A polgármester folytatja éhségsztrájkját

Barati Attila pácini polgármester éhségsztrájkján kívül tegnap délelőtt tiltakozását fejezte ki a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésében érintett települések polgármesteri tanácsának negyven tagja is Budapesten a Parlament előtt, mert a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésében szereplő tiszai árapasztó vésztározók megépítése kapcsán a kormány megszegte az ígéretét. A demonstráció nem hozta meg a várt eredményt, emiatt a polgármester éhségsztrájkja folytatódik.

Tolcsvai L. László
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatja hétfőn elkezdett éhségsztrájkját Barati Attila, ugyanis a tiszai vésztározók megépítésében érintett Szolnok megyei, zempléni és szabolcsi települések delegációjának a Parlament előtt megtartott tegnapi demonstrációja nem váltotta be a reményeket. Azt azonban elérték, hogy a pácini polgármester október 17-én Gyurcsány Ferencnek írt levelét átadták Turi-Kovács Bélának, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága elnökének, s a képviselő megígérte: a legközelebbi bizottsági ülésen napirendként szerepel majd a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésének (VTT) ügye. A kormány részéről senki sem vállalta a találkozást, holott Suchman Tamás, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, a VTT tárcaközi szakértői munkabizottságának vezetője csütörtökön reggel közölte: személyesen szeretné meglátogatni Barati Attilát.
Veres Nándor, Nagykörű polgármestere, a VTT-ben érintett települések önkormányzati tanácsának vezetője adta át Turi-Kovács Bélának a levél másolatát, amelyet Gyurcsány Ferencnek címeztek, ám a kormányfő nem reagált rá. E levélben hívta fel a polgármester a miniszterelnök figyelmét, hogy az érintett lakosság árvíz esetén vészhelyzetbe kerülne, ugyanis éppen azt a gátat vágják át elsőként, amely egyébként védelmet nyújtana a településeknek. Barati Attila szerint szeptember 15-én mulasztott először a kormány, a törvénysértést pedig azzal követte el, hogy a tározók építését – a törvénytől eltérően – az érintett települések infrastrukturális kiadásainak forrásait nem biztosította. Közölte, 2006 novemberéig be kellene fejezni az építkezést, bár még a források biztosítása is kétséges, mi több, a költségvetés tervezetében mindössze 1,7 milliárd szerepel az időarányosan tervezett hétmilliárd helyett.
A demonstrálók szerint kormányzati szinten igyekeznek minél jobban elhallgatni a Tisza menti települések infrastrukturális beruházásaival kapcsolatos kötelezettségeket, pedig törvénybe foglalták a teendőket. Ráadásul eredménytelenül zárult a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése végett létrehozott tárcaközi szakértői munkabizottság csütörtöki ülése is, hiszen Suchman Tamás, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, a bizottság vezetője egyetlenegy kérdésre sem válaszolt, amely a VTT ügyét érintette volna, s amelyet Veres Nándor polgármester tett fel. Barati Attila szavai szerint a Cigándon megkezdett 25 négyzetkilométeres vésztározó beruházásával egyidejűleg kellene kiépíteni a négy helységben egy új közműrendszert. A Vásárhelyi-tervhez kapcsolódó 2004-ben elfogadott hatvanhetes törvény ugyanis kimondja: a települések biztonságát szavatoló infrastrukturális beruházásoknak egy időben kell elkezdődniük a vésztározók kiépítésével, s nem pályázat útján, hanem direkt állami finanszírozással. Rámutatott: 2013-ig tizenegy tározó kiépítése a feladat, s ötvenöt települést érint a megvalósítás. Az építkezés költségvetési vonzatáról kormányrendelet határoz, az első ütem feladatait szintén határozat rögzíti. Felhívta a figyelmet, az első ütem 2004-től 2007-ig terjed, s mintegy 130 milliárd forintos költséggel tervezték meg. A Vásárhelyi-tervben szereplő adatok értelmében ötvenmilliárd forint jutna a tározórendszer kiépítésére, tizenötmilliárd nagyvízi mederrendezésre, harmincmilliárd vidékfejlesztésre, tájgazdálkodásra, továbbá harmincötmilliárd infrastrukturális fejlesztésre. S ez még csak az első ütem feladata Cigánd és Tiszaroff térségében. Az előzményekről szólva Barati rámutatott: Veres János pénzügyminiszter még miniszterelnöki kabinetfőnöki minőségében tett ígéretet 2005. január 3-án arra, hogy az érintett települések előnyt élveznek majd, s a nagyberuházás kivitelezése közben kiépül a teljes közmű. Ezzel szemben semmi sem történt.
Mint arról korábban beszámoltunk, a 17 milliárd forintos költséggel megépítendő cigándi és tiszaroffi vésztározó ügye fölhergelte a kedélyeket, hiszen a Tisza mentén tervezett további tizenegy tározó építésében érdekelt települések vezetői, valamint Ódor Ferenc, Hörcsik Richárd és Koncz Ferenc fideszes országgyűlési képviselők egyaránt szolidaritásukról biztosították Barati Attilát. E szolidaritásnak az eredménye a Parlament előtt megtartott demonstráció.
Barati Attila tisztában van az ország teljesítőképességének határaival, a világgazdasági folyamatok Magyarországra gyakorolt kedvezőtlen hatásaival, azonban ezzel együtt úgy gondolja, a Kárpát-medence utóbbi években tapasztalható szélsőséges időjárási viszonyai közepette senki sem teheti kockára a négy honfoglalás kori település: Pácin, Ricse, Nagyrozvány és Cigánd, illetve a Vásárhelyi-tervben szereplő további tizenegy vésztározó építésében érintett ötvenöt település lakosságának élet- és vagyonbiztonságát. Eltökélt szándéka szerint addig folytatja a hétfő délben elkezdett éhségsztrájkot, amíg a kormány nem teljesíti a Bodrogköz négy, illetve további három települése lakosságának tett ígéretét, s nem dönt mihamarabb a törvényben foglalt kötelezettségeinek teljesítéséről. Mint tegnap délben mondta, az ünnepekre való tekintettel átmenetileg elhagyja őrhelyét, s négy napra hazaköltözik, de az önsanyargatás folytatódik. Egészen addig, amíg nem nyilatkoznak egyértelműen az illetékesek. Ugyanakkor éhségsztrájkjával szeretné felhívni a közvélemény figyelmét arra a nem elhanyagolható tényre, miszerint a kormányzati kommunikáció sem működik olajozottan. Amíg Veres János pénzügyminiszter hallani sem akar a költségvetési tervezet módosításáról, addig Persányi Miklós, a környezetvédelmi tárca vezetője korábban megígérte: 2006-ban és 2007-ben nem lesz árvízveszély a Tiszán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.