Csehországban első helyen a közbeszerzések terén tapasztalható a megvesztegetés áll, a Transparency International szerint, ám a korrupció jelen van a törvényhozásban és a rendőrség kötelékeiben, valamint az egészségügyben is. A jelentés szerint javíthatna a helyzeten egy új összeférhetetlenségi törvény jóváhagyása, amely egyebek közt kötelezővé tenné a politikusok és köztisztviselők jövedelmének nyilvánosságra hozatalát az interneten. A korrupció elleni küzdelemmel függ össze a cseh igazságügyi minisztérium terve, hogy a jövő év elején ötven új vádlóval erősíti a tárca állományát, akiknek számottevő részük a korrupció eseteire összpontosítja majd figyelmét. A szakértők szerint erre nagy szükség van, mert „a korrupció paradicsoma” hírében álló Csehországban tavaly csupán 97 személyt ítéltek el megvesztegetés bűncselekményének elkövetéséért.
Az utóbbi hetekben nagy port vert fel az Unipetrol vegyipari óriásvállalat privatizálásával öszszefüggő megvesztegetési kísérletek nyilvánosságra jutása. Ezek szerint a cseh kormányfő – már elbocsátott – kabinetfőnöke az Unipetrolnak a lengyel PKN Orlen társaság általi megvásárlásáért Jacek Spyra lengyel lobbistától ötmillió korona „jattot” kért. Spyra, lengyel sajtóértesülések szerint, cseh politikusoknak adandó csúszópénzekről is említést tett. Az ügy kapcsán a krakkói ügyészség jelezte: a cseh kormány két tagját és Stanislav Gross exkormányfőt is ki szeretné hallgatni.
Ugyancsak nagy visszhangot váltott ki a cseh rendőrség karmaiból a Seychelle-szigetekre menekült, milliárdos sikkasztással, pénzhamisítással s egy vámőr meggyilkolására tett kísérlettel vádolt Radovan Krejcír nyilatkozata a Mladá fronta Dnes oknyomozó újságírójának. Ebben a milliárdos azt állítja, hogy az 2002-es választások idején, közvetítő útján, bizonyos ellenszolgáltatások fejében 60 millió koronát kölcsönzött a Stanislav Gross által képviselt Cseh Szociáldemokrata Pártnak. A tranzakciót állítólag két átvételi elismervénnyel tudja igazolni. Az egyiket megbízottja és Gross látta el kézjegyével. Krejcír elmondta, bizonyos – Gross által is ismert – feltételek teljesítése fejében elállt volna a kölcsön visszatérítésétől. Az egyik feltétel az volt, hogy az Unipetrolt a legtöbbet kínáló kazah ügyfélnek adják el – természetesen az ő közvetítésével. Az ominózus váltókat Krejcír készülő, A milliárdos Radovan Krejcí, avagy Watergate cseh módra című könyvében teszi közzé. A könyv, ígéri a szerző, lerántja a leplet politikusok és magas beosztású rendőrök mesterkedéseiről.

Videón, ahogy Magyar Péter emberei elmenekültek az Origo kérdései elől a balhéba fulladó közgyűlésen