Időzített bombák ketyegnek a jövő évi büdzsében, amelynek fő számairól tegnap szavazott az Országgyűlés. Az idei évről áthúzódó, várhatóan több száz milliárd forintra rúgó tételek miatt napról napra átláthatatlanabb a költségvetés helyzete, amit tovább bonyolít, hogy a tényleges hiányszámok körül is egyre több a kérdőjel. Növeli a bizonytalanságot, hogy a 2006-os költségvetésben szereplő hiánycélt sem az Európai Bizottság, sem pedig a hazai és nemzetközi gazdaságkutató cégek és pénzintézetek nem tartják teljesíthetőnek. A büdzséről szóló kormánypárti nyilatkozatok alapján jól látható, hogy a kabinet elsősorban a deficit pénzforgalmi kimutatására helyezi a hangsúlyt, jóllehet, az Európai Unió eredményszemléletben számolja a deficitet. Az elszámolási módszerek „keveredésével” a kormány időt tud nyerni, az EU által használt hiánykimutatásra ugyanis majd csak márciusban derül fény.
A büdzsé egyik legkérdésesebb tételét kétségkívül a Nemzeti Autópálya Rt. 178 milliárd forintos adósságátvállalása jelenti, amelyről a parlament tegnap úgy döntött: a korábbi ígéretek ellenére mégsem az idei, hanem csak a jövő évre számolják el, azaz idén „papíron” csökken majd a hiány mértéke. Azt, hogy Brüsszel ezt a deficitmérséklő tranzakciót szabályosnak tartja-e, csak jóval később lehet megtudni, egy esetleges uniós elutasítás azonban ismét komoly kárt okozhat hazánk hitelességének. Ugyanez érvényes az állami beruházások jelentős részének „költségvetésen kívül” történő elszámolásával, amelyek az MNB szerint átmeneti hiánycsökkenést jelentenek, elfedik az eladósodást eredményező folyamatokat.
Hasonló a helyzet a lakástámogatások jövő évre történő „áttolásával”: az idei évre előirányzott 215 milliárd forintból október végéig mindössze 110 milliárdot utaltak át a pénzintézeteknek, azaz igen valószínű, hogy a fennmaradó tartozás jelentős részét idén már nem fizeti ki a kormány. A jegybanki számítások azt mutatják, hogy a késleltetett kamattámogatás értéke elérheti az 50-60 milliárd forintot is. Egyelőre nincsenek adatok arra vonatkozóan, hogy az utalások visszatartása hány milliárd forintjába kerül majd a költségvetésnek, mivel itt is büntetőkamatot kell fizetni. Az utalandó összegről Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium sajtóosztályának helyettes vezetője lapunknak mindössze annyit mondott, hogy a tárca és a bankok már megkötötték az erről szóló megállapodást, amely szerint a késedelmi kamat mértéke számottevően kevesebb, mint a jegybanki alapkamat kétszerese. Átmenetileg enyhít a költségvetés problémáin a pályázati pénzek kifizetésének halasztása is, jelenleg ugyanis kamatmentesen hitelez a büdzsének 250 civil szervezet. A pályázati nyerteseknek nyilvánított cégek – az elvégzett munka és a felmerült költségek elszámolásai alapján – átlagosan 15-30 millió forintra várnak hónapok óta.
Kósa Lajos (Fidesz), Debrecen polgármestere szerint a készülő jövő évi költségvetés az államcsőd költségvetése. Hozzátette: „Náluk a naptár májusban sincsen már beszámozva”, s az ellenzék választási győzelme esetén az államháztartást újra kell alakítani.
Kipukkan az inflációs lufi. Csupán egy évig lesz alacsony az infláció, 2007-re ugyanis újra felgyorsul a pénzromlás üteme. A jegybank szerint az áfacsökkentés inflációmérséklő hatása átmeneti lesz, és a jövő évre várható 1,1 százalékos infláció után 2007-ben 2,8 százalékos fogyasztói áremelkedés valószínű.

Tűz volt egy hódmezővásárhelyi tanyán, egy ember meghalt