Szép, új, globalizált Európa

Lóránt Károly
2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit elnökség a török csatlakozási tárgyalások megkezdésének kétes értékű eredményén kívül nem sokat tud felmutatni, és a pünkösdi királyságnak rövidesen vége is szakad, így hát Tony Blair ugyancsak szükségét érezte, hogy egy sebtében összehívott informális csúcsértekezlet formájában a haladás látszatát keltse. Az informálisan megtárgyalandó két fő napirendi pont a költségvetés és a globalizációhoz való alkalmazkodás. Ezek közül a költségvetés váltott ki nagyobb érdeklődést, különösen az új tagországok körében, amelyek vezetői mielőbb szeretnének látni valamit abból a mannából, amit választóiknak az uniós tagság kapcsán beígértek. Az igazi tét azonban az, hogy mit kezdjenek a globalizációval. Tony Blair, aki művésze annak, hogy két baloldali frázis között hogyan kell beadagolni egy neoliberális gazdasági reformot, saját pártjának legutóbbi kongresszusán fejtette ki hitvallását: „Hiszünk a szolidaritásban. Hiszünk a szociális igazságosságban, abban, hogy ne csak a kiváltságosok, hanem mindenki kapjon lehetőséget, akárhonnan is jött.” De azután hozzátette: „Értékeink nem változtak, de az idők igen.” Európa nem bújhat össze abban a reményben, hogy elkerüli a globalizációt, itt az ideje, hogy felismerjük, változtatnunk kell. A változások mibenléte felől sem hagyott sok kétséget, amikor az e heti informális csúcsértekezlet előkészítéseként az európai parlament tagjainak azt mondta: „Természetesen nekünk egy szociális Európára van szükségünk, de egy olyan szociális Európára, amely működik.” Ahhoz pedig, hogy a szociális rendszer működjön, a munkaerőpiac, a szociális ellátórendszer, a nyugdíj- és egészségügyi rendszer reformjára, a piaci verseny közszolgáltatásokra való kiterjesztésére van szükség. A rejtjeles beszéd mögött a jelenlegi európai szociális modell leépítése rejlik.
Blairnek kétségtelenül igen nagy tehetsége van ahhoz, hogy a tájékozatlan embereket (és ilyen a többség) meggyőzze. Mert vegyük például azt a nagyon hatásos hasonlatát, hogy a globalizáció olyan természetesen következik be, mint ahogy a nyár után ősz jön. Igen, ha elfelejtjük, hogy a globalizáció nem magától jött létre, hanem a megerősödött nemzetközi tőke nyomására meghozott politikai döntések nyomán. Az a hiedelem, hogy a szociális rendszer „modernizálásával”, vagy az élethosszig tartó tanulással és átképzéssel Európa versenyképessé tehető a huszadannyi bérrel dolgoztató Indiával és Kínával, csak addig tűnik logikusnak, míg valaki papírt és ceruzát nem ragad, és ki nem számolja, hogy meddig kell Európában a béreknek süllyednie ahhoz, hogy ugyanazon multinacionális cég európai ága annyi nyereséget hozzon, mint a Kínában működő. Tony Blair egyik megjegyzése, amely szélsőségesnek nevezett mindenkit, aki nem fogadja el az általa propagált reformokat, arra utal, hogy nincs alternatíva, csak egy megkérdőjelezhetetlen igazság. Ez a helyzet sokaknak ismerősnek tűnhet: a kommunizmust kezdtük el így építeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.