Véghajrá kezdődött a kincstárnál

Miután az idei költségvetési törvény 33,2 milliárd forintos bevételt írt elő a Kincstári Vagyoni Igazgatóság részére, a szervezet a kezelésében lévő ingatlanok nagyarányú kiárusításába kezdett. Az igazgatóság márciusban 108 olyan ingatlant hirdetett meg, amelynek becsült értéke darabonként meghaladja az ötvenmillió forintot.

Munkatársainktól
2005. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehezen tudja majd teljesíteni a költségvetési törvényben előírt bevételi célelőirányzatot a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI). Az aláírt szerződések alapján a szervezet eddig 17,5 milliárd forint értékű vagyont értékesített – tájékoztatta lapunkat Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója. A befolyt összegnek ráadásul csak alig a fele duzzasztja a KVI kasszáját, ugyanis a legnagyobb bevételeket hozó ingatlanok értékesítéséből a Honvédelmi Minisztérium gyarapodott. Az eddig pályázat útján lebonyolított értékesítések között említhetjük a Kinizsi laktanyát, amely 6,6 milliárd forintért kelt el, a Dorottya utca–Szende utcai ingatlanegyüttest, amelynél bruttó ötmilliárd körül alakult a bevétel. Komolyabb tétel még a Központi Statisztikai Hivatal volt Angol utcai székháza, amit több mint 350 millió forintért adtak el, illetve a Honvédelmi Minisztérium egyik telke, amelyet 650 millió forintért értékesítettek az Audi számára.
Zelles Sándor ez év elején még arról tájékoztatta lapunkat, hogy a KVI tervei szerint az idén mintegy 1500 ingatlant árvereznek el, amelyekből két-három milliárd forintos bevételt remélnek. Az ilyen formában értékesített ingatlanokból eddig 500-600 millió forint folyt be a KVI-hez, ezért a szervezet vezetője ma már csak azt reméli, hogy a nyilvános árverésen értékesített ingatlanokból év végéig valamivel több mint egymilliárd forintra tesznek szert. A vezérigazgató tájékoztatása szerint jelenleg 26-30 milliárd forintra becsülhető azoknak az épületeknek az értéke, amelyek sorsa függőben van. A KVI várakozásai szerint nagyon erős hónap lesz a november, mivel több, folyamatban lévő pályázat zárul a következő hetekben. A napirenden lévő tenderek között olyan nagy értékű ingatlanokat találunk, mint például a már többször megpályáztatott balatonvilágosi Club Aliga, illetve a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Eötvös úti ingatlana és a Mátyás király úton lévő volt kórház és szanatórium. A vezérigazgató továbbá komolyabb bevételeket remél a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága hat ingatlanának eladásából, valamint a Kecskemét központjában levő, 2000 négyzetméter alapterületű irodaház értékesítéséből is.
Zelles Sándor tájékoztatása szerint a következő két-három hétben a vagyonigazgatóság meghirdeti a Divatcsarnokot és a Mária Terézia laktanyát is. A fővárosban, az Üllői úton lévő Mária Terézia laktanya egy 35 ezer négyzetméteres alapterületű műemlék épület, amely másfél hektáros telken helyezkedik el. Műemléknek számít a Divatcsarnok is, amely az Andrássy úton a főváros első nagyvárosi színvonalú, hétezer négyzetméteres területű áruháza volt. A KVI terve kezdetben e műemlék épületek teljes eladása volt, ám a parlament nem állt az elképzelés mellé. Ezért most csak a vagyonkezelői jogot lehet ezen ingatlanok esetében értékesíteni. A KVI ezenkívül is több vagyonkezelői jog eladásáról tárgyal. Ide tartozik a Várkert Bazár, a körmendi Batthyány-kastély, valamint az edelényi kastély. Októberben két másik kastély, a baktalórántházi Dégenfeld-, valamint a sopronhorpácsi Széchenyi-kastély tulajdonjogára írtak ki pályázatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.