Forrong Európa Von der Leyen kudarca után

Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti régóta húzódó vámvitában megszületett megállapodás ugyan átmeneti enyhülést hozott, azonban gazdasági szereplők és elemzők egyaránt aggodalmukat fejezték ki az egyezség hosszabb távú hatásaival kapcsolatban. Sokan attól tartanak, hogy a megállapodás következményeként csökkenhet Európa versenyképessége és jóléte.

Forrás: Origo2025. 07. 28. 12:42
Donald Trump amerikai elnök 2025. július 27-én bejelentette, hogy kereskedelmi megállapodásra jutott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével Fotó: Brendan Smialowski Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között hosszas tárgyalások után megszületett egy keretmegállapodás a kereskedelmi kérdésekben, azonban azt még a nyugati média is elismeri, hogy Trump győzött. Brüsszel rossz megállapodást kötött.

megállapodás
Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a sajtónak nyilatkozva, miután megállapodtak a kereskedelmi megállapodásról (Fotó: AFP/Brendan Smialowski)

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke közösen jelentették be a kompromisszumot, amely szerint az amerikai piacra érkező európai importtermékek – köztük autók, félvezetők és gyógyszeripari termékek – vámja egységesen 15 százalék lesz. A megállapodás ugyanakkor nem érinti az acélra és alumíniumra továbbra is érvényben lévő 50 százalékos vámokat, írta az Origó.

„Rövid távon stabilitást ad – de nem többet”

Helena Melnikov, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) főtitkára szerint a megállapodás ugyan átmeneti fellélegzést biztosít a német gazdaságnak, de „ennek ára van – és ezt az árat a német és az európai gazdaság fizeti meg”.

Melnikov kiemelte: „A megállapodás rövid távon stabilitást teremt, de csupán első lépés. További tárgyalásokra van szükség egy igazságos, jövőorientált kereskedelmi megállapodás érdekében.”

Egyben felszólította a német kormányt és az EU-t, hogy vonják le a megfelelő következtetéseket: versenyképesebb környezetre, kiszámítható politikára, célzott beruházási ösztönzőkre és több szabadkereskedelmi egyezményre van szükség.

27 May 2025, Berlin: Helena Melnikov, DIHK Managing Director, speaks at a press conference on the DIHK Economic Survey Early Summer 2025 at the Haus der Deutschen Wirtschaft. Photo: Katharina Kausche/dpa (Photo by Katharina Kausche / dpa Picture-Alliance via AFP)
Helena Melnikov, a DIHK ügyvezető igazgatója (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Katharina Kausche)

A megállapodás túl nagy engedmény Európa részéről?

A Német Iparszövetség (BDI) még ennél is kritikusabb hangot ütött meg. Wolfgang Niedermark, a BDI szakértője szerint a megállapodás rossz üzenetet küld, mert az EU fájdalmas vámokat fogadott el.

„Még a 15 százalékos vámtarifa is súlyosan érinti az exportorientált német ipart” – figyelmeztetett.

A BDI szerint a magas acél- és alumíniumvámok újabb csapást mérnek egy olyan kulcsfontosságú ágazatra, amely már most is óriási nyomás alatt áll a nemzetközi verseny és az ipari átalakulás miatt.

„Minden egyes százalék vám túl sok”

A Német Külkereskedelmi Szövetség (BGA) elnöke, Dirk Jandura úgy fogalmazott: a megállapodás „fájdalmas kompromisszum”, és „minden egyes százalék vám egy százalékkal csökkenti a versenyképességet”. Hozzátette: a vámemelés számos kereskedő számára egzisztenciális fenyegetést jelent.

Wolfgang Grosse Entrup, a Vegyipari Szövetség (VCI) főtitkára úgy fogalmazott: „Aki hurrikánra számít, az a viharért is hálás.”

Szerinte bár a további eszkaláció elkerülhető volt, a megállapodás következtében az európai export kevésbé lesz versenyképes – különösen a vegyipar számára túl magasak az új vámok. Ulrike Malmendier közgazdász, a Tagesschau24-nek adott interjúban „jelentős jóléti veszteségre” figyelmeztetett. Véleménye szerint a 15 százalékos vámok hosszú távon is fennmaradhatnak, mivel az ilyen mértékű intézkedéseket később nehéz visszavonni.

Tart Trumptól a piac

Michael Hüther, a Német Gazdaságkutató Intézet (IW) igazgatója szerint sem lehet megnyugodni. „Nem lehet bízni abban, hogy ez mostantól így is marad”.

Moritz Schularick, a Kieli Világgazdasági Intézet elnöke az X-en úgy fogalmazott: „A megállapodás rövid távú gazdasági hatásai kezelhetők, de semmi okunk az örömre.”

Szerinte az EU nem a szabályokon alapuló világrendet védte meg, hanem egy olyan alku részese lett, amely kiszámíthatatlan politikai szeszélyeken alapul, és aligha összeegyeztethető a Kereskedelmi Világszervezet elveivel.

Ursula von der Leyen – aki Ukrajna támogatásában következetesen elkötelezett – az elemzők szerint kedvezőtlen feltételekbe egyezett bele az Egyesült Államok részéről. Számos nyugati médium is rámutatott: az Egyesült Királyság a számok alapján előnyösebben tudta érvényesíteni érdekeit a tárgyalások során.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök 2025. július 27-én bejelentette, hogy kereskedelmi megállapodásra jutott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével (Fotó: AFP/Brendan Smialowski) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.