Szentjakabfalva gótikus temploma

R e j t ő z k ö d ő M a g y a r o r s z á g

Ludwig Emil
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Besztercebányáról északra, a Garam felé igyekvő Beszterce folyócska egyre szűkülő völgyében utazunk. Pár percnyi autózás – vagy vonatozás – után Szentjakabfalvára érkezünk. A hivatalosan Sväty Jakub nevű, már az 1891-es népszámlálás idején szlovákok lakta kisközség egyike a környék XIII. századi alapítású bányásztelepeinek.
A tatárjárás utáni évtizedekben IV. Béla király (1235–1270) hívására szászországi, türingiai, svábföldi családok jöttek a – nevének (Bystrica) jelentése szerint is – sebes folyású Beszterce partjára. A víz energiáját felhasználó malmokat, érczúzó és kovácspörölyöket építettek a következő évszázadokban, hogy az 1500-as évekre már európai mértékkel mérve is tekintélyes bánya- és fémfeldolgozó ipari övezetté fejlődjön a Garam középső völgye. 1560-tól Szentjakabfalva birtokán fele-fele arányban osztozott Besztercebánya városa és a királyi bányakamara, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy a telep üzemeit és jövedelmeit a Thurzó család és a bécsi udvar felezte meg egymás között.
Régészeti kutatás híján máig sem tudható, hogy Szentjakabfalván is olyan tipikusnak nevezhető, egyenes szentélyzáródású templom épült-e az 1300-as esztendők elején, amilyenből tucatnyit találni a régi Zólyom és a vele északon határos Liptó megyében. A falu közvetlen szomszédsága Besztercebányával két évszázadon át fékezte önálló plébániája fejlődését, azonban a XVI. század elejére megfordult a helyzet: Szentjakabfalva éppen a királyi főbányaváros gazdasági és kulturális fellendülésének köszönhette nagyszerű új templomát.
A község előző, az idősebb Szent Jakab apostol tiszteletére alapított templomát írásos adatok szerint 1516-ban alakították át gótikus stílusban. Hajóját és szentélyét kibővítették, megmagasították, bordás-záróköves boltozattal látták el. A sokszögzáródású szentély északi oldalához új sekrestyét kapcsoltak szintén csúcsíves keresztboltozattal. A kívülről támpillérekkel tagolt épületet szabályosan szerkesztett mérműves ablakok és egy formás déli kapuzat díszíti. Később, 1600 körül készült a szentély reneszánsz stílusú stalluma, és még a XVII. században újabb renováláson esett át az épület. Huszártornya barokk.
Szentjakabfalva országos híressége a templom 1480-ban készült főoltára, amelynek nyolc táblaképe a compostelai Szent Jakab legendáját örökíti meg. E műremek a XIX. század vége óta az esztergomi Keresztény Múzeumban látható, míg a másik, az 1500 és 1510 közötti esztendőkből származó Mária Magdolna-oltárát a besztercebányai plébániatemplomba vitték át 1878-ban.
A kis falu nagy szülötte Huszár Adolf. Az 1843 és 1885 között élt, helyi vasöntőmesterből lett szobrászművész alkotása többek között a pesti Eötvös József-, Deák Ferenc- és Petőfi Sándor-szobor. Halála előtt ő mintázta az aradi Szabadság-szobor alakjait is. Micsoda pálya indult el az alig háromszáz lelkes Szentjakabfalváról!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.