Minden eddiginél nagyobb összeget, 26,8 milliárd forintot vonna el a Nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT) idei és jövő évi keretéből a kormány. Bár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök soha nem látott mértékű mezőgazdasági támogatásokról beszélt, a jövő évi agrárbüdzsé zömét valójában a lehívható uniós pénzek adják. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) még el sem fogadott, meg sem tárgyalt 2006-os költségvetése máris jelentős hiánnyal küszködik, amit úgy próbál meg ellensúlyozni a szaktárca vezetése, hogy elveszi a pénzt a vidékfejlesztési programokban részt vevő kisgazdaságoktól, családi üzemektől. Minderről Ángyán József egyetemi tanár tájékoztatta lapunkat, aki a gazdakörök országos szövetségét képviseli az NVT végrehajtását felügyelő monitoring bizottságban.
*
A szakember elmondta: a bizottság legutóbbi ülésén az agrártárca az alkalmazásában álló köztisztviselők szavazataival, a társadalmi érdekegyeztetés európai normáit semmibe véve erőltette át a vidékfejlesztési pénzek lefaragására vonatkozó javaslatát. A 26,8 milliárd forintot elsősorban a Brüsszeltől érkező földalapú támogatásokhoz adható jövő évi nemzeti kiegészítésre költené a kormány, ami arra utal, hogy erre – az agrárbüdzsében minimálisan betervezendő – tételre sincs meg a 2006-os tervezetben a fedezet. Most többek között a környezetkímélő gazdálkodástól, a kedvezőtlen adottságú térségektől, a félig önellátó kisgazdaságoktól, az amúgy is bajban lévő állattartóktól venné el a kormány a pénzt, hogy átcsoportosítással egészítse ki az agrárköltségvetésben eleve hiányosan betervezett keretösszegeket.
A monitoringbizottság ülésén a gazdakörökön kívül több más civil szervezet is tiltakozott az FVM javaslata ellen, már csak azért is, mert a dokumentum nem tartalmazott megfelelő indoklást és hatáselemzést sem – állapította meg Ángyán József. A gazdakörök képviselője – tekintettel a pénzelvonás súlyos következményeire – új előterjesztést kért. A szaktárca azonban mindezeket nem vette figyelembe, ezért a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) az FVM lépését a vidék elleni durva támadásnak minősíti. A Magosz a rendelkezésére álló összes lehetőségét felhasználja arra, hogy a kormány szándékát megakadályozza, s ehhez kéri a magyar falvak és a gazdatársadalom iránt elkötelezett civil szervezetek segítségét. Ángyán József szerint reményt adhat az, hogy a vidékfejlesztési pénzek elvonásához még Brüsszel jóváhagyása is szükséges. Mindemellett a Magosz arra is kész, hogy az agrártárca mellé álljon, ha az meggondolja magát, s átcsoportosítás helyett az agráriumra fordítható források növeléséért indít a kormányon belül küzdelmet.
A problémát súlyosbítja, hogy vidékfejlesztési pénzek más célú felhasználása nem csak az idei és jövő évi keretekre lenne jellemző. Az agrártárca lapunk birtokába került előterjesztésében – amit az FVM a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklus vidékfejlesztési stratégiájáról készített – a források egy részét hazai biotechnológiai beruházások és kutatások támogatására használnák fel. A stratégia egyik kiemelt céljaként feltüntetett programban – előkelő helyen – a genetikailag módosított növények előállítása is szerepel. Figyelemre méltó, hogy a jelenlegi uniós törekvésekkel élesen szemben álló terveket az agrártárcának a gazdasági minisztériummal közösen kellene végrehajtania.
Magyar Péter agrárszakértőjének nincs mezőgazdasági végzettsége
