Afrikában is megtették az első madárvész elleni óvintézkedéseket, miután az Egészségügyi Világszervezet hivatalosan is értesítette a kontinens országait a lehetséges veszélyről – jelentette tegnap az AGI hírügynökség. A WHO szerint ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a fekete kontinensre érkező vándormadarak behurcolják a H5N1-es vírust. Az afrikai életmód, a korszerűtlen egészségügyi intézmények és az alig létező állat-egészségügyi ellátás miatt többszörösére nőhet a kór terjedésének veszélye. Eritreában teljes tilalmat rendeltek el a szárnyasok és a baromfikészítmények bevitelére, függetlenül attól, hogy melyik országból származnak.
Görögországban viszont a mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy az Európai Unió nagy-britanniai laboratóriumában a vizsgálata nem mutatott ki H5N1-es vírust abban a pulykában, amelyben október közepén madárinfluenzát véltek felfedezni. A görög egészségügyi miniszter javasolta, hogy szüntessék be a szomszédos Kiosz szigetére is kiterjesztett korlátozásokat.
Hasonlóképp zárult annak a tizenegy seregélynek a vizsgálata, amelyeket egy hete találtak a franciaországi Mâconban – közölte Saone-et-Loire prefektusi hivatala. Az AP szerint a laboratóriumi eredményeket a francia élelmiszer-biztonsági hivatal is alátámasztotta. Pénteken a francia egészségügyi miniszter közölte, hogy a nemrégiben Thaiföldről visszatért három Reunion-szigeteki lakost nem a H5N1 vírus betegítette meg.
A román állat-egészségügyi hatóság több mint kétszáz baromfit tesztelt az utóbbi időszakban, influenzára utaló jeleket nem találtak rajtuk – jelentette be szombaton a román erdészeti, mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium.
Rendkívüli kényszerintézkedéseket rendelt el tegnap Szlovákiában az állami állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyelőség – adta hírül az MTI. A visszavonásig hatályos rendelkezés szerint a baromfitartók kötelesek megakadályozni az állományuk és a szabad röptű madarak érintkezését, baromfiudvarukon pedig a közönséges szárnyast is el kell különíteniük a vízen élőktől. A rendkívüli intézkedés értelmében minden betegségtünetre utaló vagy elhullott szárnyas élőlény esetleges előfordulását haladéktalanul jelenteni kell az állat-egészségügyi hatóságnál.
Ausztriában vizsgálják, hogy nem madárinfluenzában pusztult-e el egy hattyú, amelyet szombaton találtak Bécsben a Dunán. Az illetékes állatorvosi szolgálat a Kurier című lap tegnapi hírét megerősítve hozzátette: pusztán a madárvész megelőzésére hozott óvintézkedések részeként végeznek tesztet az állattetemen.
Eközben a WHO azzal vádolta meg Kínát, hogy hiányosan tájékoztatott tisztázatlan halálesetekről. Állítólag nem támasztották alá meggyőzően azt, hogy a szóban forgó emberekkel tüdőgyulladás végzett. Legutóbb egy tizenkét éves, H5N1-es vírussal fertőzött faluban lakó kislány vesztette életét furcsa körülmények között. A távol-keleti országban az összeomlás szélére került a baromfipiac, Sanghajban nyolcvan, Pekingben ötven százalékkal esett vissza a baromfi-kereskedelem.
Vietnamban a Reuters szerint a hét végén egy tizennégy éves lány és egy huszonnégy éves fiatalember vesztette életét – a gyanú szerint madárvész miatt. Haláluk előtt egy héttel beteg liba húsát, illetve tyúktojást fogyasztottak. A fiatalok egymástól függetlenül, különböző településeken fertőződtek meg, és mindkettőjüket ugyanabban a kórházban kezelték. Az intézmény igazgatója tegnap bejelentette, hogy szintén a madárinfluenza tüneteit mutató férfit a jobban felszerelt Hue City-beli klinikára szállítottak. Vietnamban eddig több mint negyven ember halálát okozta a madárinfluenza.
Tony Abbott ausztráliai egészségügyi miniszter tegnap arról nyilatkozott, hogy ha Délkelet-Ázsiában madárinfluenza-járvány törne ki, megtiltanák a ki- és beutazásokat, és minden külföldön tartózkodó ausztrál állampolgárt megpróbálnának rávenni a hazatérésre.
Hongkongban egy esetleges pandémiát szimuláló gyakorlatot tartanak a jövő hónapban. A próba része lesz, hogy bezárják az iskolákat, hivatalokat, üzleteket – adta hírül a South China Morning Post.
Szivacsos agysorvadás Ausztriában. Osztrák állatorvosok elővigyázatosságból harminchárom szarvasmarhát pusztítottak el Salzburg egyik vágóhídján, miután egy levágott ökörről bebizonyosodott, hogy szivacsos agysorvadást okozó kergemarhakórban (BSE) szenvedett – közölték szombaton a hatóságok. A pozitív BSE-tesztje után a vágóhidat alaposan fertőtlenítették. Az elpusztított állatok maradványain elvégzett BSE-tesztek ugyanakkor negatívnak bizonyultak. Idén júniusban és augusztusban volt már egy-egy kergemarhakóros eset Ausztriában. A halálos kimenetelű betegség fertőzött hústermékek fogyasztásával ritkán emberre is átterjedhet.