Szakadék szélén az építőipar

A körbetartozások mértéke százmilliárdos szintre duzzadt az építőiparban, minden tizedik vállalkozás tönkremehet, ha rövid időn belül nem avatkozik be a kormány. A bajok gyökere a társadalom erkölcsében, illetve a megfelelő törvények hiányában keresendő – hangzott el az építőipari felső vezetők tegnapi találkozóján.

Dénes Zoltán
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint kétszáz vezető képviselte a cégét tegnap az építőipari felső vezetők országos találkozóján, ahol a legfőbb téma az ágazatban kialakult körbetartozás volt. A rendezvényen bemutatták a Gazdasági Vállalkozási Intézet, a Figyelő és a Volksbank által készített felmérést, mely szerint a megkérdezett háromszáz vállalatvezető 53 százaléka állította azt, hogy az elmúlt évben érintette vállalatát a probléma. A cégvezetők közel fele szerint idén tovább növekedett a körbetartozások gyakorisága.
*
A kisebb vállalatok mintegy 64 százaléka szenved a folytonos tartozásoktól, a nagyobb: 100-250 főt foglalkoztató vállalatoknál pedig 42 százalékos ez az arány.
A felmérés eredményei szerint az áfakifizetések előző pénzügyminiszter által elrendelt visszatartása egyértelműen növelte az év elején a körbetartozásokat. A tanulmány szerzői aláhúzzák, hogy ez az úgynevezett „Draskovics-hatás” erősen hozzájárult az ágazat problémáinak növekedéséhez.
A kerekasztal-beszélgetésen elhangzott: átlagosan 6-8 hónapig kell várni addig, amíg legalább az anyagárat kifizetik. A körbetartozás mértéke az építőiparban mára meghaladja a 120 milliárd forintot, míg a teljes gazdaságban megközelítheti a 800 milliárdot – állítja Varga Mihály, a KÉSZ Kft. igazgatója. A mintegy 40 milliárdos éves árbevétellel rendelkező társaság maga is beleesett a csapdába: az évek során több mint két és fél milliárd forintot volt kénytelen elkönyvelni veszteségként, mivel nem kapta meg az ügyfelektől a pénzét.
Az igazgató véleménye szerint a fizetési morál romlása főként annak tudható be, hogy a kormányzat elmulasztotta a már régóta ígért rendeletek és törvények megalkotását. Míg hazánkban nagyobb a korrupció, mint például Romániában, addig nem számíthatunk a körbetartozás mértékének csökkenésére.
– Az építőipar az az ágazat, amelyben a végtermékhez úgy is hozzá lehet jutni, hogy nem fizetem ki a számlát – világított rá a drasztikus helyzetre Vermesy Sándor, a Strabag Rt. magasépítési üzletág vezetője.
Glézer Tamás, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége ipari szekciójának vezetője szerint ha nem várható jogszabályi változás, a közeljövőben várhatóan megtizedelődik a hazai vállalkozások száma. Az erőteljesebb lobbizás érdekében a szakmának össze kellene fognia, és el kellene érnie, hogy a kormány nevezzen ki építőipari kormánybiztost, aki előkészíti a szükséges rendelkezéseket. A tanácskozáson elhangzott: Magyarországon több mint 90 ezer építőipari szervezet tevékenykedik, amely a bruttó hazai termelés mintegy 18 százalékát állítja elő. A rendezvényen kiderült az is, hogy a különféle jogszabályi kiskapukat elsősorban a kifejezetten egy-egy beruházás lebonyolítására létrehozott, úgynevezett projektcégek használják ki. Eközben egy év alatt hatezerrel csökkent az egyéni vállalkozások száma – tette közzé tegnap a KSH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.