EU-csúcs sovány eredménnyel

Elegendő az irányokat felrajzolni, a konkrétumokról csak decemberben kell tárgyalni – fogalmazta meg a soros uniós brit elnökség a tegnapi EU-csúcs vezérgondolatát, amelyet a jelek szerint be is tartottak a házigazdák. Tony Blair brit kormányfő nem kívánt tárgyalni a következő uniós költségvetés részleteiről sem, visszautasította azonban, hogy az általa vezetett elnökség semmit sem ért volna el az elmúlt negyedévben.

Hírösszefoglaló
2005. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a globalizáció kihívásaira adandó uniós válasz szerepelt a tegnapi, a résztvevők kérésére mindössze egynapos londoni EU-csúcs napirendjén, de még ebben a kérdésben sem sikerült a résztvevőknek egyetértésre jutniuk. Az EU-bizottság által javasolt úgynevezett globalizációs alapról Tony Blair szóvivője kijelentette: annak nem az a célja, hogy a globalizáció hatásaitól megvédje az európai vállalati szektort, hanem az, hogy elősegítse alkalmazkodását.
Ezeket az elképzeléseket azonban több vezető is bírálta, közülük talán leghevesebben Gerhard Schröder. A leköszönő német kancellár a kiszivárgó hírek szerint elvi és finanszírozási kifogásokat fogalmazott meg. Azt mondta: az uniós polgárok nem érzik kellően védve magukat a belső piacon meghonosodó „zabolátlan versenytől”. Hozzátette: Németország még több kiadást már nem tud vállalni, hiszen már eddig is lehetőségei határáig, „sőt kissé azon túl is” terjeszkedett.
A brit kormányfő ezzel szemben csak megismételte, hogy az Európai Unió semmilyen módon nem tarthatja távol a feltörekvő ázsiai gazdaságok támasztotta versenyt. Kína és India például már nem csak az alacsony munkaköltséggel előállított áruk és szolgáltatások terén lesz versenytársa az EU-nak; ez a két ország, szavai szerint, máris felfelé indult a magas hozzáadottérték-szektorban.
A brit miniszterelnök már szerdán, az Európai Parlament előtt tartott beszédében előkészítette a talajt az unió és kivált Nagy-Britannia fő ellenlábasai irányába, hiszen ez a beszéd hoszszú ideje sokkal barátságosabb volt, mint bármely eddigi brit megnyilatkozás.
Strasbourgban Blair célzott az európai adóharmonizáció lehetőségére, s ez meglepte a franciákat és a németeket, hiszen fontos követelésük volt ez, de nem Nagy-Britannia számára.
*
Az adóharmonizáció szerencsétlen következményekkel járna a brit gazdaságra nézve, és Gordon Brown pénzügyminiszter, akit mindenki Tony Blair kiszemelt utódjának tekint a miniszterelnöki székben, mindig mereven megtagadta, hogy akár csak foglalkozzék is a gondolatával. Blair minden bizonnyal ezt szánta csereengedménynek arra az esetre, ha sikerül elvben elfogadtatni az egész európai költségvetés, azon belül főként a mezőgazdasági politika gyökeres megváltoztatását, és általában egy kifelé nyitottabb, a globalizáció kihívásait elfogadó, a protekcionizmust elvető közös gazdaságpolitika gondolatát. Tony Blair végül nem kívánt tárgyalni a következő uniós költségvetés részleteiről, szóvivője útján pedig visszautasította azokat a vádakat, hogy a soros brit elnökség semmit nem ért el a sarkalatos kérdésekben.
A csúcs előtt az Open Europe nevű független brit agytröszt – amely saját meghatározása szerint „új, bátor gondolkodást” akar meghonosítani az EU irányáról folyó vitában – a sajtóközpontba érkező újságíróknak igényesen kötött brosúrát osztott ki, A brit EU-elnökség vívmányai címmel. A prospektus húsz, teljesen üres oldalt tartalmaz – tudósít az MTI. Neil O’Brien, az Open Europe igazgatója a brosúrához fűzött nyilatkozatban annak a véleményének adott hangot, hogy Tony Blairnek most már gyorsan cselekednie kell, különben EU-elnökségi időszakára „kudarcként fognak emlékezni”.

Magyar válasz. A magyar miniszterelnök és a kormány a jelek szerint a távol-keleti országokban látja a magyar külgazdaság legjobb perspektíváit, ezt támasztják alá Gyurcsány Ferenc térségbeli útjai is. Bár Ázsia fejlődési mutatói valóban gazdag lehetőségekkel kecsegtetnek, mind több szakértő tart attól, hogy Európát valósággal letarolja a keleti piac. Éppen ezért – hívják fel a figyelmet – a közép-európai országoknak érdemes egymásra is nagyobb figyelmet fordítaniuk, hiszen a térség új növekedési lehetőséget teremthet az egész kontinens számára. Orbán Viktor kedden Dubrovnikban, a Euromoney Institutional Investors regionális pénzügyi és befektetési konferenciáján úgy fogalmazott, „a 90-es évek elején még nevettek rajtunk, amikor azt mondtuk, hogy a legnagyobb üzleti lehetőségek Európában az Európai Unió akkori perifériáján, vagyis Közép-Európában nyílnak majd meg a jövőben. Ma már senki sem nevet azon, hogy ki fog alakulni egy új nagy európai növekedési zóna, amely a Balti-tengertől az Adriai-tengerig fog húzódni.” Hangsúlyozta, hogy a közép-európai zóna most kiegészül Horvátországgal, Szerbiával, Romániával, Albániával, Macedóniával, a délkelet-európai zónával, ami hatalmas erőforrást jelent Európa számára. Magyarország a térséget ráadásul egyetlen reális terjeszkedési terepének tekinti, így jelenlétünk a magyar külpolitika és gazdaság elsődleges célja kell hogy legyen. Orbán Viktor szerint „a helyzet az, hogy sokkal több tőke jön Magyarországra, mint amenynyit mi befektetünk a határainkon kívül, míg például ez Ausztriában egyensúlyba van. Tehát nekünk elemi érdekünk, hogy tőkeexportőrök és beruházók legyünk Közép-Európában és Délkelet-Európában is”.



A kormányfő javaslata. A magyar kormányfő Londonban amellett érvelt, hogy a felzárkóztatást célzó kohéziós politika igenis modern, megtartandó politika, hiszen az EU térségeinek 25 százaléka az uniós szint 75 százalékánál alacsonyabb jövedelemmel rendelkezik. Éppen ezért Gyurcsány Ferenc azt javasolta, hogy a jelenlegi rendszert egészítsék ki a „koordinált politikák” kategóriájával, amelyet nem az EU finanszírozna, hanem brüsszeli háttérrel, de a nemzeti költségvetések önkéntes együttműködésével működtetnének, valamilyen intézményrendszert is felállítva. A kormányfő egyben bejelentette: közös magyar–osztrák kormányülést tartanak decemberben Bécsben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.