Még patriótább gazdaságpolitikát folytatunk majd, mint 1998–2002 között, amennyiben elnyerjük a választók bizalmát – jelentette ki tegnap Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt által kezdeményezett gazdasági konzultáció következő állomásán. A polgári kormány miniszterelnöke a Magyar Építész Kamara (MÉK) tagjaival találkozva kiemelte: a hazai vállalkozások támogatása a közbeszerzési eljárások során nem ellentétes az uniós normákkal, hiszen számos EU-tagállam él ezzel a gyakorlattal.
Orbán Viktor aláhúzta: építészeti boom előtt állunk, ami elsősorban az elmaradt beruházásoknak és az EU-pénzeknek köszönhető. Ugyanakkor mostanáig nem sikerült kiépíteni azt a magyar vállalkozói, ipari kapacitást, amely hatékonyan fel tudja venni a versenyt a nagy nemzetközi cégekkel. A volt kormányfő meglátása szerint az építészetet idehaza mostohagyermekként kezelik, ezért fontos cél, hogy a szakma e státusból kikerüljön.
A Fidesz elnöke úgy látja, hogy az ország életében lezárult az átmenet korszaka, amely 1990-től napjainkig tartott. Most újabb időszak elé nézünk, amikor közös döntésünk eredményeképpen eldőlhet, milyen lesz az a hely, ahol élünk. Matolcsy György volt gazdasági miniszter a gazdasági konzultáció eddigi tapasztalatait ismertette: rengeteg jó, kiérlelt ötlet van az ország jobbítására, amelyekből, ha sikerül egységes programot készíteni, akkor egy egészen más Magyarország születhet. Kiemelte: először fordul elő, hogy a politika kikéri és felhasználja a gazdaság szereplőinek javaslatait.
Eltér István, a MÉK elnöke a fórumon arra hívta fel a figyelmet, hogy több mint 30 milliárd forintot lehetne megspórolni azzal, ha az építésre évente elköltött pénzeknek csak két százalékát megtakarítanánk. Ez pedig – szakmai, kamarai véleményeket figyelembe véve – elérhető cél. A szakember példaként hozta fel, hogy az állami projektek esetében tízszázalékos megtakarítást jelentett az, ha tervpályázat is készült. Noll Tamás, a MÉK alelnöke a szakmunka becsületét állítaná vissza, ezért erősítené a szakképzést és az ellenőrzéseket. Az alelnök úgy látja, ma az épített környezetnek nincs felelőse. Mások pedig azt hangsúlyozták, hogy a magyar táj sorsa sem rendezett.

Erre mindenkinek figyelnie kell! Vörös riasztást adott ki a Gmail