Össztűz a büdzsére

Kritikával illette a kereskedelmi kamara a jövő évi költségvetés tervezetét, mondván: azt túlzott optimizmus és osztogatás jellemzi. Jövőre 27 milliárd forinttal nőnek a vállalkozói terhek. A maradványok év végi zárolása pedig előre hozott megszorításnak is tekinthető, ami növeli a körbetartozásokat.

Csákó Attila
2005. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Választási költségvetés készül jövőre, miközben Magyarországon egy évtizede nem voltak olyan komoly gazdasági problémák, mint most. A tervezetet túlzott kincstári optimizmus és túl sok kiadás jellemzi, jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy alapjául szolgáljon a maastrichti kritériumok 2008-as teljesítésének – mondta Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke aláhúzta: a költségvetés hiánya továbbra is magas, ez várható jövőre is, ami középtávon már biztosan rontja a növekedés esélyeit. Az egyensúly megingása, az eladósodás növekedése, a kormányzat következetlen magatartása rontja a vállalkozók pozícióit és versenyképességüket. Parragh László szerint a gyenge közigazgatás is akadálya a fejlődésnek.
Az elnök aláhúzta: a jövő évi változások érdemben nem javítják a vállalkozói szféra jövedelmezőségét, sőt a minimálbér-emelés következtében mintegy 27 milliárd forinttal csökkennek a vállalkozói jövedelmek. Ez csekélyebb pozícióromlás az elmúlt évekhez képest, hiszen – emlékeztetett az elnök – az elmúlt két évben 100-100 milliárd forinttal nőtt a vállalkozók terhelése. Parragh László azt az intézkedést, hogy az iparűzési adó egésze leírható a társasági adóban, ajándékba adott „üveggolyónak” minősítette, ugyanis a 350 milliárd forintos összbefizetéssel szemben mindössze 12 milliárd forintra rúg a leírható rész. Az elnök szerint az állam rátelepszik a vállalkozói szférára, sokat von el tőle, így nem marad pénz a fejlesztésekre. Egy átlagos jövedelmű munkavállaló esetében, egy évre vetítve 840 ezer forinttal több Magyarországon az elvonás, mint Szlovákiában. Vásárlóerő-paritáson mérve több mint egymillió forint a különbség. Ha ezeket a pluszterheket a magyar gazdaság nem tudja levetni, akkor súlyos problémák elé nézünk mindnyájan.
Parragh rámutatott: az 550 milliárd forint összegű költségvetési maradvány év végi zárolása akár előre hozott megszorításnak is tekinthető, aminek az lesz a következménye, hogy a költségvetési intézmények késve fogják kifizetni szállítóikat, ez pedig növeli a körbetartozásokat. Az elnök szerint nem zárható ki, hogy a választások után komoly árat kell fizetnünk – a 10 milliárd eurós értékben államkötvénnyel rendelkező – külföldi pénzügyi befektetők megtartásáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.