Diktátum dönthet Koszovó jövőjéről

Sebestyén Imre
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden jel szerint a nemzetközi közösség keményen a kezébe veszi a Koszovó-tárgyalások irányítását, s a feleknek nem lesz módjukban sem időt húzni, sem akadékoskodni, sem tiltakozni. Egészen leegyszerűsítve: a tárgyalások kimenetele – bármit is nyilatkoznak a diplomaták vagy az érintettek politikusai – olyan lesz, amilyet a nemzetközi közösség jónak tart. Csúnya szóval: diktátum. A tárgyalások „szabályzata” szerint egyik félnek sem lehet vétójoga, egyik fél sem hagyhatja el a tárgyalásokat, de még azt sem teheti meg, hogy nem írja alá valamelyik dokumentumot, mert ez esetben úgy veszik, hogy egyetért a felkínált megoldással – szivárogtatták ki az öszszekötő csoporthoz közel álló forrásból. Az összekötő csoport egyébként a nemzetközi közösség operatív testülete, amely hamarosan elkészíti a Koszovó státusára vonatkozó megbeszélések irányelveit. E munka miatt késhet a november 2-ra bejelentett ülése, amelyen Matti Ahtisaari vette volna át a tárgyalások irányítójának a tisztségét. A finn diplomata erős pozíciókat akar magának, a három helyettesét is csak asszisztenseknek kívánja – ami egy alacsonyabb rangú döntési szintet jelent.
A szerb küldöttség létrehozása azonban még ennél is nagyobb gondokat okoz. Igaz, minden szerb politikai erő ugyanazt akarja, s valami „nemzeti egységdelegációt” szeretnének, ám mégis visszatetsző lenne, ha Belgrád radikálisokat és szocialistákat is bevenne a küldöttségbe. Egy ilyen döntésnek azonban más szempontból haszna is lehetne, hiszen megosztaná a felelősséget. Egy-két nyilatkozat már most igyekszik felkészíteni a közvéleményt, hogy „előfordulhat a megoldás Szerbiára kényszerítése”. Sokan viszont nem tragédiaként, hanem egy tehertől való megszabadulásként élik át Koszovó leválását.
A koszovóiak esetében egyszerűbb a dolog, de egyes hírek szerint Ibrahim Rugova betegsége miatt sietni kellene. Lehet, azért is fogták rövidre a határidőket.



Távozna a miniszter? Rasim Ljajic belgrádi emberi jogi és kisebbségi miniszter kész távozni tisztségéből, ha ezzel javítana a vajdasági etnikai viszonyokon. Így reagált a VMSZ követelésére, ám a felelősséget a helyzetért igyekezett áthárítani Korhecz Tamás tartományi kisebbségi titkárra. A jövő hét derekán egyébként Ljajic találkozni fog Kasza Józseffel, a VMSZ elnökével, Korhecz Tamás tartományi kollégájával és Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökkel. Beismerte, a politikai és etnikai nyomás fokozódott, a megoldás pedig az – mint fogalmazott –, hogy a kérdés visszakerüljön az intézményes keretekbe, s a magyar közösség legitim képviselőivel és a Magyarország képviselőivel folytatandó tárgyalásokkal rendezzék a kisebbség reális követeléseit. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.