A Fidesz nyilvánosságot kér

Magyarország hosszú távú áramvásárlási szerződéseinek nyilvánosságra hozását kéri a Fidesz a kormánytól. Egyben egy többpárti bizottság felállítását kezdeményezik az Országgyűlésben az Európai Bizottság által indított vizsgálat következményeinek levonására, a szükséges lépések kidolgozására.

Munkatársainktól
2005. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzák nyilvánosságra az egy évtizeddel ezelőtt kötött, hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, amelyekben hazánk fix hasznot garantált az eladó cégeknek – kérte föl a kormányt tegnap Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke, a párt fővárosi vezetőivel és képviselőivel kibővített elnökségi ülését követően. – A parlamentben javaslatot teszünk egy nyolctagú, többpárti bizottság felállítására, hogy az ország felkészülhessen az Európai Bizottságban az áramszerződések ügyében októberben indított vizsgálat nyomán kialakuló helyzetre – mondta Pokorni, aki szerint már az Európai Unió szerint is indokolatlan monopolhelyzet alakult ki a területen, kiszolgáltatott helyzetbe hozva az embereket. A Fidesz március elsejétől tíz százalékkal csökkentené a lakossági villamos energia árát. Pokorni Zoltán emlékeztetett: 1995-ben, a Horn-kormány idején kötött szerződéseket jogilag körülbástyázták, ám az Orbán-kormány 2001-ben javaslatot tett az áram hatósági árának szabályozására. A törvényt végül a szocialistákon kívül minden parlamenti párt, még az SZDSZ is elfogadta, de a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány nem élt vele.
*
Kupper András, a Fidesz budapesti elnöke szerint ugyancsak indokolt a fővárosi közműcégek privatizációs szerződéseinek felülvizsgálata, mert azokban – az emberek érdekeivel ellentétesen – a fővárosi önkormányzat huszonöt éven át biztosítja a nyereséget.
– Nem egyértelműen a kormányon múlik a hosszú távú áramvásárlási szerződések nyilvánosságra hozatala – állította tegnap Batiz András kormányszóvivő. Kifejtette: a Magyar Villamos Művek és hét erőmű közötti magánjogi megállapodásról van szó. Állítása szerint Pokorni Zoltánnak kellene begyűjteni az erőművek hozzájárulását, és akkor a kormány nyitott lenne a nyilvánosságra hozatalhoz. A Fidesz luxusprofit elleni javaslatáról Batiz kifejtette: meg kell várni, amíg a parlamenti bizottságok tárgyalják a tervezetet.
Burány Sándor, az MSZP országgyűlési frakcióvezető-helyettese szerint az EU csak az árképzést kifogásolhatná, arra pedig nincs alap. A Fidesz által javasolt bizottság felállításának nem látja értelmét, mert szerinte az ilyen testületek még egyszer sem oldottak meg semmit. Hasonlóan vélekedik Bőhm András parlamenti képviselő, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője, aki szerint nemzetközi jogászokra kellene bízni az áram-, illetve a közműszerződések ügyét.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke hazugságnak nevezte, hogy március elsejétől tíz százalékkal lehetne csökkenteni az áram árát, amelynek szerinte nincsenek meg a feltételei. Mint fogalmazott: a piacgazdaság működése szempontjából káros és demagóg indítványok érkeznek fideszes és szocialista oldalról egyaránt, amelyek az építsük fel a szocializmust szólamra emlékeztetnek. Az áram árát a versenyen keresztül kell kordában tartani – jegyezte meg a pártelnök.

Orbán egyeztet a termelőkkel. Ma egyeztet Orbán Viktor Fidesz-elnök az öt nagy energiatermelő vállalat, illetve a Magyar Villamos Művek Rt. vezetőivel a luxusprofitról. A volt kormányfő javaslatokat vár, és korrektséget ígér a termelőknek, hozzátéve: karnyújtásnyira van a megegyezés a politikai eliten belül a luxusprofit letörésére, ugyanakkor garantálnák a tisztességes hasznot. Orbán arról is szólt, pártja eltökélt szándéka, hogy 2006. március elsejétől tíz százalékkal csökkenjen a villamos energia ára.

Továbbiak a 13. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.