Kérheti jussát a WHO

Még nem világos, miként értékesíthető külföldön a madárinfluenza elleni hazai oltóanyag. A bevételre ugyanis nemcsak a magyar állam és a gyártó Omninvest Kft. tarthat igényt, hanem az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is. Most próbálják tisztázni a felek, hogy ki mekkora részesedést kaphat a bevételből. Közben újabb madárvészgyanús eseteket jelentettek Csehországból, Romániából és Oroszországból.

MTI
2005. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben kérte az Országos Tisztifőorvosi Hivatal az Egészségügyi Világszervezetet (WHO), hogy tisztázzák, milyen feltételekkel lehet külföldön értékesíteni a Magyarországon kifejlesztett madárinfluenza elleni oltóanyagot, illetve a gyártási technológiát. Az eladásból származó bevételre ugyanis nemcsak a magyar állam és a gyártó cég, az Omninvest Kft. tarthat igényt, hanem a WHO is, hiszen a hazai szakemberek onnan kapták a fejlesztéshez szükséges vírustörzset.
Bujdosó László országos tiszti főorvos szerint két lehetőség kínálkozik majd: egy összegben fizetünk az Egészségügyi Világszervezetnek az átadott vírustörzsért, vagy minden Magyarországon előállított, de külföldre értékesített vakcina árából származó bevétel után részesedést adunk nekik. Most készítik elő egyébként azt a szerződést is, amely a bevételek megoszlását tisztázná az állam nevében eljáró tiszti főorvosi hivatal és a magáncég között. Arra a kérdésre, hogy ezeket a szerződéseket miért nem kötötték meg előre, Bujdosó László úgy felelt: csak most lehet pontosan tudni, hogy a felek milyen munkát és mekkora pénzügyi forrást áldoztak az oltóanyag-kutatásra és előállítására.
– Az a legfontosabb, hogy a magyar szükségletek kielégítéséhez elegendő mennyiséghez legyen gyártási kapacitás – szögezte le Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Elmondta: a külföldi értékesítéshez szükséges kapacitás növelésére viszont csak akkor invesztál majd az állam, ha az anyagilag megéri. Mint mondta: nagy a külföldi érdeklődés az oltóanyag, illetve a gyártási technológia iránt. Jelentkeztek például Kínából és Európából is, választ azonban még nem adhattunk, hiszen az értékesítés feltételei még nem tisztázottak – tette hozzá.
Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nemrég azt mondta: „a vakcina külföldre történő eladásából finanszírozni lehetne a magyar lakosság ingyenes beoltását, sőt még többet is nyerhetünk rajta”.
Rácz szerint sem a madárvész veszélyének bagatellizálása, sem pedig a pánikkeltés nem indokolt. Úgy véli, egyes újságírók nem tesznek eleget a kiegyensúlyozott és szakmai alapú tájékoztatás feltételeinek. Ezért minden magyar médium főszerkesztőjének levelet küldött, amelyben felajánlotta, hogy a tiszti főorvosi hivatal munkatársai járványügyi képzésben részesítik a témával foglalkozó zsurnalisztákat.
Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (ECDC) – amelynek igazgatótanácsa Budapesten tartja kétnapos ülését – feladata, hogy összehangolja a fertőző betegségek megelőzésére és védekezésére tett nemzeti intézkedéseket – tudatta tegnap Jakab Zsuzsanna, a stockholmi székhelyű központ igazgatója. Közölte: a madárinfluenza gyors terjedése rávilágított arra, hogy Európában meg kell erősíteni és összehangoltabbá kell tenni a fertőző betegségek elleni védekezést. Szerinte fel kell gyorsítani a felkészülést egy esetleges influenzajárvánnyal szemben. Így azoknak az országoknak, amelyek tagjai az ECDC-nek, rendelkezniük kell cselekvési tervvel – fűzte hozzá.

Gyanús esetek Csehországban. Madárinfluenza gyanújával vizsgálják azt a két elpusztult madarat, amelyekre Csehország középső részén találtak rá – közölte tegnap az illetékes állat-egészségügyi intézet egyik képviselője. Az elpusztult hattyúra és gémre a Sadska-tó elhagyatott partvidékén bukkantak rá, még szerdán.
Műanyag zsákba dugott döglött csirkéket találtak egy Szibériából a romániai Suceavába érkezett szenesvagonban – jelentették be tegnap Bukarestben. Az állat-egészségügyi hatóságok azonnal elrendelték a tetemek megvizsgálását. Ki akarják deríteni azt is, hogy miként kerültek a szárnyasok a vonatra. Romániában korábban két helyen – az ország keleti és délkeleti részén – is felbukkant már a madárinfluenza H5N1-es típusú, az emberre is veszélyes vírusa.
Újabb madárinfluenza-eseteket jelentettek tegnap Oroszországban abból a szibériai körzetből, ahol a betegség az elmúlt hónapokban felütötte a fejét. Az omszki tartományhoz tartozó Rotovka faluban 90 szárnyas hullott el, és a tetemeken végzett tesztek a H5N1 vírus jelenlétét mutatták ki.
Meghalt egy 12 éves kislány Kína középső részén, Hunan tartományban, ahol a múlt héten madárinfluenza-fertőzést regisztráltak – jelentette tegnap a South China Morning Post nevű lap. Ho Jin és tízéves öccse egy hete lett beteg, miután evett egy fertőzött csirkéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.