Botladozik a hazai gabonafelvásárlás

A központi uniós gabonafelvásárlásra (intervencióra) felajánlók sérelmezik, hogy a november elsejétől indult intervenciós felvásárlás egy hónapos csúszásban van, így jelentős, uniós büdzsét terhelő bérleti díjtól esnek el. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a csúszást cáfolja, de elismeri, hogy a felvásárlás még nem indult el, ám ez nem azt jelenti, hogy nem tudnak eleget tenni uniós kötelezettségeiknek.

Nagy Ottó
2005. 12. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavalyi tapasztalatok ellenére csak október 28-án, a felajánlásra nyitva álló időt megelőző négy nappal jelent meg a gabona intervenciójáról szóló 101/2005. (X. 28.) FVM-rendelet. Így a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) csak ezután tudta a megváltozott intervenciós feltételeknek megfelelően közzétenni a gabonafélék 2005/2006. gazdasági évben történő intervenciós felvásárlásáról szóló 113/2005. (X. 28.) MVH-közleményt. A gabonafelajánlóktól megtudtuk, hogy a kérelmeik befogadásáról szóló nyilatkozatot már megkapták, azonban véleményük szerint a gabonatételek mintázása késve indul el, ami a felajánlók számára egyrészt azért kellemetlen, mert később juthatnak hozzá az intervenciós bevételekhez. Másrészt, mivel az intervenciós tárolási díjak a mintavétel időpontjától számítva „ketyegnek”, a saját tárolókapacitással rendelkezők körülbelül egy hónapi tárolási díjtól esnek el. Az érdekeltek szerint, ha legalább a mintavételt időben elvégezték volna, akkor – más csúszást nem feltételezve – a felajánlók november elejétől számíthattak volna az intervenciós bérleti díjakra. Azért nem elsejétől, mert az idén a felajánlásokat postán kellett eljuttatni az MVH-hoz, s a postai átfutás is igényel néhány napot. A felajánlók a késést azért is sérelmezik, mert az intervenciós pénzek nem a hazai költségvetést terhelik, hanem az unióst, s ezzel a csúszással később jutnak uniós pénzekhez a gabonát felajánlók. Forintosítva s az eddigi mintegy másfél millió tonnás felajánlással és a tonnánkénti, havi 359 forintos bérleti díjjal számolva ez közel 540 millió forintot jelent.
Az ügyben megkerestük az MVH-t is, amelynek sajtófőnöke, Soproni Horváth Lajos elmondta, hogy nincs késésben az intervenciós felvásárlás, hiszen az uniós előírás szerint a hivatalnak a felajánlást követő negyedik hónap utolsó napjáig kell átvennie a gabonát. Megtudtuk azt is, hogy a tavalyi hasonló időszakhoz képest, amikor búzából, kukoricából és árpából 2,1 millió tonna felajánlás érkezett, most csak másfél millió tonnányi. A tavalyi intervenciós készlet nagysága még mindig 3,5 millió tonna, de zajlanak az áttárolások, így raktárgondok nem akadályozzák vagy veszélyeztetik a jelenlegi felvásárlást, már csak azért sem, mert az új raktárak folyamatosan épülnek.
A régi és az új intervenciós feltételek között annyi a különbség, hogy amíg tavaly faxon kellett a felajánlásokat eljuttatni a hivatalnak, addig az idén azokat postán kell feladni. A reprezentatív mintavételt sem felajánlott tételenként végzik, hanem a magyar szabvány szerinti 500 tonnánként, amely nagyobb biztonságot és pontosságot eredményez a felvásárlás során. A rendelet emellett a tavalyinál egyértelműbben fogalmazza meg, hogy a felajánlóknak milyen feltételeknek kell megfelelniük akkor, ha helyben (saját telephelyükön), illetve ha beszállítva kínálják intervencióra gabonájukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.