Visszarontás, rávétel

Csontos János
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha Orbán Viktor nem létezne, ki kellene találni. Ez nem csupán a jobboldal szempontjából igaz, de az ellenlábas balliberálisok szemszögéből is. A jobboldal a rendszerváltozás pillanatában – noha „a nemzetközi elvárásokkal” szöges ellentétben, meglepetésszerűen kormányra került – tizenöt év alatt sem tudta ledolgozni vagyoni, kommunikációs és befolyásbeli helyzeti hátrányát: változatlanul nagy erőfeszítéseket kell tennie, hogy egyáltalán a rajtkőre állhasson. Csalárd eszközök béklyózzák: folyamatosan (és messzemenően igazságtalanul) maradizzák, mucsaizzák, antiszemitázzák – főleg a kipurcant leninista diktatúra lelkes és önkéntes, genetikusan feledékeny szekértolói. (Ez korántsem alávaló „kommunistázás”, amit a foximaxi káderekből átvedlett szakértők sütnek rá az emberre: csupán történelmi ténymegállapítás.) Ha a notóriusan demokratázó-pokornizó Esterházy Péter csak feleannyira vetné tekintetét az önfeledten bibsiző Horn Gyulára vagy a penetránsan MSZP-közlöny Népszavára (amelynek előfizetésére Kovács László akkori szocialista elnök, mai EU-biztos buzdított EU-konform módon), már nem is kellene annyira keseregnünk a kettős mérce hazai reneszánsza fölött. Jómagam Esterházyt jeles írónak, vitathatatlan kismesternek, mondjuk Csáth Gézával egyenrangú alkotónak, egy nem jelentéktelen (világfordító) érában pedig egyértelműen vezető politikai publicistának tartom – ezért foglalkoztat visszatérően a mostanság tanúsított megmagyarázhatatlan, irányított farkasvaksága. Apropó: mindmáig nem számolt el az Alexa Károly asztalához átszólt poénnal (idézi cikkében és könyvében eddig meg nem cáfolt módon Bayer Zsolt), miszerint Esterházy „eladta lelkét a zsidóknak”. Ez most akkor anno sületlen vicc volt? Netán a híres-hírhedt irónia, némi antiszemita stichhel? Vagy véresen komoly? Ha egyik, másik vagy a harmadik, akkor melyik a súlyosabb erkölcsi és stílusvétség?
Orbánra (Esterházy leleményével: Orbán Vikre) kétségkívül rászorul a jobboldal. Előtte (beleértve Antall Józsefet is) nem akadt rendszerváltó politikus, aki a diktatúrából a túl bársonyos forradalom által fondorlatosan átmentett, egyenetlen állagú, továbbszolgáló „szürkeállományt” intellektuálisan és mediálisan ellensúlyozni tudta volna. Orbán a kissé későn kikristályosodó, mégis megtestesült antikommunizmus – ezért kell lépten-nyomon kommunista hírbe keverni. Orbán a tagadása mindenféle spontán privatizáló, neofita-kapitalista-machiavellista társadalmi erkölcsnek – ezért kell akár vért izzadva is korrupt hírét költeni. Orbán államférfi egy bántóan szerény politikusi mezőnyben – ezért kell amorálisan energikus Kendéket, morálisan megfáradt Fejtőket és enervált sajtócézárokat alkalmazni a permanens lejáratásához. Orbán ezzel együtt messzemenően nem hibátlan Grál-lovag: csupán a hazai mezőnyből emelkedik ki kínos egyhangúsággal. Orbán Viktor esendő lény, s esendőségének – másokkal ellentétben – mindahányszor súlyos sajtóbeli lenyomata van: eredendően hiú, mint mindenki, aki előre nem eléggé megfontolt módon politikai pályára lép; publikuma előtt esetenként elragadják saját indázó mondatfűzései; s érző emberként eléggé el nem ítélhető módon még mindig a lelkére veszi, ha ridegen profi propaganda-apparátusok vérnősző baromnak állítják be, a korai visszavonulását híresztelik vagy zsíros alapítványi forrásokból támogatva egyszerűen idegileg módszeresen ki akarják készíteni. Holott egy államférfi ne legyen kényes: tűrje a csapásokat; viselje el a méltatlan, öv alatti támadásokat is. Másoknak nem kell ennyit tűrnie – neki igen. Ez ilyen leosztás: igazságtalan, mint az élet.
Orbánnak az az alapvető baja, hogy önállóan gondolkodik. A XXI. századi munkamegosztás másmilyen. Egy posztmodern politikus – mondják a tudós kézikönyvek – ne gondolkodjon, hanem szolgaian visszhangozza a fizetett apparátus gondosan kimért, többszörösen lecsekkolt kommunikációs szólamait. Ez a siker záloga, nem a lefegyverző logika. Orbán viszont javíthatatlan értelmiségi: noha belátja a politikusi fegyelem racionális előnyeit, képtelen kibújni a bőréből: nem tudja kihagyni a spontán retorikai lehetőségeket; sőt alkalmasint idő előtt elárulja hatalomtechnikai terveit. Ő talán nem tudja: de épp ezért szerethető. A tanult választók közül ki akar Medgyessy-típusú bábokat, Gyurcsány-típusú akarnokokat vitézlő miniszterelnöknek? A szerethetőség – ami ellentétben áll a „jobb híján”, a „csak az a másik semmiképp ne legyen” sekélyes érvrendszerével – politológiailag teljességgel értelmezhetetlen kategória. Minden kétséget kizáróan benne van az időközönkénti vereség lehetősége, de nem baj: annál bravúrosabb az időközönkénti győzelem.
Ha Orbán – a csapnivaló káderpolitikának tulajdoníthatóan – a jobboldal reménye, akkor Orbán a baloldal egyetlen, nélkülözhetetlen, monumentális mumusa. A baloldalnak a káderpolitikája híresen kiforrott: ellenzékben sem engedi el övéi kezét (vesd össze: Vörös Segély), kormányon pedig az éhes klientúra kielégítésének kényszeréből származik a legtöbb korrupciógyanús helyzet. E tekintetben a szabad demokrata oldalkocsi is szorosan csatlakozik a szocialista motorhoz. A gond az, hogy az MSZP–SZDSZ-kormányzat (a törvényt immár két ciklusból vonatkoztathatjuk el) példátlanul kutyaütő. Sikerül rendre megsanyargatniuk a rájuk bízott országot, s miközben az emberek életszínvonala rendre csökken, szabadságjogaik pedig megnyirbálódnak, a „progresszív” hatalom hálát várna el tőlük. Nem kerülgetve a kását: ritka egy kontraszelektált társaság. Ezért kell nekik Orbán úgy, mint egy falat kenyér: ő a gólemmé növesztett mumus, aki államosítani fog, s talán betiltja a baloldali pártokat is (amelyek fatális módon pillanatnyilag szinte kizárólag a globális nagytőke érdekeit képviselik a kiszolgáltatott dolgozók és az elbutított nemzet érdekeivel szemben). Az nem számít, hogy alkalmasint – a nemzeti „gloire” nevében – a francia baloldal is államosít, ha a nemzetközi tőke nyomulásával szemben ezt indokoltnak tartja. Igaz, Orbán Viktor nem is a kozmopolita Párizsban született.
Az a gyanúm, hogy a permanens orbánozás a totális kormányzati sikertelenség miatt szükséges. Minden idők egyik legsikertelenebb kabinetje semmit nem tudna mondani 2006 tavaszán a választóknak, ha nem tudná tagadni a mumus szerepébe kényszerített Orbánt. Egyetlen kampányüzenete ez: igaz, hogy mi rém rosszak vagyunk, de ha meggondolatlanul leváltanátok, maga a rémkorszak jön. Nem számít, hogy Orbán a jogelőd kommunisták „nemzeti rárontásáról” beszélt – tagadjuk le az égről a napot, még ha ezzel Kun Bélát, Rákosit és a tömeggyilkos Kádárt rehabilitáljuk is. Nem számít, hogy Orbán a (jövőbeli) tisztességtelen, törvénytelen privatizációk potenciális visszacsinálását pendítette meg – terjesszük ki ezt általában véve a tulajdon alkotmányos szentségére. Semmi nem számít, ha a hatalom megtartásáról van szó, amely megakadályozza, hogy felemeljük a szőnyeg sarkát: miféle alásöpört szemét van alatta. Nem kétséges: a családi adókedvezmény elvonásából duplára emelt családi pótlék mellett van még más is a kampánytarsolyban. Fog még Gyurcsány világkiállítást vagy olimpiát is indítványozni, amelyeknek legfeljebb 2020 táján van költségvetési kihatása – természetesen civil kezdeményezésre, és feledve, hogy a koalíciós társ SZDSZ meg a kormányfőelőd Medgyessy milyen gyalázatosan viszonyult a nemzetmentő megaprojekthez. Elsősorban azonban Orbánt kell kinyírni. Ez lesz a nehezebb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.