Egyoldalú alkut kötnének

Az MSZP országos választási bizottságának döntése értelmében egy szocialista képviselőjelölt csak abban az esetben léphet vissza SZDSZ-es politikus javára, ha a kisebbik kormánypárt ezt hét visszalépéssel honorálja.

Török László
2005. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeged, Kecskemét és Szombathely – értesüléseink szerint ezeken a településeken már most is valószínűsíthető, hogy az MSZP az SZDSZ-szel közösen indít képviselőjelölteket. A vasi megyeszékhelyen újra Hankó Faragó Miklós, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára indulhat mandátumért, míg a város szocialista polgármestere, az ugyanabban a körzetben jelölt Ipkovich György megyei listavezetőként juthat a parlamentbe. Értesüléseink szerint Szombathelyen Hankó támogatásáért cserébe a helyi szocialisták Gaál Angelika 2. választókerületi (itt indul Hende Csaba is), illetve Ipkovich jövő őszi polgármesteri támogatását kérik az SZDSZ-től.
Kecskemét polgármestere, a Fideszből kilépett Szécsi Gábor is számíthat a koalícós pártok támogatására (lapértesülés szerint a politikus SZDSZ-es színekben indulna). A közös jelöltek mellett várhatóan több olyan körzet is lesz, ahol vagy a szabad demokrata, vagy a szocialista képviselőjelöltnek vissza kell majd lépnie a másik javára, hogy így akadályozzák meg az esetleges ellenzéki győzelmet. Ez azonban könnyen politikai konfliktusokhoz vezethet.
A csongrádi megyeszékhelyen a szocialista Géczi József Alajosnak Sándor Klára SZDSZ-es ügyvivő javára kellene lemondania a 2006-os indulásról. Szocialista forrásaink közül többen megkérdőjelezik ugyanakkor, hogy az MSZP népi-nemzeti, erősen antiliberális vonalához tartozó Géczi – a parlament mentelmi bizottságának elnöke – önként lemondana az indulás jogáról a szabad demokrata politikus javára.
A közelmúltban Szigetszentmiklóson az MSZP-s Varju László kezdett negatív kampányba Kuncze Gábor SZDSZ-elnökkel szemben. A szocialista képviselő 2002-ben az első forduló után, az első helyről volt kénytelen visszalépni a szabad demokrata vezető javára, aki így végül egyéniből juthatott mandátumhoz. Varju korábban kijelentette, ezt még egyszer nem akarja megtenni.
Úgy tudjuk egyébként, hogy az MSZP-t kampányidőszakban irányító szervezetében, a Gyurcsány Ferenc vezette országos választási bizottságban döntés született a szabad demokratákkal való választási megállapodás szocialista feltételeiről. Ezek szerint egy viszszalépésért az SZDSZ-nek hét választókerületben kellene támogatásáról biztosítania az MSZP-t.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.