A követeléskezelők futhatnak a pénzük után

Lobbizás eredményeként, követeléskezelő cégek érdekében kezdeményezte két kormánypárti képviselő az adótörvény módosítását. Lépésüket azzal indokolták, hogy a Legfelsőbb Bíróság eddigi gyakorlata miatt a vállalkozások nem tudnak hozzájutni a pénzükhöz. Szerintük a Legfelsőbb Bíróság emellett több száz millió forinttal megkárosította a költségvetést.

2005. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés június 13-án módosította az adózás rendjéről szóló törvényt. A módosító rendelkezés szerint a bíróság előzetes adóhatósági határozat hiányában is kötelezheti a tönkrement cégek tulajdonosait: fizessék meg volt vállalatuk adótartozását. Azonban nem az APEH-nak, hanem a követeléskezelő magántársaságnak. A módosításra okot adó múlt legalábbis ellentmondásos.
Vegyük példának a Csepeli Csőgyár precedensül szolgáló esetét. A múlt évtized elején részvénytársasággá átalakított hajdani szocialista nagyvállalat – kamattal és bírsággal együtt – 2,2 milliárd forint adóval tartozott az APEH-nak, amikor elrendelték a felszámolását. A felszámolási eljárás végén az adóhivatal szokás szerint az összeg legfeljebb egy-két százalékát kaphatta volna meg, emiatt tízmillió forintért eladta a követelését egy faktorcégnek. A követeléskezelő társaság a felszámolási eljárás helyett pert indított: az állami vagyonkezelő – a csőgyár egykori tulajdonosa – fizesse meg részére a teljes, 2,2 milliárdos összeget. Furcsa helyzet alakult ki. Nem elég, hogy az államkassza annak idején nem kapta meg az adót az állami részvénytársaságtól, hanem még az állam tartozott volna az adó összegével a faktortársaságnak.
A per a gazdasági társaságokról szóló törvény (gt) akkori szabályai alapján indult meg. Eszerint ugyanis a részvények több mint 75 százalékának tulajdonosa minden hasonló esetben a teljes összegig felelős a társaság tartozásaiért. A korlátlan felelősséget az indokolta, hogy az ilyen tulajdonos meghatározó befolyást gyakorolhatott a társaság működésére. Az nem volt követelmény, hogy a részvények tulajdonosa érvényesítse is befolyását, vagyis hogy például olyan utasításokat adjon, amelyek a cég csődjéhez vezettek. Az uralkodó helyzet magában is megalapozta a teljes fizetési kötelezettséget – a konszernjogi felelősséget.
Az 1995 júniusában megalakult ÁPV Rt. mint számos hajdani állami részvénytársaság tulajdonosa, az elmúlt években negyven-ötven esetben került alperesi pozícióba a bíróságokon. Az ügyek nagy része máig sem zárult le – a költségvetés ötvenmilliárd forintot tartalékol évente pervesztés esetére. A privatizált, majd tönkrement egykori vállalatok ugyanis állami vállalatként halmozták fel adósságaik többségét. Nem tudtak fizetni az alapanyagok beszállítóinak – például a tejtermelő gazdáknak, az állattartóknak –, de a fuvarvállalatoknak, a bankoknak és az adóhivatalnak sem. Emiatt ezeket az olykor több száz milliós igényeket a beszállítók szinte fillérekért eladták követeléskezelő társaságoknak. Olyan vállalatoknak, amelyek tartozás behajtásával foglalkoznak. Így járt el az APEH is. A csőgyár adósságát tízmillióért ruházta át egy faktorvállalatra. A faktorcégek azután – a felszámolási eljárás helyett – sorra a pert választották. A Legfelsőbb Bíróság tavaly június 23-án hirdette ki első precedensértékű döntését: a volt szolnoki tejipari vállalat ügyében – a teljes felelősség szabálya alapján – 120 millió forintot ítélt meg egy követeléskezelőnek.
A Csepeli Csőgyár Részvénytársaság 2,2 milliárdos adótartozását is teljes összegben kérte a faktorvállalat a korábbi tulajdonos ÁPV Rt.-től. A Legfelsőbb Bíróság azonban úgy látta, bár a társasági törvény alapján járna a pénz, méghozzá kamatokkal együtt, mégsem kell azt megfizetni, mert – adótartozásról lévén szó – az ügybe belép az adózás rendjéről szóló jogszabály is. E szerint pedig a bíróság csak azt kötelezheti fizetésre, akinek az adótartozását az APEH hatósági határozatban megállapította. A csőgyár esetében viszont csak magát a gyárat kötelezte az adóhivatal, a tulajdonos ÁPV Rt.-t nem. Tehát hiába perelt évekig a követelést felvásárló faktorcég, a volt tulajdonost nem marasztalták el a csőgyár tartozása miatt.
Ebben a témakörben ráadásul nem csupán egy konkrét ítélet született, hanem általános érvényű jogegységi határozat is. A bíróságok emiatt minden hasonló ügyet csak ilyen módon ítélhetnek meg. A csőgyár perében a jogegységi döntés nagyjából 7 milliárd forintot ért az államnak. A konszernjog alapján – kamatokkal együtt – ennyivel tartozott volna az ÁPV Rt., illetve a magyar állam a faktorcégnek. De csak, ha az adóhivatal meghozta volna az elmarasztaló határozatot.
Két kormánypárti képviselő, Bőhm András (SZDSZ), a költségvetési bizottság tagja és Szabó Lajos, a bizottság MSZP-s alelnöke úgy látta: ez az ítélkezési gyakorlat akadályozza a követelések érvényesítését. Emiatt az adózás rendjéről szóló törvény módosítását kezdeményezték az Országgyűlésben. Szerintük a törvénybe be kell venni azt, hogy az adóhatározat hiánya nem lehet akadálya, hogy a bíróság megítélje a faktorcég járandóságát. Önálló indítványuk hivatalos indoklása szerint a módosításra azért volt szükség, hogy kizárja annak a jogértelmezésnek az érvényesülését, amelyet tavaly március 25-én alakított ki a Legfelsőbb Bíróság. A két képviselő úgy ítélte meg: „…a jelenlegi jogértelmezés a költségvetésnek több száz millió forintos nagyságrendű kárt okoz, miközben ellentétben áll … a polgári és gazdasági jogi szabályokkal.” A módosítást a honatyák elfogadták.
Az ÁPV Rt. jogi képviselője, Köteles György ügyvéd lapunknak azt mondta: szó sincs arról, hogy a költségvetésnek több száz milliós ráfizetést okozott volna a jogegységi határozat. Utalt rá, hogy csupán a csőgyár ügyében az államnak mintegy hétmilliárdos kiadást okozott volna egy másfajta ítélet. A jogi képviselő szerint nem helytálló az sem, hogy a bíróság döntése jogsértő lenne, ellenkezőleg, az új, módosító rendelkezés vet fel alkotmányossági aggályokat – vélekedett.
Bőhm András kérdésünkre úgy nyilatkozott: a törvénymódosító javaslatot kormányzati kezdeményezésre és előkészítés után nyújtották be. Közlése szerint a beterjesztést lobbitevékenység előzte meg, de még az ügyintézés korábbi szakaszában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.