Újdelhiben tegnap összeült a kormány, hogy megtárgyalják a hatvanegy halálos áldozatot követelő merényletsorozat utáni lépéseket. A vidékről visszatért Manmohan Szingh miniszterelnök leszögezte, hogy kormánya nem fogja eltűrni a szélsőségesek erőszakcselekményeit, és változatlan elszántsággal folytatja harcát a terrorizmus ellen. A hatóságok nagyszabású nyomozásba fogtak, s már több mint százötven embert állítottak elő.
Mint az egyik belügyi tisztségviselő a kormányülés előtt közölte, az első detonáció a főpályaudvar közelében, Pahargandzs negyed külföldi turisták által is kedvelt piacán történt, egy másik pokolgépet Szarodzsini Nagar negyed üzletekkel zsúfolt részén hozták működésbe, a harmadik robbantás pedig egy autóbuszon következett be. A merénylők által kiszemelt célpontok zsúfoltak voltak, mivel három nappal a hinduk által tartott fények ünnepe, a Divali előtt tízezrek vásároltak ajándékokat a 14 milliós metropolisban.
Újdelhiből származó információink szerint a városban nem állt meg az élet, legföljebb a forgalom kisebb az ilyenkor megszokottnál. A kezdeti tilalom ellenére az üzletek kinyitottak, s a helyiek azt hangoztatják, hogy Delhit nem lehet megfélemlíteni. Rapp Katalin konzul lapunknak elmondta, bár Indiában jelenleg is sok turista tartózkodik, magyarok nincsenek az áldozatok között.
Közben persze tovább folynak a találgatások, ki állhat a véres merényletek mögött. Szombaton még felmerült, hogy az elkövetők – éppúgy, mint a májusi delhi merényletek idején – a szikh kisebbség soraiban keresendők, valószínűbb azonban, hogy a szálak a vitatott hovatartozású Kasmírba vezetnek.
A merényletsorozat elkövetését magára is vállalta egy eddig ismeretlen kasmíri fegyveres csoport. A bejelentés hitelét azonban többen megkérdőjelezik, biztonsági szakértők szerint ugyanis csak egy nagyobb militáns szervezet, mint amilyen a Kasmír indiai ellenőrzése ellen küzdő Laskar-i-Taiba vagy az al-Kaida-kapcsolatokkal rendelkező Dzsais-i-Mohamed iszlámista csoport rendelkezik megfelelő szervezeti képességekkel egy ekkora terrorcselekmény végrehajtásához. Indiát korábban is több súlyos merénylet sújtotta, melyek többsége a hindu–muzulmán szembenállásra vezethető vissza. A Gudzsrat államban 2002 tavaszán lezajlott, hetekig tartó zavargásokban háromezren vesztették életüket.
Érdekes mellékszál, hogy a merényletekkel szinte egy időben jutott megállapodásra India és Pakisztán arról, hogy megnyitják a kasmíri határt az október eleji pusztító földrengés áldozatainak megsegítése érdekében. A megállapodás értelmében a vitatott hovatartozású himalájai területen november 7-én öt átkelőt nyitnak meg a polgári személyek előtt. India és Pakisztán három háborút vívott egymással, közülük kettő a vitatott hovatartozású terület miatt tört ki. A két ország viszonya ma is feszült, noha Iszlámábád az elsők között ítélte el a merényletsorozatot.

Egész héten kitart a borongós, hűvös idő