Varsói koalíciós matt

Jelen körülmények között teljesíthetetlen feltételekhez kötötte visszatérését a koalíciós tárgyalásokhoz a Polgári Platform (PO), így ezt visszautasítva kisebbségi kormányt alakít Lengyelországban a választásokon győztes Jog és Igazságosság (PiS). Ezzel mindinkább lezárulni látszik az út a két mérsékelt jobboldali párt inkább pszichés, semmint koncepcionális problémákból adódó ismételt közeledése felé.

2005. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebbségi kormány megalakítását jelentette be szombaton a Jog és Igazságosság pártjának miniszterelnök-jelöltje. Kazimierz Marcinkiewicz hétfőre ígérte a kabinet összetételének ismertetését, annyit megjegyezve, abban nemcsak a PiS tagjai kapnak majd helyet. Egyúttal ismét demonstrálta nyitottságát potenciális koalíciós partnere irányában, aláhúzva, hogy pártja számít a Polgári Platform parlamenti támogatására. Az együttműködés módozataira utalva közölte, arra kéri a PO-t, hogy meghatározott időtartamra írjanak alá egy megállapodást a kormányprogram megvalósítására. Ezzel összefüggésben elsődleges feladatnak nevezte a jövő évi költségvetés tető alá hozását. Ezzel párhuzamosan egyébként a miniszterelnök-jelölt gazdasági elképzeléseit kompromisszumként érezhetően közelítette partnere programjához, ami arra utalt, hogy valóban akarja a koalíció létrejöttét.
Marcinkiewicz bejelentése többek számára némi meglepetést okozott – a kijelölt kormányfő ugyanis korábban hétfőig szabott határidőt a koalíciós tárgyalások lezárására –, ám kétségkívül jó húzásnak bizonyult, hiszen színvallásra késztetve a kettős vereségüket nehezen megemésztő partnerpártot, felgyorsította a dolgok menetét. Annyit legalábbis sikerült elérni, hogy a PO valamivel világosabban fogalmazzon. Donald Tusk, a párt vezetője és vesztes elnökjelöltje tegnap fő feltételként jelölte meg, hogy a kormány vezetését Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke vegye át Kazimierz Marcinkiewicztől, továbbá a PiS mondja fel a nem hivatalos, „taktikai” szövetséget a populista Önvédelemmel.
Megfigyelők szerint ezek a feltételek azonban nem igazán könnyítik meg a koalíció összeállását. Elsősorban azért, mert továbbra is inkább a PO belső megosztottságát és bizalmatlanságát tükrözik. A kettős vereség után a párt elnöke, Donald Tusk érezhető letargiában van, az új felállásban az utolsó pillanatig meghatározó szerepre készülő platform pedig az új helyzetben nem tudja eldönteni, számára mi lenne jobb. A meghatározó egyéniségek közül alárendelt partnerként sokan érezhetően tartanak a kormányzati szerepvállalástól, nem utolsó sorban azért, mert az elkövetkező évek dönthetik el azt is, középtávon milyen is lesz a jobboldal, és a PiS és a PO közül melyik lesz a vezető erő. A tanácstalanságot sokszor érthetetlen feltételekkel próbálják leplezni, azt sugallva, hogy valójában Kaczynskiék nem akarják a koalíciót. Idetartozik most az is, hogy az ikrek egyikét, a pártelnök Jaroslawot akarják kormányfőnek, ami furcsa lenne annak fényében, hogy testvére az elnök. Nem beszélve arról, hogy két hete még éppen az ellenkezőjét követelték. Aztán a folyamatos ijesztgetés a szélsőségesekkel. Szakértők ezzel kapcsolatban rámutatnak, a PiS naponta kétszer jelenti ki, hogy nem kíván a PO-n kívül mással koalícióra lépni, ennél többet azonban csak akkor tehet, ha a Polgári Platform határozottan kiáll a kormányzás mellett. A Jog és Igazságosság ezt Tusk szavaiból nem érezte, s mint Adam Bielan, a PiS parlamenti képviselője fogalmazott, a PO „trükkjéről van szó, amellyel el akarja hárítani a felelősséget a koalíciós tárgyalások összeomlásáról”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.