A virágtermelők szomorúan tapasztalják, hogy halottak napja előtt – amely számukra az egyik legmeghatározóbb időszak – a behozatal miatt még az ilyenkor legkedveltebb krizantémot is olcsóbban tudják csak értékesíteni a tavalyi árnál. Hasonló a helyzet a többi virággal is – tudtuk meg Simon József szőregi kertésztől, aki évek óta foglalkozik virágok termesztésével, hiszen ez náluk családi hagyománynak számít. Mint mondta, ilyen kilátástalan helyzetbe még soha nem kerültek. Az immár hungaricumnak minősített szőregi rózsát például annyiért tudja eladni, mint hat évvel ezelőtt, miközben a termelés költségei folyamatosan emelkedtek. Ebből a legnagyobb tételt az energia ára jelenti, mivel fóliasátrait és az üvegházat gázkazánnal fűti. Emellett a növényvédő szerek is drágultak, s az időnként alkalmazott munkásoknak szintén többet kell fizetni. Hiába nem emeltek árat, az olcsó, ám minőségileg kifogásolható importvirággal szemben csak nagy nehézségek árán tudták felvenni a versenyt.
– Nagyon egyszerű a magyarázata annak, miért olcsóbb a Hollandiából, Lengyelországból, a mediterrán országokból, sőt Kolumbiából importált virág, mint a Magyarországon termesztett – mondta Simon József. Ezekben az országokban ugyanis nincs vagy minimális a fűtési ráfordítás. Ezért tapasztalható az, hogy a hazai termelők által termesztett áru jelenleg 90 százalékban van jelen a piacon, de nem kizárt, jövőre már a 82 százalékot sem éri el. Aki rendszeresen jár virágpiacokra, tapasztalhatja, hogy a magyar termelők bizonyos hányada is behozatali áruval jelenik meg. Nem szólva azokról az ügyeskedőkről, akik nem restek, s kamionnal a hollandiai árutőzsdére utaznak, ahol megveszik a silányabb minőségű árut, majd kétszeres haszonnal értékesítik nálunk, de még így is olcsóbban kínálhatják, mint az idehaza termesztett virágokat.
A balástyai Laczkó István főként liliomot, íriszt, szegfűt és krizantémot termeszt. Lapunknak elmondta, kizárólag extra minőségűt, mert különben képtelen lenne vevőre találni. Ez az egyetlen módja annak, hogy versenyben maradjon a hazai piacon. Kétségei vannak afelől, hogy tartósan képes lesz-e helytállni, mert egyre csökken a váráslóerő, s a vevők előbb-utóbb kénytelenek lesznek eltekinteni a minőségtől.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó