénulás elleni vakcinával. A klinikákon, busz- és vasúti pályaudvarokon adják be a kicsiknek az oltóanyagot.
Hazánkban tíz éve biztosan nem regisztráltak paralízises esetet – tudtuk meg az ÁNTSZ-től. A betegség megelőzésére egészen idén januárig két készítmény, egy orálisan alkalmazott, csepp kiszerelésű legyengített és egy injekcióként beadott, elölt vírust tartalmazót használtak. A csepp az év eleje óta nincs forgalomban.

Ősi betegség. A gyermekbénulást már az ősidők óta ismeri az emberiség. Korábban az egész világon fertőzött a paralízis vírusa. A betegség petyhüdt bénulásként jelentkezik. Akut életveszély léphet fel, ha a rekeszizmok érintettsége miatt a légzés leáll. A betegség ma már ritkán halálos kimenetelű, fél-egy éven belül gyógyítható, bár sokszor jár maradandó károsodással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.