Az egyházé a Szent Vitus

Somogyi Mátyás
2005. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehország történelmétől elválaszthatatlan a prágai vár harmadik várudvarán, a Kolozsvári György és Márton híres sárkányölő Szent György-szobrának szomszédságában emelkedő Szent Vitus-székesegyház. Mi, magyarok is szívesen időzünk el e gótikus építészeti remekmű falai közt, hiszen ebben a katedrálisban királyokat koronáztak, kriptáiban a magyar trónt is birtokló uralkodók alusszák örök álmukat. Itt van Báthory Zsigmond hajdani erdélyi fejedelem sírja is, aki, miután 1602-ben lemondott a fejedelemségről, 1613-ban bekövetkezett haláláig csehországi birtokain élt. A székesegyház őrzi hét zárra nyíló kincseskamrájában a cseh koronázási ékszereket, s a dómhoz tartozó kincsestárban láthatjuk például Szent István királyunk kardját.
A katedrális történelmi szimbólumértékével 1918 után éppúgy tudatában volt a katolikus egyházzal nem rokonszenvező Masaryk, majd Benes, mint a kommunista Gottwald is. Államfővé választásuk után valamennyien részt vettek a székesegyházban celebrált hálaadó istentiszteleten, s így volt ez Havel és Klaus megválasztásakor is.
A kommunista rendszer 1954-ben „népi tulajdonnak” nyilvánítva államosította, majd az elnöki hivatal igazgatása alá helyezte a főtemplomot. Az 1989-es politikai fordulat után a ketedrális tulajdonjogáért az állam és az egyház közt perek sorára került sor. 1994-ben a gótikus műemlék visszakerül az egyház tulajdonába. Ám a cseh közvélemény számottevő része a katolikus egyházzal szembeni hagyományosan kritikus magatartását e bírósági döntés elleni tiltakozó megmozdulásokban juttatta kifejezésre. Az elégedetlenkedők élére álló Zdenek Mahler író azt nehezményezte az általa kezdeményezett petícióban, hogy a cseh államiság egyik legfontosabb jelképe került egyházi tulajdonba. A döntés ellenzői szerint a főtemplom már azért sem tekinthető a katolikusok tulajdonának, mert belső díszítésében részt vett a szabadkőműves Alfons Mucha festő is. Érveik közé tartozik, hogy az uralkodók, de a modern cseh állam is a katedrális építésének és karbantartásának költségeit királyi pénzekből fedezte, illetve adó formájában beszedett közpénzekből fedezi.
Bár az elnöki hivatal a 90-es évek végén ismét sikerrel visszaperelte a katedrálist, egy prágai bíróság a múlt héten újból a katolikus egyházat jelölte meg jogos tulajdonosának. A testület kétségbe vonta a kommunista rendszer mesterkedését, mármint hogy „népi vagyonnak” minősítve szüntette meg a katedrális egyházi tulajdonjogát.
A székesegyház tulajdonjogának visszaszerzéséről azonban az állam nem akar lemondani. Az elnöki hivatal jogászai már az ítélet megfellebbezésén dolgoznak. Miroslav Vlk bíboros, a cseh katolikus egyház feje a katedrális körüli huzavonát a csehországi egyházi vagyon kárpótlási folyamata újabb állomásának tekinti. Kijelentette, ha nem lesz politikai akarat a vagyoni kárpótláshoz, akkor a cseh katolikus egyház is a bírósági utat választja és szükség esetén akár a strasbourgi bírósághoz fordul…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.