A termelőké lett a tejüzem

Hivatalosan is magyar termelők kezébe került tegnap az olasz kézben csődbe ment székesfehérvári tejüzem. Az új tulajdonosok a korábbi piacok visszaszerzését tervezik.

Nagy Ottó
2005. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan is átvette tegnap a tejtermelőket tömörítő Alföldi Tej Kft. a korábban csődbe ment és felszámolás alá került székesfehérvári Parmalat tejüzemet. A tejtermelő gazdaságok közös értékesítésére alapított kft. jelenleg mintegy 150 agrárvállalkozót és vállalkozást tömörít, akik együttesen a hazai tejtermelés közel harmadát adják. Mélykúti Tibor, az Alföldi Tej Kft. ügyvezető igazgatója munkatársunknak elmondta, hogy a fehérvári tejüzem megvásárlásához szükséges pénzügyi tranzakciók önrészének előteremtése érdekében a társaság tagjai ötszázmillió forintos tőkeemelést hajtottak végre. Tizenöt éves futamidőre, valamivel több mint négymilliárd forintos hitelt kaptak a Magyar Fejlesztési Banktól (MFB), de más pénzintézetektől is vesznek fel kölcsönöket.
– A négymilliárd forintból 1,7 milliárd forintot fordítunk az eszközök megvásárlására, 600 millió forintot az áfaköltségek csökkentésére, 700-800 millió forintot a jövőre kezdődő fejlesztésekre és mintegy 900 millió-egymilliárd forintot a készletek és forgóeszközök megvásárlására. A hitel visszafizetésére kétéves moratóriumot kaptunk. Három év múlva már szerény osztalékot fizetnénk a tulajdonosoknak – állapította meg Mélykúti Tibor. Elmondta azt is, hogy jelenleg az üzem havi 600-650 millió forintos árbevétel mellett mintegy 80-100 millió forintos veszteséget termel. Ezt hoznák nullához közeli állapotba az év végére, jövőre pedig fokozatosan nyereségessé tennék a céget. A fehérvári tejüzem jelenleg 300-320 dolgozót foglalkoztat, akiknek a munkahelye megmarad.
A vállalat piaci részesedése jelenleg 5-6 százalék között mozog, amit az új tulajdonosok megdupláznának, és a tejfeldolgozás mostani, évi 70 millió literes mennyiségét is megkétszereznék. – Célunk, hogy visszaszerezzük a Parmalat Rt. csőd előtti piaci részesedését, amit segít, hogy a felszámolási eljárás alatt is árusított termékeink minősége kifogástalan maradt – ismertette Mélykúti Tibor. A szakember elmondta azt is, hogy a jövőben a gyártásra és a késztermékek értékesítésére új cég létrehozását tervezik.
Lapunk kérdésére, hogy miért döntött ebben a bizonytalan tejpiaci helyzetben a termelői konzorcium az üzem megvétele mellett, Mélykúti Tibor elmondta: így szerették volna elérni, hogy emelkedjen a tej felvásárlási ára, többek között azzal, hogy saját kézbe veszik a tejfeldolgozást. Az ügyvezető szerint a tejpiac 2003-ban csakugyan elvesztette stabilitását. A csatlakozás után az EU sem hozta meg a szükséges intézkedéseket, sőt inkább felerősödtek a negatív tendenciák. Az üzem átadásán részt vett Gráf József agrárminiszter is, aki hangsúlyozta a termelői összefogás jelentőségét, valamint az állattenyésztés fontosságát, amit támogatni kell, ellenkező esetben összeomlik a hazai mezőgazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.