Az Európai Unió és az Egyesült Államok között hosszas tárgyalások után megszületett egy keretmegállapodás a kereskedelmi kérdésekben. A megegyezés éppen az USA és Kína közötti legújabb vámtárgyalások előestéjén jött létre, ami stratégiai szempontból igen jelentős időzítés. Azt azonban még a nyugati média is elismeri, hogy Trump győzött. Brüsszel rossz megállapodást kötött.

Brüsszel rosszabb megállapodást kötött, mint a britek
Trump adminisztrációja nagy győzelemként ünnepli az eredményt, és sok szempontból az is. J. D. Vance alelnök az X közösségi oldalon így fogalmazott:
Az egész európai sajtó most az elnök dicséretét zengi, ámulatba ejtve attól a megállapodástól, amit az amerikaiak nevében kialkudott. Holnap az amerikai média kétségtelenül olyan címsorokkal fog szerepelni, mint például: Donald Trump csak a kért dolgok 99,9 százalékát kapta meg.
Az EU számára a rossz megállapodás vigaszt jelent, hogy a korábbi fenyegetésben szereplő 30 százalék helyett „csak” 15 százalékos amerikai vámmal kell szembenéznie. Ez azonban még mindig jelentős visszalépés az előző állapothoz képest, és rosszabb, mint az Egyesült Királyság által elért tízszázalékos ráta. A britek tehát számokkal igazolhatóan jobb dealt kötöttek.
Cserébe az EU „nulla vámmal nyitja meg országait” az amerikai export előtt – jelentette ki Trump. Az EU acél- és alumíniumexportja továbbra is ötvenszázalékos vámot fog fizetni az USA-ban.
Az EU heteken át próbálta magát kemény tárgyalópartnerként feltüntetni, megtorló vámokkal fenyegetőzve. A tervezett intézkedések százmilliárd euró értékű amerikai árut érintettek volna. Májusban egy 217 oldalas listát tettek közzé a lehetséges célpontokról, az élőállattól a repülőgép-alkatrészekig és a whiskyig bezárólag.
A tárgyalásokba azonban az EU gyenge pozícióból indult. Az időzítés messze nem ideális egy kereskedelmi háborúhoz a világ legnagyobb gazdaságával. Európa gazdasági növekedése már régóta lanyha, és épp a múlt héten figyelmeztetett az Európai Központi Bank, hogy „a környezet kivételesen bizonytalan, különösen a kereskedelmi viták miatt”.
Ez az Európa számára rossz megállapodás csökkenti ezt a bizonytalanságot, és végső soron az Európai Bizottság, amely a 27 EU-tagállam nevében tárgyal a kereskedelemről, úgy döntött, hogy ez megéri az árat, még akkor is, ha Trump 15 százalékos vámjai végül csökkentik a kereskedelem volumenét, mivel kevésbé versenyképessé teszik az EU exportját az USA-ba.